Objawy wysokiego cholesterolu: Znak ostrzegawczy w oku – może prowadzić do ślepoty

cholesterol jaskra

WYSOKI cholesterol jest problemem dla wielu ludzi na całym świecie. Jest to stan, z którym należy postępować ostrożnie, aby uniknąć rozwoju jakichkolwiek poważnych schorzeń.

Amerykańskie badanie wykazało, że choroby serca mogą nie być jedyną chorobą, na którą narażasz się z powodu wysokiego poziomu cholesterolu.

Jest dobry i zły cholesterol. Dobry cholesterol nazywany jest lipoproteiną o dużej gęstości, która absorbuje cholesterol i odsyła go z powrotem do wątroby, która wypłukuje go z organizmu.

Natomiast zły cholesterol nazywany jest lipoproteiną o niskiej gęstości. Przykleja się to do ścian naczyń krwionośnych, tworząc płytkę, zwiększając ryzyko chorób serca i udaru mózgu.

Osoby z wysokim poziomem złego cholesterolu muszą przyjmować leki i zarządzać nimi przez całe życie, aby nie zwiększać ryzyka rozwoju chorób serca

Teraz nowe badanie wykazało, że jeśli masz wysoki poziom cholesterolu, możesz mieć większe ryzyko rozwoju niebezpiecznej choroby oczu zwanej jaskrą.

Jaskra to stan oka, w którym nerw wzrokowy, który łączy mózg z okiem, ulega uszkodzeniu. Zwykle są one spowodowane gromadzeniem się płynu w przedniej części oka.

Zwiększa to ciśnienie w oku i jeśli nie zostanie odpowiednio szybko zdiagnozowane i leczone, może prowadzić do utraty wzroku w tym oku.

Sprawdź to ➡ ➡  Choroby nowotworowe? Czosnek może być skutecznym remedium. Przekonaj się sam!

Badanie, opublikowane w JAMA Opthamology, dotyczyło ponad 800 przypadków najczęstszego typu jaskry, jaskry pierwotnej otwartego kąta, w badaniu obejmującym ponad 136 000 uczestników, którzy byli obserwowani przez ponad 15 lat.

W tym czasie uczestnicy informowali naukowców na temat stosowania statyn (grupy leków stosowanych w celu obniżenia poziomu cholesterolu) i dostarczyli aktualizacje dotyczące ich poziomu cholesterolu.

Po zebraniu informacji i przestudiowaniu ich, autorzy badania stwierdzili, że „na każdy 20-punktowy wzrost całkowitego cholesterolu nastąpił 7-procentowy wzrost ryzyka jaskry”. Zauważyli również, że stosowanie statyn zmniejsza ryzyko rozwoju jaskry.

Według badania „Ludzie, którzy stosowali statyny przez [ponad] pięć lat, mieli o 21 procent mniejsze ryzyko zachorowania na jaskrę”.

Jaskra ma wiele objawów, na które możesz zwrócić uwagę, aby sprawdzić, czy rozwija się. Najwcześniejszym objawem jaskry jest to, że widzenie peryferyjne zaczyna ulegać pogorszeniu.

Jednakże, ponieważ rzadko myślimy o naszym widzeniu peryferyjnym, jest mniej prawdopodobne, że zauważymy, czy zaczyna ono ulegać zmianom.

Inne bardziej oczywiste znaki to niewyraźne widzenie i widzenie tęczowych kręgów wokół jasnych świateł. Czasami jaskra może powodować inne objawy, które są bardziej nieprzyjemne, w tym silny ból oka, nudności i wymioty.

Sprawdź to ➡ ➡  Twoja tarczyca będzie jak nowa, zrób ten ludowy napój od babci

Oprócz tego możesz zacząć odczuwać tkliwość wokół oczu, ból głowy i zaczerwienienie oczu. Zaleca się zasięgnięcie porady lekarza, jeśli w jakimkolwiek momencie masz jakiekolwiek obawy dotyczące swojego wzroku.

W przypadku jaskry ma to kluczowe znaczenie, ponieważ może prowadzić do ślepoty, jeśli nie zostanie odpowiednio szybko leczona. Zwykle można ją wykryć podczas rutynowego badania wzroku u lokalnego optyka. Jaskra zwykle dotyka osoby starsze w wieku 70 i 80 lat.


ZOBACZ TAKŻE