Niepokojące wieści ze stolicy: Odkryto obecność bakterii legionella w jednym z warszawskich przedszkoli

Niedawno pojawiły się niepokojące informacje dotyczące jednego z warszawskich przedszkoli. Badania wody wykazały obecność bakterii legionella w tej placówce, co wywołało ogromne zaniepokojenie. Artykuł ten przybliży sytuację oraz działania podejmowane w związku z tą kwestią.

1. Legionella w Warszawie

Wykrycie bakterii legionella w jednym z przedszkoli (przedszkole nr 20) wywołało wiele emocji. Komunikat opublikowany wieczorem 5 września potwierdził wynik badań.

„Przeprowadzone badania wody na obecność bakterii legionella dały pozytywny wynik” – czytamy w oficjalnym oświadczeniu.

Sanepid, organ odpowiedzialny za nadzór nad zdrowiem publicznym, bacznie monitoruje sytuację, ale na chwilę obecną nie podjął decyzji o zamknięciu placówki.

„Otrzymaliśmy informację o występowaniu bakterii po godzinie 21:00. Zaskoczyło nas, że przedszkole nie zostało natychmiast zamknięte. Chociaż nie chcemy wpadać w panikę, to jednak obawy pozostają” – wyznał w rozmowie z naTemat.pl ojciec jednego z wychowanków przedszkola.

2. Sanepid nie zaleca zamykania przedszkola

Dyrekcja przedszkola oraz eksperci jednogłośnie podkreślają, że nie można zarazić się legionellą od innej osoby ani przez picie skażonej wody. Bakteria ta przenosi się jedynie przez wdychanie aerozolu skażonej wody.

Dziś planowane jest podgrzanie wody do temperatury 70 stopni Celsjusza, co powinno zniszczyć bakterię. Sanepid zalecił również zamknięcie natrysków przez siedem dni, dezynfekcję chemiczną oraz przeprowadzenie ponownych badań wody za tydzień.

3. Legionella w Polsce

Warto przypomnieć, że dotychczas zakażenie legionellą potwierdzono u ponad 160 osób na Podkarpaciu, z czego 19 zmarło. Izolowane przypadki zakażeń pojawiły się także w innych regionach Polski, takich jak Lubelszczyzna, Wielkopolska i Małopolska.

W czwartek Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie ma ogłosić wyniki kolejnych badań próbek wody. Niemniej jednak nie jest pewne, czy te nowe dane pozwolą na zidentyfikowanie źródła zakażeń. Informacje z próbek pobranych w poniedziałek były niewystarczające (legionellę wykryto w 4 z 9 próbek, w tym w dwóch zanieczyszczenie było na wysokim poziomie).

Wnioski są jasne – sytuacja związana z obecnością bakterii legionella w przedszkolu w Warszawie jest poważna, ale odpowiednie służby i eksperci pracują nad jej rozwiązaniem. Bezpieczeństwo dzieci i personelu przedszkola pozostaje priorytetem, a sanepid podejmuje środki mające na celu ograniczenie ryzyka związanego z tą sytuacją.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: