Depresja, ból pleców i zmęczenie. Możesz mieć niedobór witaminy D

Witamina D jest ważnym składnikiem odżywczym regulującym wchłanianie wapnia i fosforu, wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego oraz jest niezwykle istotna dla utrzymania mocnych kości, zębów i mięśni.

W ten sam sposób, według lekarki Katherine Marengo, znacząco zmniejsza ryzyko infekcji, chorób serca, a nawet stwardnienia rozsianego.

Dlatego też, jeśli nie zażywasz jej w wystarczającej ilości, może to mieć poważny wpływ na ogólny stan zdrowia, np. w postaci częstej depresji, chronicznego zmęczenia czy nadmiernej potliwości. 

Osłabienie kości i mięśni

Wiele osób ma niedobór witaminy D, nawet o tym nie wiedząc. Jeśli jednak doświadczasz typowych objawów problemu, lepiej jak najszybciej podjąć działania, gdyż ich intensywność może znacznie wzrosnąć.

Na początku może to być osłabienie kości i mięśni, szczególnie pleców, ponieważ witamina ta jest niezbędna do utrzymania ich w dobrej kondycji i produkcji kolagenu.

Podobnie jego brak może prowadzić do spadku energii i późniejszego zmęczenia. 

Smutek i depresja

W szczególności kobiety z niskim poziomem witaminy D są smutniejsze i często cierpią na depresję lub wahania nastroju.

Dzieje się tak głównie dlatego, że ten niezbędny składnik odżywczy wpływa na produkcję serotoniny, czyli hormonu szczęścia – więc jeśli organizm nie jest w stanie wyprodukować jej w wystarczającej ilości, może być znacznie  bardziej podatny na pogrążenie się w ponurych myślach.

Podobnie ten powszechny problem wiąże się ze zwiększoną wrażliwością na ból całego ciała lub ciągłą sennością. 

Choroba dziąseł

Inne typowe objawy niedoboru witaminy D to krwawienie, zaczerwienienie i obrzęk dziąseł, które mogą pojawić się o każdej porze dnia.

Jednak problem ten może również przyczynić się do powstania nadciśnienia, czyli wysokiego ciśnienia krwi. Jest to bardzo niebezpieczny czynnik , który znacząco zwiększa ryzyko rozwoju chorób układu krążenia, takich jak zakrzepica żył głębokich, zawał serca czy udar mózgu.

Jeśli więc rozpoznasz u siebie objawy, skonsultuj się jak najszybciej ze swoim lekarzem rodzinnym. 

Problemy trawienne

Jeśli cierpisz na celiakię, nadwrażliwość na gluten lub chorobę Leśniowskiego-Crohna, możesz być bardziej podatny na niski poziom witaminy D w organizmie.

Dzieje się tak głównie dlatego, że choroby te prowadzą do mniejszej zdolności organizmu do wchłaniania tłuszczu, który jest jednocześnie tym składnikiem odżywczym.

Podobnie u pacjentów często pojawia się pocenie się, które może pojawić się zwłaszcza w nocy lub występowanie różnych alergii.

W każdym razie ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z tych objawów, a jeśli je rozpoznasz, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. 

Witamina D i słońce

Aby mieć pewność, że dostarczasz organizmowi wystarczającej ilości witaminy D, ważne jest, aby spędzać więcej czasu na słońcu, które jest jego najlepszym źródłem – wymaga to co najmniej 15 minut przebywania na świeżym powietrzu dziennie.

Pamiętaj też, że stosowanie filtrów przeciwsłonecznych tylko blokuje ich powstawanie i aby uniknąć nadmiernych oparzeń słonecznych możesz wystawiać się na nie wcześnie rano lub późnym popołudniem,  kiedy promieniowanie UV nie jest tak silne.

Dobrze jest także włączyć do swojej diety więcej pokarmów bogatych w ten związek, takich jak łosoś, krewetki, żółtko jaja czy sardynki.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: