Strona głównaZdrowieNasze babcie wiedziały, jak oczyścić płuca i pozbyć się kaszlu w 3...

Nasze babcie wiedziały, jak oczyścić płuca i pozbyć się kaszlu w 3 dni

W czasach wirusów i przeziębień przydaje się każda rada, jak sobie pomóc, gdy choroba atakuje nasze gardła i płuca. 

Cebula i czosnek na kaszel i przekrwienie

Zarówno cebula, jak i czosnek są czasami słusznie określane jako superfoods. Nie tylko jedzenie cebuli, ale także wdychanie substancji lotnych wywołujących płacz, jest korzystne dla płuc. Substancje zawarte w cebuli wspomagają zdrowie płuc i ochronę komórek, ale działają również przeciwzapalnie.

Cebula może również pomóc w zasypianiu. Wystarczy, że pokroisz ją i położysz na nocnym stoliku.

W opinii wielu czosnek to przede wszystkim profilaktyka przeciw pasożytom i chorobom przewodu pokarmowego, dlatego można na przykład przyłapać czeskich turystów na zagranicznych wakacjach rozpoczynających śniadanie od zjedzenia całego świeżego ząbka.

Jednak świeży czosnek pomaga również przy trudnościach z oddychaniem podczas przeziębienia, a jego pozytywny wpływ na płuca jest jeszcze bardziej znaczący dla wszystkich osób cierpiących na astmę.

Czosnek nie tylko pomaga przy stanach zapalnych dróg oddechowych, ale także zwalcza, co nie mniej ważne, przekrwienie.


Oczyść zatoki i płuca tymiankiem

Które cztery składniki uważano w przeszłości za najsilniejsze? Zdecydowanie tymianek lub serdecznik. Ta pospolita przyprawa lub zioło pochodzące ze stoków i łąk polskiej przyrody jest ważnym lekarstwem, zwanym także antybiotykiem dla biednych.

Substancje zawarte w serdeczku i tymianku korzystnie wpływają nie tylko na cały układ oddechowy, ale także zwalczają ból gardła i m.in. wspierają zdrowie serca i dobry nastrój.

Miód jako naturalny antybiotyk

Miód uznawany jest także nie tylko za domowy sposób na ból gardła, ale także za sposób na pozbycie się zastoju w okolicy krtani, co ma także działanie profilaktyczne na zdrowie płuc.

Poświęcono mu wiele badań, a badania o wymownym tytule „Skuteczność miodu w łagodzeniu objawów infekcji górnych dróg oddechowych: przegląd systematyczny i metaanaliza” z 2020 r. stwierdzają nawet, że miód może przynieść ulgę dzieciom i dorosłym lepiej niż powszechnie stosowany środki zaradcze i lekarstwa, wśród których znalazły się antybiotyki i inne typowe leki na przeziębienie.

Napój leczniczy na kaszel i zaparcia

Możesz marynować cebulę, czosnek i łyżkę tymianku w miodzie i używać go, gdy jesteś chory. Możliwe jest również użycie w postaci gorącego napoju.

Należy jednak pamiętać, że świeży czosnek nawet po krótkim gotowaniu jest nadal bardzo agresywny i może mieć niekorzystny wpływ na żołądek.

Jeśli naprawdę jesteśmy chorzy, można też spróbować napoju sporządzonego z pół litra wody, w którym zagotujemy zmiażdżony ząbek czosnku, łuski cebuli z jednej małej cebuli i łyżeczkę tymianku lub serdecznika.

Napój krótko zagotować, osłodzić miodem i spożywać w ciągu dnia. Bardziej egzotyczną odmianą napoju jest czosnek z imbirem i kurkumą, tymiankiem i miodem.

Zobacz Też: