Tarczyca to mały, ale bardzo ważny narząd, który znajduje się w gardle tuż pod szyją i pełni wiele funkcji w organizmie człowieka.
Odpowiada jednak głównie za regulację hormonów związanych z przyrostem i utratą masy ciała, tempem przemiany materii i jakością snu.
Jednak często mogą pojawić się problemy, które zakłócają jej działalność i prowadzą do wielu poważnych schorzeń.
Dlatego ważne jest, aby słuchać swojego ciała i skontaktować się z lekarzem rodzinnym na czas, jeśli wystąpią te objawy, mówi dr Kelly Wood.
Tarczyca, a zdrowie człowieka
Tarczyca znajduje się w gardle, tuż pod szyją, jej wielkość wynosi zwykle około 5 do 6 cm, a waga 18 do 21 gramów.
Narząd ten jest największy u młodych dorosłych i pełni wiele ważnych funkcji organizmu człowieka.
Między innymi reguluje głównie temperaturę ciała, metabolizm i tętno. Jeśli jednak jego aktywność zostanie zakłócona, można napotkać szereg poważnych problemów – produkuje ważne hormony, które wpływają na niemal cały organizm.
Należy również wspomnieć, że wiele osób cierpi na różne stany zapalne lub inne problemy z tym ważnym narządem, nawet o tym nie wiedząc.
Jednak późne leczenie tego problemu może mieć poważne konsekwencje w wielu częściach ciała, dlatego należy obserwować objawy, które pojawiają się, gdy jest obecny.
Należą do nich głównie:
- Ciągłe uczucie depresji lub osłabienia bez wyraźnego powodu.
- Niewyjaśniony przyrost lub utrata masy ciała.
- Uczucie zimna, mimo że innym jest ciepło.
- Zmęczony, mimo że dużo śpisz.
- Utrata ochoty na seks.
- Bardzo wybuchowy charakter i niecierpliwość.
- Sucha i swędząca skóra.
- Częste problemy z przewodem pokarmowym, zwłaszcza zaparcia.
Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, nie czekaj na nic i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem rodzinnym.
W większości przypadków pojawią się dwa problemy, tj. niska produkcja hormonów tarczycy lub wręcz przeciwnie, ich nadmierna produkcja.
Jeśli tarczyca produkuje zbyt mało hormonów
Jeśli tarczyca produkuje zbyt mało hormonów, organizm przechodzi w tryb niskiego zużycia energii, co powoduje spowolnienie metabolizmu.
Ten stan jest również nazywany niedoczynnością tarczycy i w większości przypadków można go leczyć, przyjmując suplementy zawierające tyroksynę (hormon zawierający jod).
Jeśli produkuje zbyt dużo hormonów
Jeśli tarczyca produkuje zbyt dużo hormonów, organizm przechodzi w szybszy tryb, a metabolizm zaczyna pracować na pełnych obrotach.
Może to jednak prowadzić do przyspieszonego bicia serca, ciągłego kołatania serca, problemów ze snem, nerwowości i drżenia.
Stan ten nazywany jest również nadczynnością tarczycy i można go leczyć radioaktywnym jodem lub operacją chirurgiczną tych narządów.
Badania krwi
Choroby tarczycy można łatwo zdiagnozować za pomocą badania krwi. Jeśli podejrzewasz, że Twoje zdrowie jest zagrożone, skontaktuj się ze swoim lekarzem rodzinnym, który pomoże Ci postawić diagnozę.
Po ustaleniu poziomu hormonów w organizmie będziesz mógł podjąć pewne kroki w przypadku dezorientacji, które pomogą rozwiązać problem.
Jeśli jednak złapiesz chorobę na czas, najprawdopodobniej będziesz musiał zmienić tylko niektóre nawyki związane ze stylem życia.