Obrzęk, ból i zaczerwienienie skóry: Może to być zakrzep krwi

Zakrzep krwi może łatwo stać się bardzo poważnym problemem zdrowotnym, stanowiącym bezpośrednie zagrożenie dla życia. Może powodować zawał serca, udar mózgu lub szereg innych powikłań zagrażających życiu. Dlatego zwracaj należytą uwagę na objawy i zajmij się nimi na czas.

Dobry sługa, zły pan

Krzepnięcie krwi jest bardzo ważne. Jeśli krew nie ulegnie skrzepnięciu, może dojść do krwawienia nawet z bardzo małego urazu. Z drugiej strony, jeśli zakrzep krwi utworzy się w żyle, nie zostanie wchłonięty i przemieści się, może to prowadzić do stanu zagrażającego życiu, który należy szybko leczyć.

Skrzep głęboko pod skórą, zwykle w żyłach kończyn dolnych, nazywany jest zakrzepicą żył głębokich. Może powstać na przykład wtedy, gdy przez dłuższy czas pozostajesz w jednej pozycji i nie ruszasz się.

Jak wyjaśniają eksperci portalu poświęconego zdrowiu Healthline, zakrzepica żył głębokich jest bardzo niebezpieczna. Skrzep może łatwo dotrzeć do serca, płuc lub mózgu i spowodować udar lub zawał serca.

Zakrzep krwi ma bardzo specyficzne objawy

Zwykle obejmują one obrzęk bezpośrednio w miejscu powstania skrzepu lub całej kończyny, któremu często towarzyszy ból, a nawet drgawki. Może również wystąpić biegunka lub inne objawy związane z umiejscowieniem skrzepu.

Lekarze z WebMD wyjaśniają, że jeśli skrzep oderwie się i przedostanie się np. do płuc, logicznie rzecz biorąc, wystąpią inne objawy, niż gdyby dotarł np. do mózgu:

  • Zakrzep w płucach: najczęstszym objawem są trudności w oddychaniu, które praktycznie zawsze towarzyszą zatorowości płucnej. Częstym objawem jest również silny kaszel lub odkrztuszanie krwi.
  • Zakrzep w pobliżu serca: nawet w tym przypadku mogą wystąpić problemy z oddychaniem, którym towarzyszy pocenie się i silny ból w klatce piersiowej lub ramionach.
  • Zakrzep w mózgu: Jeśli zakrzep krwi przedostanie się do mózgu, pojawiają się takie objawy, jak zawroty głowy oraz trudności w widzeniu i mówieniu. Powszechne jest również ogólne osłabienie, a ostatecznie paraliż jakiejś części ciała.

Jeśli podejrzewasz zakrzep krwi u siebie lub u kogoś bliskiego, natychmiast zasięgnij pomocy lekarskiej. Zdecydowanie nie jest to stan, w którym można odstawić wizytę na później.

Nie lekceważ profilaktyki

Ryzyko powstania zakrzepów krwi może zwiększać niektóre leki, w tym antykoncepcja hormonalna, jednak większość zakrzepów krwi powstaje w wyniku długotrwałego siedzenia lub ogólnie rzecz biorąc, jeśli nie ruszasz się przez dłuższy czas.

Dlatego podczas długich lotów, całodziennej pracy przy komputerze lub za kierownicą rób przerwy i regularnie rozciągaj się, spaceruj, choćby tylko w przejściu samolotu lub na parkingu.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: