Jeśli po zdjęciu skarpetek często zauważasz głębokie ślady nad kostkami, łydkach prawdopodobnie coś jest nie tak z Twoim ciałem.
Jest to typowe zjawisko niektórych problemów zdrowotnych, które w dłuższej perspektywie może mieć wyniszczający wpływ na organizm i powodować rozwój groźnych chorób.
Ślady ze skarpetek
Prawdopodobnie zauważyłeś, że skarpetki zostawiają ślady na stopach po ich zdjęciu. Dzieje się tak zazwyczaj tuż nad kostką, gdyż materiał jest napięty i przez długi czas nie zmienia swojego położenia, przez co gumka wbija się w skórę.
W tym przypadku może nie jest to poważna sprawa, ale jeśli masz do czynienia z tym zjawiskiem absolutnie na co dzień, Twój organizm może być w niebezpieczeństwie.
Najczęściej przyczyną mogą być następujące niebezpieczne czynniki:
Wysokie ciśnienie krwi
Jeśli po zdjęciu skarpetek poczujesz niepokojący ucisk, a na stopach pojawi się obrzęk, przyczyną tego problemu może być nadmiar limfy gromadzącej się w kończynach dolnych lub wysokie ciśnienie krwi
Zwykle nie jest to groźny problem, jednak w dłuższej perspektywie może mieć negatywny wpływ na zdrowie i powodować poważne powikłania, w tym zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, takich jak zawał serca czy udar mózgu.
Dlatego zdecydowanie nie wahaj się skontaktować z lekarzem i skonsultować z nim, co dalej robić.
Żylaki
Jeśli żyły w kończynach dolnych są upośledzone, organizm nie jest w stanie wystarczająco szybko zwrócić z nich krwi do serca, co może prowadzić do bolesnego obrzęku.
Schorzenie to jest jednym z głównych czynników powodujących żylaki – ślady pozostawione przez skarpetki są oznaką upośledzenia przepływu krwi z powrotem do serca.
Dlatego ważne jest, aby w przypadku rozpoznania tego objawu jak najszybciej zgłosić się do specjalisty i w razie potrzeby zacząć go leczyć.
Odwodnienie
Właściwe nawodnienie to podstawa dobrego zdrowia. Jeśli nie zwrócisz na to wystarczającej uwagi, możesz uszkodzić naczynia krwionośne, co skutkuje gromadzeniem się płynu w otaczających tkankach.
Może to następnie prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania układu limfatycznego, a także do gromadzenia się płynu wokół stóp i kostek .
Ślady skarpetek, które później pojawiają się w tych miejscach, świadczą jedynie o tym, że Twój organizm jest odwodniony i brakuje mu płynów. Pamiętaj, aby codziennie pić wystarczającą ilość płynów (co najmniej 2–3 litry dziennie).
Niekorzystne skutki stosowania leków
Niektóre leki mogą powodować obrzęk kończyn dolnych, zwłaszcza leki przeciwdepresyjne lub leki na nadciśnienie.
Podobnie jest z tabletkami antykoncepcyjnymi zawierającymi estrogen, ponieważ może on przyczynić się do zatrzymania wody w organizmie i późniejszego obrzęku – jednak w tym przypadku obrzęk często ustępuje po nocnym odpoczynku, więc nie martw się.
Jeśli jednak tak się nie dzieje, lepiej skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu, który doradzi Ci, co dalej robić i ustali prawdziwą przyczynę problemu.
Możesz także zmniejszyć nieprzyjemne obrzęki poprzez:
- zmniejszenie ilości soli w diecie
- unikając długotrwałego siedzenia i stania
- noś wygodne buty na niskim obcasie
- utrzymanie prawidłowej masy ciała