Syrop i inne domowe sposoby możesz przygotować samodzielnie, a dużą zaletą jest nie tylko cena.
Zioła na kaszel i przeziębienie
Które zioła Twoim zdaniem są najlepsze na kaszel? Mamy ich kilka na polskiej wsi, a niektóre możesz nawet wyhodować w swoim ogrodzie. Na kaszel dobrze działa babka lancetowata, ale także szałwia, tymianek czy kozieradka.
Przez cały rok w polskich sklepach można natomiast kupić imbir, który jest popularny także w naszym kraju, choć nie każdy wie, co z nim zrobić. Jednocześnie imbir jest jednym z najważniejszych produktów leczniczych, który nie tylko nadaje się na przeziębienie i kaszel, ale przypuszcza się, że ma działanie przeciwnowotworowe i ma od dawna udowodnione właściwości przeciwzapalne. Jak więc wykorzystać imbir?
Syrop możesz łatwo przygotować w domu, ale imbir możesz zaproponować dorosłym i dzieciom w zupełnie innej i bardzo ciekawej formie. Zrób w domu cukierki imbirowo-cytrynowe. Ten krótki filmik przygotował dla Was kanał Home Factory na YouTubie.
Dowiedz się, jak wykorzystać imbir
Zarówno świeży, jak i suszony imbir świetnie nadaje się do kuchni azjatyckiej czy ciasteczek, jednak dzisiaj nie chodzi o gotowanie w prawdziwym tego słowa znaczeniu. Z imbiru można zrobić nie tylko słodkie cukierki i galaretki, można zrobić z niego syrop, a co nie mniej ważne, herbatę.
Zimą zaletą jest też to, że imbir mocno rozgrzewa, dlatego zdecydowanie warto mieć w domu choć kawałek świeżego lub lekko zmielonego imbiru na niespodziewane okazje lub dla zmarzniętego ciała, gdy zaskoczy nas deszcz lub śnieg.
Herbatę imbirową możesz przygotować zarówno z suszonego, jak i mielonego imbiru. Staraj się nie przesadzać ze świeżym imbirem. Pokrój tylko kilka plasterków na raz i pozostaw je do namoczenia w czajniku z gorącą wodą. Do słodzenia świetnie sprawdzi się miód, ale także stewia czy syrop z cykorii.
Imbirowy syrop na kaszel
Do przygotowania syropu imbirowego potrzebne będą: 1 litr wody, kawałek świeżego imbiru wielkości ok. 10 cm, 3 cytryny, najlepiej organiczne i kilogram cukru.
Chociaż cytryna dobrze komponuje się z imbirem, nie ma potrzeby jej dodawać lub można ją zastąpić innymi owocami cytrusowymi. Jeśli w sklepie nie znajdziesz cytrusów wolnych od chemii, to też nie jest tragedia. Wystarczy obrać je przed użyciem i wykorzystać wyłącznie miąższ lub sok. Zawsze usuwaj pestki z owoców cytrusowych, są gorzkie i jeśli zdecydujesz się na zmiksowanie mieszanki, cały syrop stanie się wyraźnie gorzki.
2 owoce cytrusowe pokroić na mniejsze kawałki, dodać umyty starty imbir i całość zalać wodą. Gotuj na małym ogniu przez około 15 minut, następnie ostudź i maceruj przez cały dzień.
Odcedź pozostałości i dodaj cały cukier do płynu. Podgrzać ponownie, wymieszać cukier do rozpuszczenia i doprowadzić do wrzenia. Kwadrans gotowania wystarczy. Następnie odstawić syrop i pozostawić do ostygnięcia. Na koniec dodaj sok z trzeciego cytrusa. I to wszystko.
Syrop rozlać do czystych, zamykanych butelek. Powinien wytrzymać kilka miesięcy w suchym, ciemnym miejscu. Jeśli go otworzysz, lepiej trzymaj go w lodówce. Nadaje się zarówno do spożycia łyżeczką, jak i do herbaty lub lemoniady rozcieńczonej wodą gazowaną.