HomeZdrowieObjaw ten podczas patrzenia...

Objaw ten podczas patrzenia jest oznaką choroby oczu, która może prowadzić do ślepoty!

Jaskra zwykle rozwija się powoli przez lata, ale w niektórych przypadkach może pojawić się nagle, zwiększając ryzyko utraty wzroku, jeśli nie zostanie szybko leczona.

Jak każdy z naszych narządów, nasze oczy mogą z czasem ulec uszkodzeniu i ulec chorobom.

A im jesteśmy starsi, tym bardziej prawdopodobne jest, że napotkamy problemy z oczami.

Tak jest w przypadku jaskry, „powszechnej” choroby oczu, która często dotyka ludzi w wieku 70 i 80 lat.

Chociaż zwykle rozwija się stopniowo w czasie, może również pojawić się szybko, zwiększając ryzyko trwałych uszkodzeń.

Kyla Black, szefowa usług profesjonalnych w Boots Opticians, wyjaśnia:

„Jaskra jest częstym schorzeniem oczu, które dotyka ludzi w każdym wieku, ale najczęściej występuje u dorosłych w wieku 70 i 80 lat.

„W tym miejscu nerw wzrokowy, który łączy oko z mózgiem ulega uszkodzeniu. Jest to spowodowane gromadzeniem się płynu w oku, co następnie zwiększa ciśnienie wewnątrz oka.

Objawy jaskry

Jeśli jaskra rozwija się z czasem, zwykle dotyczy widzenia peryferyjnego – widzenia poza bezpośrednią linią wzroku.

„Najczęściej jaskra najpierw wpływa na widzenie peryferyjne, a początkowo może to pozostać niezauważone, ponieważ widzenie centralne, którego używamy do czytania, rozpoznawania twarzy i oglądania telewizji, pozostaje dobre” – powiedziała Black.

Sprawdź to ➡ ➡  Wypij ten napój zanim pójdziesz spać, a usuniesz wszystkie toksyny

„Z tego powodu wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ma jaskrę, a jedynym sposobem sprawdzenia, czy jesteś nią dotknięty, są regularne kontrole stanu oczu”.

Jeśli jednak dotknie kogoś „nagle”, objawy mogą być bardziej zauważalne. Jednym z takich objawów jest widzenie pierścieni wokół świateł.

Pani Black wyjaśniła: „Bardzo rzadko jaskra może rozwinąć się nagle, z początkiem objawów, w tym intensywnego bólu lub zaczerwienienia oczu.

„Możesz również odczuwać nudności i wymioty, bóle głowy lub niewyraźne widzenie, a nawet widzieć pierścienie wokół świateł.

„Pozostawienie bez leczenia może ostatecznie doprowadzić do ślepoty, dlatego tak ważne jest wczesne wykrycie. Zwykle dotyczy to obu oczu, chociaż w jednym oku może być gorzej.

Czynniki ryzyka jaskry

Niektóre osoby będą bardziej narażone na jaskrę niż inne.

„Pewne czynniki mogą zwiększać ryzyko, w tym wiek, ponieważ staje się bardziej powszechny wraz z wiekiem, osoby z rodzinną historią jaskry lub osoby z innymi schorzeniami oczu / medycznymi – takimi jak krótkowzroczność, dalekowzroczność i cukrzyca” – powiedziała Black.

„Ważne jest, aby przeprowadzać rutynowe badanie wzroku co najmniej raz na dwa lata, nawet jeśli nie masz żadnych problemów z oczami lub wzrokiem, ponieważ może to pomóc wykryć wczesne oznaki wielu chorób oczu, w tym jaskry”.

Sprawdź to ➡ ➡  Czy spanie z założonym stanikiem może powodować raka?

Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące swoich oczu, powinieneś skonsultować się ze swoim optykiem lub lekarzem rodzinnym.


ZOBACZ TAKŻE