Uważa się, że fermentowana żywność zawierająca bakterie probiotyczne ma korzystny wpływ na drobnoustroje żyjące w naszych jelitach. Ale czym jest sfermentowana żywność i skąd wiesz, czy jesz odpowiedni rodzaj? Sprawdźmy to.
Niektórzy eksperci dostrzegają zaletę sfermentowanej żywności w tym, że po tym, jak dobre bakterie i drożdże żyjące na powierzchni żywności rozkładają cukry i skrobię, jelito może łatwiej strawić żywność po posiłku, a organizm może łatwiej wchłonąć potrzebne mu składniki odżywcze.
Co to jest sfermentowana żywność?
Żywność fermentowana charakteryzuje się tym, że zawiera dużą liczbę mikroorganizmów, w tym bakterii i drożdży, które są uwalniane podczas fermentacji.
Te mikroorganizmy przekształcają wartość odżywczą żywności podczas fermentacji, co z kolei zmienia skład chemiczny żywności.
Różne fitoestrogeny i bioflawonoidy uwalniane w ten sposób są łatwiejsze do wykorzystania przez organizm.
Fermentacja to tak naprawdę nic innego jak konserwacja żywności, ale służy również do zmiany smaku i konsystencji żywności oraz do ułatwienia lub uprzyjemnienia jej spożywania.
Sfermentowana żywność to każda żywność, w której celowo pozwolono namnażać się drobnoustrojom.
Należą do nich produkty mleczne, takie jak jogurt, ser i kefir, fermentowane warzywa, takie jak kapusta kiszona, ale nawet kombucha, miso, tempeh i chleb na zakwasie.
Warto jednak wiedzieć, że nie wszystkie produkty fermentowane mają taki sam korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Jedzenie przygotowywane w warunkach przemysłowych niekoniecznie jest fermentowane w sposób znany i stosowany przez nasze babcie, a więc nie zawiera pożytecznych drobnoustrojów, które mogą być ważne dla naszego organizmu.
Dlatego jesz sfermentowane jedzenie
Chociaż fermentacja nie jest nową metodą technologii kuchennej, eksperci wciąż badają, dlaczego ta procedura jest w rzeczywistości tak dobra dla ludzkiego organizmu.
W opinii większości spożywanie produktów fermentowanych jest zdrowe i zdecydowanie powinno być traktowane jako element zróżnicowanej diety.
Wiele sfermentowanych produktów spożywczych zawiera bakterie kwasu mlekowego, które, jak sugeruje ich nazwa, wytwarzają kwas mlekowy.
Bakterie kwasu mlekowego mają działanie probiotyczne, o którym wiemy, że ma korzystny wpływ na nasze zdrowie.
Probiotyki są często nazywane „dobrymi bakteriami”, ponieważ zakłada się, że kolonizują one przewód pokarmowy i wywierają tam swoje dobroczynne działanie.
W każdym razie niezależnie od tego eksperci zakładają, że spożywanie probiotyków przynosi korzyści zdrowotne, w tym poprawę trawienia oraz funkcjonowanie układu sercowo-naczyniowego i odpornościowego.
Istnieją również badania, które podkreślają korzyści probiotyków i prebiotyków dla zdrowia psychicznego.
Prebiotyki to rodzaj błonnika, którego enzymy w naszym organizmie nie mogą łatwo strawić, ale bakterie w jelitach mogą. Warzywa i zboża są źródłem prebiotyków.
Czasem lepiej tego unikać
Chociaż przeprowadzono wiele badań nad sfermentowaną żywnością, wyniki nadal nie przekonały ekspertów, że probiotyki i ogólnie sfermentowana żywność są dla nas korzystne.
Ich zdaniem istnieją tylko ograniczone dowody kliniczne na to, że większość sfermentowanej żywności jest faktycznie skuteczna dla zdrowia przewodu pokarmowego.
W rzeczywistości zwrócono uwagę, że probiotyki i prebiotyki znajdujące się w sfermentowanej żywności mogą powodować, a nawet nasilać pewne problemy zdrowotne.
Jednym z bardzo częstych skutków ubocznych są wzdęcia. Powodem tego jest to, że wiele rzeczy dzieje się w naszych jelitach w wyniku bakterii w sfermentowanej żywności, które dostają się do naszego organizmu.
Sfermentowana żywność zawiera również naturalne związki, które nie zawsze są dla nas dobre.
Przykładem jest histamina, która może powodować alergie u osób szczególnie na nią wrażliwych.
Ponadto fermentacja domowa może również powodować problemy z bezpieczeństwem żywności. Niedoświadczeni ludzie rzadko lub nigdy nie zauważają, kiedy nieodpowiednie drobnoustroje zaczynają się namnażać w żywności.