Najlepsze naturalne środki przeczyszczające do zwalczania zaparć

Dzięki swoim właściwościom i zawartości pektyn, jabłka są jednymi z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających i mogą nam pomóc w przypadku zaparć.

zaparcia domowe środki


Jeśli cierpisz na zaparcia będziesz chciał wiedzieć jakie są najlepsze naturalne środki przeczyszczające. Pamiętaj, że powinieneś również spożywać żywność, która zawiera dużą ilość błonnika, który reguluje tranzyt i poprawia florę jelitową – jogurt jest jednym z takich przykładów.

[quads id=8]

Naturalne środki przeczyszczające to żywność lub zioła, które pomagają w wypróżnieniach. Ważne jest, aby odróżnić je od środków przeczyszczających, ponieważ te ostatnie mają silniejsze lub bardziej drastyczne działanie i mogą powodować pewne problemy lub przeciwwskazania.

Rodzaje naturalnych środków przeczyszczających


Biorąc pod uwagę sposób, w jaki działają w organizmie, możemy sklasyfikować następujące rodzaje naturalnych środków przeczyszczających:

[quads id=10]

Stymulanty


Są one również nazywane naturalnymi środkami przeczyszczającymi lub katartycznymi. Działają one poprzez stymulację mięśni jelit, ponieważ posiadają pewne związki, które działają na zakończenia nerwowe w okrężnicy, powodując ruchy sprzyjające wypróżnieniu.

Negatywne efekty stymulujących środków przeczyszczających mają związek z tym, jak długo działają one w twoim organizmie. Po zażyciu mogą one działać nawet do 8 godzin. Zaleca się spożywanie ich przed snem, aby zadziałały w nocy.

Mechaniczne


Te środki przeczyszczające są bogate w błonnik i zwiększają objętość stolca, zatrzymują wodę, nawilżają ściany jelita i pomagają w ruchach perystaltycznych w bardziej naturalny sposób, sprzyjając wypróżnianiu. Mogą być bogate w błonnik rozpuszczalny lub nierozpuszczalny.

[quads id=9]

Ich działanie jest lżejsze niż stymulantów i są zalecane jako pierwszy środek w przypadku zaparć. Normalizują one funkcjonowanie organizmu i zalecamy przyjmowanie ich z pokarmami zawierającymi probiotyki, takimi jak jogurt.

Sprawdź to ➡ ➡  Wystarczą tylko 2 składniki, aby usunąć tzw. oponkę z okolic brzucha

Osmotyczne


Ten rodzaj środków przeczyszczających działa poprzez zwiększenie ilości wody w jelitach, co powoduje zmiękczenie stolca. Ich działanie jest podobne do mechanicznych, ponieważ mają wiele minerałów i zmuszają jelito do eliminacji płynów. Wśród osmotycznych znajdziemy śliwki. Ich działanie jest silne i wymaga picia dużej ilości wody lub napojów izotonicznych, aby odzyskać utracone płyny.

[quads id=5]

Najlepsze naturalne środki przeczyszczające


Wśród najlepszych naturalnych mechanicznych środków przeczyszczających możemy wyróżnić następujące:

Śliwki i miód


Umieść sześć śliwek w garnku z półtora kubka wrzącej wody, przykryj i pozostaw do namoczenia na noc. Rano odcedzić, dodać łyżkę miodu i wypić. Nie wyrzucaj śliwek, możesz je jeść w ciągu dnia.

[quads id=4]

Aloes


Zdobądź łodygę aloesu i pokrój ją. Zagotuj trochę wody. Poczekaj, aż trochę ostygnie i przelej ją do szklanego słoika ze szczelnie przylegającą pokrywką. Włóż kawałki aloesu i przykryj – pozostawiając go w lodówce.

Możesz go spożywać najwyżej dwa razy w tygodniu. Jest to jeden z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających, ale nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, a także dla osób przyjmujących leki przeciwzakrzepowe.

Sok z winogron i siemię lniane


Zrób sok z kilku winogron (około filiżanki) i dodaj łyżkę stołową sproszkowanego siemienia lnianego. Pij na pusty żołądek nie dłużej niż przez tydzień.

[quads id=3]

Kompres z oleju rycynowego


Ten domowej roboty środek przeczyszczający jest do użytku zewnętrznego. Musisz zanurzyć ściereczkę lub gazę w oleju rycynowym, podgrzać na małym ogniu, położyć się na brzuchu i umieścić gazę na dolnej części pleców. Przykryj ją kocem, aby utrzymać ciepło przez dłuższy czas. Powtarzaj raz dziennie. Nie zaleca się spożywania oleju rycynowego w przypadku zaparć.

Sprawdź to ➡ ➡  Prosta recepta: pozbądź się bólu w stawach już po kilku dniach

Żywność o właściwościach przeczyszczających


Oprócz tych już wymienionych, istnieją inne bardzo skuteczne naturalne środki przeczyszczające na zaparcia.

[quads id=7]

Babka zwyczajna


To zioło pochodzące z Indii jest bardzo bogate w błonnik i jest idealne, aby pomóc Ci regularnie chodzić do łazienki. Jest w stanie wchłonąć wodę, zwiększyć rozmiar stolca i stymulować tranzyt jelitowy.

Jabłka


Ten pyszny owoc (czerwony lub zielony) zawiera substancję zwaną pektyną, która wspomaga motorykę jelit, zmiękcza stolec (ze względu na ilość błonnika) i sprzyja jego wydalaniu. Zalecamy spożywanie jednego jabłka dziennie.

Możesz to robić o poranku lub jako deser po obiedzie. Jeśli to możliwe, jedz je na surowo lub gotowane z suszonymi śliwkami. To jeden z najlepszych naturalnych środków przeczyszczających.

Banany


To kolejny owoc, który dostarcza dużej ilości błonnika (plus potas), a przy tym jest silnym środkiem przeczyszczającym. Kawałek banana dostarcza 12% błonnika, którego organizm potrzebuje na dzień. Ponadto, zawiera oligosacharydy, substancje, które docierają do jelita grubego niestrawione, co sprzyja trawieniu i wypróżnianiu.

Cebula


Tego warzywa nie powinno zabraknąć w żadnym daniu, ze względu na jego pyszny smak, ale również dlatego, że pomaga nam w profilaktyce wielu chorób, patologii czy schorzeń. Jest bardzo skutecznym naturalnym środkiem przeczyszczającym.

Ponadto spożywanie surowej cebuli aktywuje wydzielanie soków żołądkowych i wspiera zdrowie flory jelitowej. Co więcej, składnik zwany chininą stymuluje metabolizm.


ZOBACZ TAKŻE