10 znaków, które organizm ci przekazuje kiedy potrzebuje więcej jodu

Jod jest bardzo ważny dla naszego życia, ponieważ jest kluczowym składnikiem potrzebnym do produkcji hormonów tarczycy.

Podstawowych pierwiastków, w tym jodu, nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć, dlatego musimy spożywać pokarmy, które są w nie bogate. Należą do nich wodorosty, śliwki, jaja i produkty mleczne.

Niedobór jodu może prowadzić do różnych nieprzyjemnych objawów. A gdy nie są leczone, stają się przyczyną jeszcze poważniejszych chorób, takich jak rak czy niewydolność serca.

Istnieje kilka typowych objawów niedoboru jodu i dzisiaj podzielimy się nimi z Tobą. Jeśli masz którykolwiek z poniższych objawów, umów się na wizytę u lekarza, aby znaleźć dokładną przyczynę.

1. Problemy z włosami i skórą

Oznaką, że potrzebujesz jodu, może być intensywne wypadanie włosów i sucha, swędząca skóra. Jod pomaga regulować poziom nawilżenia skóry, stymuluje gojenie się skaleczeń i blizn, a nawet spowalnia powstawanie zmarszczek.

Ten pierwiastek jest również ważny dla długich i lśniących włosów. Sekret tkwi w jego zdolności do wspomagania regeneracji mieszków włosowych i ochrony ich przed infekcjami.

2. Wrażliwość na zimno

Nie jest tak zimno, ale znowu owijasz się kocem. Ciągle narzekasz, że jest ci zimno, podczas gdy inni chodzą w koszulkach i nazywają cię cieplarnianym kwiatem.

Wygląda na to, że możesz cierpieć na niedobór jodu, który prowadzi do spowolnienia metabolizmu. W efekcie organizm wytwarza mniej energii, co zapewnia nam pożądane ciepło.

3. Nieoczekiwany przyrost masy ciała

Wolny metabolizm nie byłby tak niepożądany, gdyby jego jedynym problemem była wrażliwość na zimno. Niestety powoduje to również, że przybieramy na wadze.

Dzięki temu nasz organizm spala mniej kalorii niż zwykle, a my nie zmieniamy swoich nawyków żywieniowych. W rezultacie reszta kalorii jest przechowywana w postaci tłuszczu.

4. Zmęczenie i osłabienie

Badania wykazały, że około 88% osób z niedoborem hormonów tarczycy ma ten problem.

Jeśli stwierdzisz, że czynności, które wykonywałeś wcześniej są dla Ciebie wyczerpujące, ale śpisz wystarczająco dużo i nie masz tendencji do przepracowania, to Twoim problemem może być niedobór jodu.

Ciągłe zmęczenie to kolejny objaw, za który winić należy wolny metabolizm. Po prostu nie mamy wystarczająco dużo energii, aby pozostać aktywnym.

5. Problemy z uczeniem się i pamięcią

Według badania przeprowadzonego w 2014 roku osoby z niższym poziomem hormonów tarczycy mają mniejszy hipokamp. Jest to część naszego mózgu, która kontroluje pamięć długotrwałą.

Z tego powodu niedobór jodu może powodować u ludzi prawdziwe trudności z nauką i pamięcią. Ponadto powolny metabolizm wpływa również na zdolność mózgu do przetwarzania informacji i skutecznego reagowania na nie.

6. Depresja i niepokój

Często myślimy, że intensywny niepokój i depresja mogą być spowodowane wyłącznie problemami fizjologicznymi. Jest to jednak częsty błąd.

Naukowcy potwierdzili, że od dawna ustalono związek między depresją a zaburzeniami tarczycy. Jeśli zauważysz, że czujesz się bardziej przygnębiony niż zwykle, skonsultuj się z lekarzem, aby wykluczyć poważne problemy i zastosować odpowiednie leczenie.

7. Opuchnięta szyja

Teraz porozmawiamy o najczęstszym symptomie niedoboru jodu, który w przeszłości dokuczał głównie ludziom, ale nadal jest powszechny. Jest to spuchnięty obszar szyi. Ta choroba jest zwykle nazywana wolem i występuje, gdy tarczyca staje się nienormalnie duża .

Kiedy nasz organizm nie ma wystarczającej ilości jodu, tarczyca nie jest w stanie wyprodukować wystarczającej ilości hormonów i usilniej stara się wchłonąć ten pierwiastek z krwi. Ten proces powoduje, że jego komórki rozmnażają się i rosną bardziej niż zwykle, powodując obrzęk szyi.

8. Problemy związane z ciążą

Kobiety w ciąży muszą zwrócić szczególną uwagę na ten problem, ponieważ muszą pokryć nie tylko swoje zapotrzebowanie na ten pierwiastek, ale także potrzeby dziecka.

Hormony tarczycy są bardzo ważne dla dziecka przed urodzeniem. Ich brak ma negatywny wpływ na rozwój mózgu i inteligencję dziecka. Ponadto przy braku jodu istnieje większe ryzyko, że dziecko urodzi się martwe lub poroni.

9. Bradykardia

Niedobór jodu został również powiązany z problemami z sercem. Dokładniej, prowadzi do bradykardii, czyli spadku częstości akcji serca poniżej normy.

Kiedy osoba doświadcza tego objawu, może odczuwać mdłości lub zawroty głowy, a także może spowodować utratę przytomności.

10. Zaparcia

Nadczynność tarczycy wydaje się być nieubłagana i może również wpływać na nasz układ pokarmowy. Literatura naukowa potwierdza, że ​​zajęta tarczyca prowadzi do zmniejszenia czynności żołądka i okrężnicy.

Dlatego niektórzy ludzie doświadczają zaparć, gdy mają niedobór jodu. Jeśli masz stolce mniej niż trzy razy w tygodniu, musisz udać się do lekarza.