Czy znasz wyjątkowy sposób, w jaki nasze babcie potrafiły skutecznie usuwać stany zapalne z organizmu za pomocą liści jeżyny? Odkryj starożytną mądrość i tradycyjne praktyki.
Przekonasz się, jak te pozornie zwyczajne liście mogą służyć jako naturalny sposób na regenerację Twojego organizmu.
Zanurz się w cudowny świat ziołolecznictwa, wybierz się do lasu i oprócz owoców jeżyny zbieraj liście, które są naturalnym lekarstwem na wiele dolegliwości.
Jeżyna nie jest dokładnie ładnym krzewem. Jego przerośnięte kolczaste gałęzie uprzykrzają życie wszystkim zbieraczom jeżyn.
Ale nasze babcie z pokorą znosiły tę trudność. Wiedzieli, że ten krzew ma nie tylko kuszące owoce, ale także liście, które mogą leczyć wiele dolegliwości.
Zbierane są od kwietnia do września i zawierają dużą ilość witaminy C, garbników, minerałów i garbników.
Jeśli i Ty chcesz wykorzystać ich potencjał, najwyższy czas wyruszyć na polowanie i zebrać kilka zielonych listków do swojej domowej apteczki naturalnej.
Świeże i suszone
Liście jeżyny można wykorzystać od razu – świeże – lub wysuszyć na gorsze czasy. Ich zaletą jest to, że stosunkowo szybko wysychają.
Ale jeśli bardzo się spieszysz, możesz je trochę pomarszczyć, zanim wystawisz je na letnie powietrze.
Po całkowitym wyschnięciu przechowuj je tak, jak inne zioła – w dobrze zamykanych butelkach z ciemnego szkła. Potrwa tam do przyszłego roku.
Jeżyna – sprzymierzeniec kobiet i dziewcząt
Liście są pierwszą pomocą głównie dla kobiet. Ich wywar jest stosowany jako środek przeciwbólowy podczas menstruacji.
Nasze babcie mu nie pozwalały, także dlatego, że był sprzymierzeńcem w najtrudniejszych chwilach – podczas porodu. Liście jeżyny były czczone przez kobiety w ciąży od niepamiętnych czasów.
Tradycyjnie uważano, że picie herbaty jeżynowej ułatwia poród i łagodzi bóle porodowe.
Pewnie coś w tym będzie, bo liście jeżyny zawierają substancje wzmacniające mięśnie macicy.
Ponadto działa jako naturalny środek na blizny lub uszkodzoną w inny sposób skórę. Dlatego młode matki stosowały je do leczenia ran po porodzie.
Pachnąca herbata
Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić z suszonych lub świeżych liści jeżyny, jest herbata.
Ma przyjemny słodki smak i dodatkowo działa leczniczo. Pomoże Ci przy stanach zapalnych dróg moczowych, nudnościach jelitowych, biegunkach, ale także przy stanach zapalnych górnych dróg oddechowych.
Przygotowanie go nie jest trudne. Wystarczy zalać wrzącą wodą 2 łyżeczki liści jeżyny, pozostawić do zaparzenia na 10 minut i można pić.
Ale ciekawe jest również połączenie liści jeżyny z innymi ziołami, takimi jak mięta czy kwiat lipy.
Mrożony napój dla spragnionych
Liście jeżyny są nie tylko lecznicze, ale również bardzo dobre. Łącząc je z innymi zielonymi liśćmi z ogrodu, możesz zrobić letni napój pełen witamin
Jak to zrobić? Wymieszaj 1 łyżkę liści jeżyny, 1 łyżkę mięty, 1 łyżkę liści maliny, 1 łyżkę liści truskawki.
Wlać mieszaninę do rondla i zalać 0,5 l wrzącej wody. Gotową herbatę przecedź, ostudź, a następnie włóż do lodówki na kolejne 30 minut. Podawaj drinka z listkiem mięty!
Skuteczna płukanka
Pomoże Ci przy bólach gardła czy stanach zapalnych jamy ustnej. Możesz to łatwo zrobić.
Do garnka wsyp 2 łyżki jeżyny i 1 łyżkę szałwii. Całość zalewamy 0,5 l gorącej wody.
Pozostaw miksturę do zaparzenia na 15 minut, a następnie użyj jako płukanki do gardła. Z pewnością sprawi, że poczujesz się lepiej.
Krople pełne witamin
Z pewnością docenisz ten doping, gdy jesteś zmęczony, przeziębiony lub masz słabą odporność.
Dostarczy Ci witaminy C i postawi Cię na nogi. Jak to przygotować? Wlej 2 łyżki liści jeżyny do słoika i zalej 2 dl 60% alkoholu (jeśli nie masz, możesz użyć dowolnej owocowej brandy).
Uszczelnij miksturę i pozostaw do zaparzenia w ciepłym, ciemnym miejscu na 14 dni. W tym czasie należy ciągle wstrząsać pojemnikiem, aby substancje lecznicze miały czas na uwolnienie.
Odcedź gotowe krople. Stosuj je w dawce 30 kropli dziennie przez 20 dni.