Najlepszy owoc dla osób z chorobami serca, chronią przed udarem mózgu

Daktyle to nie tylko przyjemnie słodki przysmak, ale także posiadają bardzo przyjemną konsystencję miąższu, który jest miękki i pełen smaku.

Według naukowców zawierają one dużą ilość substancji prozdrowotnych, które mogą pomóc w wielu dolegliwościach zdrowotnych.

Są dosłownie naładowane witaminami i przeciwutleniaczami, co czyni je idealną przekąską w ciągu dnia.

Oprócz tego, że można je jeść samodzielnie, daktyle świetnie sprawdzają się także w ciastach, bułkach, a także stanowią świetną marmoladę.

Przysmak z Orientu

Mają wydłużony owalny kształt, długość około 3 do 7 cm i średnicę od 2 do 3 cm. W zależności od konkretnego gatunku owoce są zwykle żółte, pomarańczowe, ciemnoczerwone, brązowe, a czasem czarne.

Roślina pierwotnie pochodzi z Mezopotamii w Azji Środkowej, gdzie była uprawiana ponad 5000 lat temu.

Chleb pustynny lub chleb beduiński

Ponieważ daktyle są bardzo pożywne, były kiedyś głównym źródłem pożywienia dla handlarzy, którzy tygodniami i miesiącami podróżowali przez pustynie na wielbłądach.

Mieli ze sobą daktyle wciśnięte w bochenek chleba i służyły jako źródło węglowodanów, witamin i minerałów.

Daktyle, a zdrowie

Ten słodki przysmak jest ważnym źródłem węglowodanów, witamin A, B1, B2, B3, B6, B9, C, E i K.

Zawiera także ponad 20 ważnych aminokwasów i stosunkowo dużą ilość składników mineralnych, takich jak potas, chlor , fosfor i wapń. Również pierwiastki śladowe miedzi, manganu i cynku.

Uważaj jednak na dużą zawartość cukru i jedz daktyle tylko z umiarem, może to odbić się na Twojej sylwetce.

Ich spożycie jest bardzo wskazane po wysiłku sportowym, w okresie rekonwalescencji po ciężkiej chorobie, zalecane jest kobietom w ciąży oraz wszystkim osobom chcącym nabrać masy mięśniowej.

Daktyle są jednak również świetne na wiele dolegliwości zdrowotnych. W czym mogą Ci pomóc?

Zdrowe naczynia krwionośne i serce

Dzięki zawartym w nim substancjom naczynia krwionośne są doskonałym pożywieniem, pomagającym obniżyć poziom cholesterolu, pomaga obniżyć wysokie ciśnienie krwi i skutecznie zapobiega chorobom serca.

To nawet żywność, która dzięki dużej zawartości potasu zmniejsza ryzyko udaru mózgu nawet o 40%.

Zapobiegają zaburzeniom rytmu serca i zapewniają ogólną stabilność oraz wszystkie ważne funkcje organizmu. Z tego też powodu często polecane są także przez lekarzy.

Przeciw anemii

Daktyle są doskonałym naturalnym źródłem żelaza i dlatego są odpowiednie dla wszystkich osób cierpiących na anemię.

Już 100 g daktyli zawiera 5% zalecanej dziennej porcji. Regularne ich spożywanie uwolni Cię od ewentualnego zmęczenia, a wręcz przeciwnie, doda Ci pewnej dawki energii.

Zdrowe jelita z dobrym trawieniem

Daktyle zawierają zarówno rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny błonnik, aminokwasy i potas.

Substancje te wspomagają namnażanie się bakterii probiotycznych i pozytywnie wpływają na prawidłowe funkcjonowanie mikroflory jelitowej.

Dzięki temu masz prawidłowe funkcjonowanie cyklu trawiennego. Jednocześnie hamują rozwój organizmów chorobotwórczych w całym przewodzie pokarmowym.

Unikniesz także problemów takich jak zaparcia czy biegunka.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: