Melisa to dyskretne zioło o zapachu cytryny. Choć nie obfituje w niezwykłą urodę, to jego działanie lecznicze było znane uzdrowicielom już w średniowieczu i było szeroko stosowane.
Do dziś to niepozorne ziele jest cenione ze względu na swoje dobroczynne działanie na organizm człowieka. Przedstawimy Ci 16 fantastycznych efektów melisy.
Na pierwszy rzut oka można go pomylić z miętą. Przecież nawet melisę dodaje się do letnich lemoniad, głównie ze względu na cytrynowy aromat.
I dobrze, melisa jest bardzo korzystna dla ludzkiego organizmu. Według naukowców ma wyśmienity wpływ na trawienie, wątrobę i układ nerwowy.
Co więcej, można ją spożywać w wielu postaciach. Dzięki łagodnemu i nienachalnemu smakowi możesz dodawać ją do napojów, sałatek czy dań na ciepło.
1. Pozbądź się stresu
Niepozorne ziele może pozytywnie wpłynąć na nastrój. Oznacza to, że jeśli przechodzisz przez stresujący okres, filiżanka herbaty z melisy jest zdecydowanie właściwą rzeczą, która ci pomoże. Badania naukowe wykazały, że melisa rzeczywiście działa uspokajająco i pomaga złagodzić stres.
2. Lęk bez szans
Drugi efekt idzie w parze z pierwszym. Do stresu często dołącza się uczucie niepokoju i nerwowości. Melisa też sobie z nimi poradzi.
3. Popraw funkcje poznawcze
Badanie z 2014 roku wykazało, że regularne spożywanie zioła o smaku cytryny znacznie poprawia funkcje poznawcze.
4. Śpij jak dziecko
Dla tych, którzy mają małe dzieci, stwierdzenie „śpij jak dziecko” może brzmieć jak oksymoron.
Niemniej jednak dzięki działaniu uspokajającemu melisa ma również bardzo korzystny wpływ na sen, pomaga zasnąć, ale znacznie zmniejsza podatność na bezsenność i poprawia jakość snu.
5. Trawienie
Jak wiele innych ziół, melisa jest jednym z tych, które potrafią zadbać o układ pokarmowy. U małych dzieci można ją stosować na ból brzuszka.
6. Przeciw opryszczce
Zioło o delikatnych zielonych liściach jest bardzo skutecznym lekarstwem na opryszczkę.
Może poradzić sobie z wirusem wywołującym opryszczkę. Gdy tylko na ustach pojawi się opryszczka, przetrzyj to miejsce liściem melisy lub sokiem z liści. Opryszczka goi się znacznie szybciej.
7. Pomocnik dla kobiet
Niektóre kobiety mogą cierpieć z powodu bardzo bolesnych miesiączek, kiedy ból zamienia się w nieprzyjemne i wyczerpujące skurcze.
Melisa jest również przydatna w łagodzeniu tych problemów. Jeśli cierpisz na obfite i bolesne miesiączki, pij herbatę z melisy w ciągu dnia, poczujesz ulgę.
8. Z nadmierną czynnością tarczycy
Choroba Graves-Basedowa odnosi się do choroby tarczycy, której towarzyszy nadmierna funkcja. Udowodniono, że stosowanie melisy pomaga zmniejszyć objawy choroby.
9. Miej serce jak dzwon
Możesz uprawiać melisę prawie bez pracy, nawet w domu w doniczce. W ten sposób lek będziesz mieć pod ręką.
Melisa to wspaniałe zioło dla twojego serca. Może kontrolować poziom cholesterolu, a tym samym mieć znacząco pozytywny wpływ na układ sercowo-naczyniowy.
10. Lek na kaszel
Herbata może tłumić kaszel i objawy przeziębienia. Zwłaszcza jeśli jest połączony z serdecznicą.
11. Na migreny i ból głowy
Cierpisz na migreny lub częste bóle głowy? Nawet z nimi melisa może sobie poradzić, łagodzi ból i wywołuje dobre samopoczucie.
12. Na bolące zęby
Melisa może również znacznie pomóc w bólach zębów. Nie tylko łagodzi nieprzyjemne uczucie, ale także pomaga usunąć stany zapalne z organizmu, gdziekolwiek się one znajdują.
13. Urok tkwi w melisie
Choć z wyglądu niepozorna i nie należy do najpiękniejszych roślin, niestrudzenie dba o naszą urodę.
Jej dobroczynny wpływ na jakość skóry znali uzdrowiciele od wieków. Kosmetyki z melisą przeciwdziałają oznakom starzenia.
14. Ceniony przeciwutleniacz
Melisa jest dosłownie naładowana przeciwutleniaczami, które chronią komórki przed działaniem wolnych rodników. W związku z tym korzystnie wpływa na ogólne prawidłowe funkcjonowanie organizmu.
15. Detoks dla wątroby
Czy od czasu do czasu pozwalasz sobie na tłuste i niezdrowe jedzenie lub alkohol?
Melisa pomoże zregenerować wątrobę. Zafunduj sobie herbatę, dodaj ją do potraw lub zrób z niej syrop.
16. Na wysokim poziomie cukru
Zioła mają różne działanie, a niektóre z nich mogą mieć pozytywny wpływ na poziom cukru we krwi.
Nawet melisa ma tę zdolność. Jeśli więc cierpisz na cukrzycę typu 2, zdecydowanie powinieneś zacząć stosować melisę.