Kwas fitynowy w orzechach i ziarnach jest częścią ich mechanizmu obronnego, który umożliwia im dojrzewanie do pełnej dojrzałości i chroni je przed drapieżnikami. W procesie trawienia kwas fitynowy wiąże się z minerałami takimi jak wapń, żelazo, cynk, magnez i te związane minerały nie mogą być łatwo wchłaniane w jelitach.
Dlatego w stolcu znajduje się trochę orzechów, ponieważ to kwas fitynowy uniemożliwia prawidłowe trawienie.
Spożycie tego typu orzechów może prowadzić do niedoborów minerałów, a nawet utraty kości. Ten kwas fitynowy można zneutralizować poprzez namaczanie, fermentację lub kiełkowanie.
Korzyści z namoczonych orzechów
Podczas moczenia orzechów usuwasz kwas fitynowy i neutralizujesz inhibitory enzymów. W ten sposób promujesz łatwe trawienie i wchłanianie składników odżywczych i witamin z orzechów.
Jeśli chcesz łatwiej usunąć skórki, namocz orzechy w gorącej wodzie. Ponadto niewielka ilość soli w wodzie może zneutralizować enzymy i usunąć garbniki i pozostałości pyłu.
Moczenie sprzyja wytwarzaniu korzystnych enzymów i zwiększa poziom witaminy B w organizmie.
Moczenie stymuluje produkcję korzystnych enzymów i zwiększa poziom witaminy B w organizmie. Neutralizuje toksyny w okrężnicy i oczyszcza jelito grube.
Najważniejszą funkcją jest to, że rozkłada białka i gluten na mniejsze dostępne składniki w celu łatwiejszego wchłaniania.
Pamiętaj jednak, aby nie używać wody, która nie jest przegotowana, ponieważ może ona zawierać szkodliwe substancje.
To jest czas przez który musisz moczyć orzechy:
1. Fasola Garbanzo 12–48 godzin
2. Migdały – 12 godzin
3. Nasiona lucerny – 12 godzin
4. Orzechy włoskie – 8 godzin
5. Nasiona brokułów – 8 godzin
6. Pekan – 8 godzin
7. Orzechy laskowe – 8 godzin
8. Orzechy sosny – 8 godzin
9. Nasiona dyni – 7 godzin
10. Nasiona lnu – 6 godzin
11. Orzechy nerkowca – 6 godzin
12. Makadamia – 4 godziny
Jeśli niektóre orzechy wymagają więcej niż 8 godzin moczenia, pamiętaj o ich ponownym umyciu i zmianie wody co 8 godzin.