Wysokie ciśnienie krwi, znane również jako nadciśnienie może zwiększyć ryzyko wystąpienia zagrażających życiu powikłań sercowo-naczyniowych. Możesz odwrócić wysoki odczyt, wprowadzając proste zmiany w diecie, takie jak picie ciepłych napojów.
Wysokie ciśnienie krwi odnosi się do siły, z jaką krew napiera na ścianki naczyń krwionośnych. Gdy siła ta jest zbyt duża, może uszkodzić delikatne tkanki w tętnicach. Proces ten może w końcu doprowadzić do zawału serca i udaru mózgu. Na szczęście, zdrowa dieta może stanowić zabezpieczenie przeciwko wysokiemu ciśnieniu krwi, odwracając wysoki odczyt.
Wykazano, że czarna herbata obniża wysokie ciśnienie krwi i rozluźnia sztywność tętnic – jedną z ofiar nadciśnienia. Co więcej, wykazano, że efekt ten pojawia się w ciągu godziny od spożycia. Naukowcy zbadali wpływ czarnej herbaty na ciśnienie krwi u pacjentów z nadciśnieniem.
W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Nutrients, 19 pacjentów zostało przydzielonych do spożywania czarnej herbaty dwa razy dziennie przez osiem dni. Ciśnienie krwi mierzono przed spożyciem herbaty oraz jedną, dwie, trzy i cztery godziny po jej spożyciu.
Wskaźnik sztywności zmniejszył się po spożyciu herbaty. Co istotne, czarna herbata obniżyła skurczowe i rozkurczowe ciśnienie krwi i zapobiegła wzrostowi nadciśnienia po obciążeniu tłuszczem.
W uwagach końcowych badacze stwierdzili, że „nasze wyniki sugerują, że regularne spożywanie czarnej herbaty może być istotne dla ochrony układu sercowo-naczyniowego”.
Jako ogólna wskazówka:
Za idealne ciśnienie krwi uważa się zazwyczaj wartości pomiędzy 90/60mmHg a 120/80mmHg.
Według NHS, odczyty ciśnienia krwi pomiędzy 120/80mmHg a 140/90mmHg mogą oznaczać, że jesteś w grupie ryzyka rozwoju wysokiego ciśnienia krwi.
„Ciśnienie krwi każdego z nas będzie się nieco różnić. To, co dla Ciebie jest uważane za niskie lub wysokie, dla kogoś innego może być normalne” – zauważa organizacja zdrowia.
Wysokie ciśnienie krwi zazwyczaj nie ma żadnych objawów, więc jedynym sposobem, aby dowiedzieć się, czy je masz jest sprawdzenie ciśnienia krwi.
Jeśli jesteś w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia nadciśnienia, powinieneś badać swoje ciśnienie częściej, najlepiej raz w roku.