ZdrowieOgórek cytrynowy: eliminuje stany zapalne w organizmie i pomaga w zaparciach

Ogórek cytrynowy: eliminuje stany zapalne w organizmie i pomaga w zaparciach

Słyszeliście o ogórku cytrynowym? Jest świetny do jedzenia, ale jest również świetny do przeciwzapalnych i pielęgnacyjnych.

Na pierwszy rzut oka ogórek cytrynowy (Cucumis sativus 'Lemon’) wygląda jak owoc egzotyczny. I w rzeczywistości tak jest – to pnącze rodem z Indii, ale równie łatwo można je uprawiać w polskich ogrodach.

Zdaniem hodowców ogórek cytrynowy jest znacznie mniej wymagający niż klasyczny. Nie potrzebuje szklarni, szczypania, a także jest odporny na szkodniki. Jeśli zdecydujesz się dać jej szansę, tylko na tym zyskasz. Jak?

Dowiedz się więcej o uprawie ogórka cytrynowego w filmie:

Pełen witamin i minerałów

Ogórek cytrynowy wyglądem przypomina małą cytrynę i z łatwością zastępuje pomidory w kuchni.

Zawiera witaminę A, C oraz dużo składników mineralnych, zwłaszcza żelazo i wapń. Ta egzotyczna piękność nie ukrywa faktu, że jest niskokaloryczna.

Dlatego możesz jeść go luzem. Jedna filiżanka ogórka cytrynowego ma tylko 20 kalorii. A to nie wystarczy.

W Azji ogórek cytrynowy jest bardzo popularnym składnikiem sałatek warzywnych i koktajli.

Świetnie smakuje w połączeniu z marchewką, dynią, cytrusami, oliwkami, ziołami czy nawet octem. Jeśli chcesz, możesz go kisić jak nasze zwykłe ogórki i cieszyć się nim nawet w miesiącach zimowych.

Miąższ i nasiona

Ogórek cytrynowy ma działanie przeciwzapalne. Dzięki dużej zawartości błonnika stała się więc sprawdzonym naturalnym lekarstwem na zaparcia.

Jeśli masz takie trudności, spróbuj zjeść miskę ogórka cytrynowego, a zobaczysz, że wkrótce poczujesz ulgę.

W krajach południowych uwielbiają też ogórek cytrynowy i oprócz miąższu używają jego nasion. Odwar z nich pije się rano na czczo i podobno leczy choroby wątroby.

Wiadomo, że wpływa na witalność, libido i jakość nasienia. Dlatego jeśli chcesz mieć dużą rodzinę, skup się na tej małej rzeczy.

Przeciw trądzikowi

Zaletą ogórka cytrynowego jest również to, że zawiera dużo wody i pomaga lepiej nawodnić organizm.

Znajduje to oczywiście również odzwierciedlenie w jakości skóry, która jest bardziej miękka i młodsza. Skorzystaj z tego i zrób maseczkę z ogórka cytrynowego.

Zetrzyj miąższ i wymieszaj z odrobiną olejku migdałowego, wodą różaną, kurkumą i (jeśli masz) proszkiem z drzewa sandałowego.

Nałóż mieszankę na oczyszczoną twarz i pozostaw na 15 minut. Następnie zmyć osad. Częściej stosując maseczkę zapobiegniesz powstawaniu zmarszczek i trądziku.


Najnowsze

Popularne

Najnowsze