Niesamowite rzeczy, które dzieją się w twoim ciele podczas postu

Nasze komórki ciała nieustannie się rozkładają, a następnie przetwarzają własne części. W 2016 roku Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny otrzymali dr. Yoshinori Ohsumi z Japonii za odkrycie mechanizmów związanych z procesem znanym jako autofagia.

Większość tkanek w naszym ciele regularnie wymienia swoje komórki na nowe. Każdy narząd potrzebuje własnego czasu na pełną odbudowę. Istnieją jednak również tkanki, które prawie nigdy nie zastępują swoich komórek.

W tym artykule wyjaśnimy bardziej szczegółowo, w jaki sposób odkrycie dr. Aby zastosować Ohsumi w praktyce.

Śledztwo z zaskakującym skutkiem

Japoński biolog komórkowy dr. Ohsumi spędził lata badając, w jaki sposób ludzkie komórki przetwarzają swoje odpady. Proces ten jest naukowo znany jako autofagia.

Składa się z greckich słów „auto”, co oznacza „ja” i „phagein”, co można przetłumaczyć jako „jedzenie”. Brzmi to trochę niepokojąco, ale ten proces pomaga zachować równowagę.

Za pomocą lizosomów (organelli odpowiedzialnych za rozkład materiału biologicznego) organizm może rozkładać różne struktury białkowe i przekształcać je w aminokwasy. Później używa go do tworzenia większej ilości białek i nowych komórek.

Nasz organizm potrafi wykorzystać własne rezerwy białek zmagazynowanych w postaci uszkodzonych komórek i bakterii. Przeciętny człowiek spożywa dziennie około 70 gramów białka, co nie wystarcza do powstania wszystkich nowych komórek.

W celu uzupełnienia brakujących białek konieczne jest stosowanie tzw „odpady białkowe”.

Kiedy naturalny mechanizm recyklingu nie działa, uszkodzone komórki i ich składniki zaczynają gromadzić się w organizmie. Nie jest wtedy możliwe zneutralizowanie komórek nowotworowych i komórek zakażonych niebezpiecznymi bakteriami i wirusami. Jest to również powód, dla którego można zachorować na wiele poważnych chorób.

Sprawdź to ➡ ➡  10 znaków, które organizm ci przekazuje kiedy potrzebuje więcej jodu

Jak wywołać autofagię

We wszystkich swoich badaniach dr. Post Ohsumi, aby pobudzić organizm do rozkładania toksycznych komórek i pozbycia się wszelkich odpadów.

Kiedy pościsz, twoje komórki żyją dłużej i wytwarzają więcej energii. Twoje ciało ma mniej stanów zapalnych. Dodatkowo, jeśli zdecydujesz się ograniczyć spożycie kalorii, poziom tlenku azotu w organizmie, cząsteczki, która pomaga w detoksykacji i odmłodzeniu organizmu, wzrośnie.

Przerywany post, składający się z naprzemiennych okresów jedzenia i postu, może pomóc organizmowi w samooczyszczeniu. Na przykład jedzenie jest spożywane tylko o określonej porze w ciągu dnia, na przykład między 8:00 a 16:00. Przez resztę dnia, oprócz czystej wody, nic nie jest brane. Istnieją inne odmiany czasu, o których porozmawiamy poniżej.

Ponadto ten rodzaj postu przerywanego pomaga schudnąć i przyspieszyć metabolizm.

Korzyści płynących z opisanej tutaj metody dla Twojego zdrowia jest wiele i obejmują one zmniejszone ryzyko chorób serca, problemów neurologicznych i cukrzycy, a także zmniejszenie stanu zapalnego, stresu oksydacyjnego i ciśnienia krwi.

Rodzaje postu

Istnieje wiele rodzajów postu, więc możesz wybrać strategię, która Ci się podoba lub która najlepiej pasuje do Twojego stylu życia.

1. Całodobowy strajk głodowy

Jeśli skłaniasz się ku tej metodzie, powinieneś wybrać jeden dzień tygodnia, kiedy nie jesz.

Z drugiej strony można też zjeść śniadanie o ósmej rano w poniedziałek i nie jeść do ósmej rano we wtorek.

2. Przerywany strajk głodowy

Jeśli wybrałeś tę opcję, jednego dnia powinieneś jeść normalnie, a następnego pościć. Nie oznacza to, że w dni postu nie należy w ogóle jeść.

Sprawdź to ➡ ➡  Masuj ten punkt przez 45 sekund: wyniki Cię zaskoczą!

Jeśli spożywasz 2000 kalorii w normalny dzień, powinieneś zmniejszyć tę liczbę do 500 kalorii w dzień postu.

3. Pomiń posiłki

Jeśli jesteś nowy w świecie postu i wydaje ci się to trochę onieśmielające, zacznij pomijać posiłki.

Ogólnie rzecz biorąc, aby poprawić metabolizm i aktywować procesy oczyszczające w organizmie, pomijaj tylko jeden posiłek dziennie.

Pamiętaj, że jeśli pominiesz posiłek, następnym razem nie powinieneś przejadać się.

4. Ograniczony strajk głodowy

Ograniczony post to rodzaj przerywanego postu. Jeśli chcesz go zachować, powinieneś jeść tylko przez 8 godzin dziennie każdego dnia. Inna nazwa tej metody to „16/8 postu”, ponieważ nie jesz przez pozostałe 16 godzin.

Jeśli jesteś nowy w tej metodzie, wypróbuj mniej rygorystyczny model. Możesz zjeść śniadanie o ósmej rano i kolację o szóstej wieczorem. Więc będziesz bez jedzenia tylko przez 14 godzin.

Kiedy już się do tego przyzwyczaisz, zmniejsz czas, w którym możesz jeść.

Istnieje również bardziej rygorystyczny harmonogram 6/18, w którym jesz tylko przez 6 godzin (na przykład między 8:00 a 14:00) i nie jesz przez pozostałe 18 godzin.

5. Wodny strajk głodowy

Decydując się na tę strategię, musisz wybrać jeden dzień w tygodniu, aby pić tylko wodę lub świeży sok owocowy bez cukru.

Najlepszą porą na to jest wiosna, ale możesz stosować tę dietę przez cały rok.

Wniosek

Co sądzisz o tym odkryciu? Czy masz nawyk poszczenia lub chciałbyś spróbować po przeczytaniu tego artykułu?


ZOBACZ TAKŻE