Jak naturalnie pozbyć się kamieni żółciowych?

Jeśli cierpisz na bóle brzucha, przyczyną mogą być kamienie żółciowe – zwłaszcza jeśli Twoja dieta składa się z wysokotłuszczowych, wyrafinowanych produktów spożywczych. Jeśli masz nadwagę, jesteś w ciąży lub masz więcej niż 40 lat możesz być bardziej narażony na kamienie żółciowe.

Kiedy cholesterol gromadzi się w pęcherzyku żółciowym – narządzie znajdującym się pod wątrobą – tworzy utwardzony osad zwany kamieniem żółciowym. Czasami pigmenty żółciowe mogą być również odpowiedzialne za kamienie żółciowe.

Chociaż większość kamieni żółciowych nie wykazuje żadnych objawów może wystąpić nagły ból brzucha, jeśli kamień zostanie uwięziony w przewodzie w pęcherzyku żółciowym. Tak długo, jak długo nie zakłócają funkcjonowania pęcherzyka żółciowego kamienie są nieszkodliwe.

W niektórych przypadkach kamienie żółciowe mogą powodować zapalenie pęcherzyka żółciowego. Najczęstszym wyjściem z poważnego powikłania kamicy żółciowej jest operacja. Jednak większość kamieni żółciowych można naturalnie usunąć za pomocą tych naturalnych środków.

1. Włącz soję do swojej diety

Soja zawiera nienasycone tłuszcze, które są pomocne w usuwaniu kamieni żółciowych. Możesz również zdecydować się na suplement lecytyny pochodzenia sojowego, który może przyciągać niezdrowe tłuszcze i pomagać w ich eliminacji.

Usuwając niezdrowe tłuszcze z pęcherzyka żółciowego, lecytyna może pomóc pozbyć się kamieni żółciowych spowodowanych nagromadzeniem cholesterolu.

2. Pij sok jabłkowy

Eksperci uważają, że sok jabłkowy może zmiękczyć kamienie żółciowe i ułatwić ich usunięcie. Jabłko jest również bogate w żelazo i błonnik, dwa składniki odżywcze, które mogą zapobiegać i zmniejszać powikłania wynikające z kamieni żółciowych. Pij 2-3 szklanki soku jabłkowego każdego dnia, aby usunąć kamienie żółciowe.

3. Jedz paprykę

Papryka jest bogata w witaminę C, która hamuje rozwój kamieni żółciowych. Zawartość witaminy C w papryce może zmniejszyć destrukcyjny metabolizm cholesterolu i zapobiec jego gromadzeniu się. Papryka jest również dobrym źródłem błonnika pokarmowego, który wykazuje również właściwości obniżające poziom cholesterolu.

4. Jedz warzywa o wysokiej zawartości błonnika

Jedz brokuły, karczochy i brukselkę, ale unikaj wszelkiego rodzaju roślin strączkowych. Jeśli podejrzewasz, że masz kamienie żółciowe lub miałeś je w przeszłości ważne jest, aby włączyć do diety warzywa o wysokiej zawartości błonnika.

Ważną rzeczą do zapamiętania podczas planowania diety o wysokiej zawartości błonnika jest pominięcie roślin strączkowych (soczewicy, fasoli, groszku). Rośliny strączkowe obniżają poziom cholesterolu, ale zwiększają wydzielanie żółci, przyczyniając się w ten sposób do rozwoju kamieni żółciowych.

Najlepiej też trzymać się diety wegetariańskiej, ponieważ mięso może podnieść poziom cholesterolu. Jeśli jednak rezygnujesz z mięsa, upewnij się, że otrzymujesz białko z innych źródeł, takich jak tofu lub soja.

5. Spróbuj kofeiny

Jeśli jesteś fanem kawy, oto kilka dobrych wiadomości. Niektóre badania wykazały, że kofeina może zmniejszyć ryzyko wystąpienia kamieni żółciowych i być skuteczna w leczeniu. Ale ponieważ wyniki nie są spójne we wszystkich badaniach, najlepiej porozmawiać z lekarzem, czy kofeina jest bezpieczna dla ciebie na co dzień.

Możesz również zdecydować się na zieloną herbatę z kofeiną, ponieważ jest ona ogólnie uważana za zdrowszą niż kawa.

6. Ćwicz jogę

Jeśli chodzi o usuwanie kamieni żółciowych zalety jogi są dwojakie. Po pierwsze pomaga kontrolować wagę co jest ważne, ponieważ otyłość może być czynnikiem ryzyka dla kamieni żółciowych.

Ponadto uważa się, że niektóre pozycje jogi są ukierunkowane na pęcherzyk żółciowy i łagodzą ból wynikający z powikłań kamieni żółciowych. Pozy jogi, które pomagają są następujące:

  • Shalabhasana
  • Dhanushasana
  • Bhujangasana
  • Pachimotasana

Czy powinieneś wypłukać pęcherz żółciowy?

Przez kilka dni przed wypłukaniem pęcherzyka żółciowego jedz dietę wysokoalkaliczną i niskotłuszczową, składającą się z grzybów, cytrusów, daktyli, rodzynek, szpinaku, grejpfruta, pomidorów i awokado. Pamiętaj, aby unikać przetworzonej żywności w tym okresie.

Płukanie pęcherzyka żółciowego jest ludowym lekarstwem, które uważa się za pomocne dla niektórych osób w usuwaniu kamieni. Płukanie pęcherzyka żółciowego działa jak dieta „detoksykacyjna” i wypłukuje kamienie.

Aby wykonać ten proces pij powtarzane dawki kombinacji oliwy z oliwek, octu jabłkowego, soli Epsom i soków owocowych (sok jabłkowy lub sok grejpfrutowy) i nic więcej przez okres 2 dni.

Ta kombinacja ułatwia płynne wydostawanie się kamieni żółciowych z organizmu. Płukanie pęcherzyka żółciowego powoduje usunięcie kamienia żółciowego w ciągu 2–3 dni.

Jednak u niektórych osób mogą wystąpić działania niepożądane, takie jak nudności, wymioty, biegunka i bóle brzucha. Ponieważ płukanie woreczka żółciowego wiąże się z niebezpieczeństwami przed wypróbowaniem tej metody zwróć się do lekarza.

Jeśli podejrzewasz, że masz kamienie żółciowe musisz udać się na tomografię komputerową, ponieważ ogólne zdjęcie rentgenowskie nie wykrywa kamieni. Jeśli zdiagnozowano kamienie żółciowe pamiętaj, że nie są one powodem do niepokoju, o ile nie powodują bólu ani stanu zapalnego.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: