Olej kokosowy jest czasem nazywany „olejem życia”. Pomaga dbać o zdrowie wewnętrzne, ale dba też o nas na zewnątrz i chociaż kiedyś był postrzegany jako zagrożenie dla zdrowia, dzięki wielu badaniom wiemy, że wiele niezbędnych kwasów tłuszczowych w oleju kokosowym przyczynia się do ogólnego dobrego samopoczucia.
W dzisiejszym artykule chcemy pokazać dlaczego olej kokosowy może pomóc w walce z wieloma problemami związanymi z wątrobą, szczególnie stłuszczeniem wątroby .
Olej kokosowy i zdrowie wątroby
Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że trzeba kupić olej kokosowy ze sklepu z naturalną żywnością lub sklepu dietetycznego, gdzie można mieć pewność, że był on wyprodukowany naturalnie i ekologicznie.
Olej kokosowy był używany od wieków w Azji i regionie Pacyfiku, aby leczyć różne choroby i wzmacniać piękno skóry i włosów.
Dziś jest używany na całym świecie, ponieważ wiadomo, że nie stanowi zagrożenia dla zdrowia serca. Możesz używać go do wielu rzeczy, o ile spożywasz go z umiarem.
- Olej kokosowy to rodzaj tłuszczów nasyconych, które są dobre dla różnych funkcji organizmu.
- Kwasy tłuszczowe w oleju kokosowym mają średnią długość łańcucha. Większość tłuszczów ma długi łańcuch, co może mieć negatywny wpływ na poziom cholesterolu. Z drugiej strony olej kokosowy pomaga poprawić zdrowie serca i wątroby.
- Olej ten zawiera kwas laurynowy, związek, który pomaga obniżyć poziom cholesterolu i równoważy ciśnienie krwi.
- Olej kokosowy ma również bardzo wysoką zawartość przeciwutleniaczy, które chronią wątrobę przed negatywnymi skutkami wolnych rodników, jednocześnie promując eliminację toksyn.
Olej kokosowy może złagodzić problemy ze stłuszczeniem wątroby
Olej kokosowy pomaga zmniejszyć stan zapalny i obrzęk, który zwykle towarzyszy stłuszczeniu wątroby. Ważne jest, aby pamiętać, że może zmniejszyć obciążenie wątroby, a także walczyć z gromadzeniem się tłuszczu, jest niesamowicie skuteczny.
Dzięki właściwościom przeciwwirusowym, przeciwbakteryjnym i przeciwgrzybiczym oleju kokosowego radzi sobie z wieloma problemami z wątrobą, jednocześnie przyspieszając metabolizm.
Inne badania wykazały, że regularne spożywanie oleju kokosowego ( łyżka stołowa dziennie ) pomaga zapobiegać uszkodzeniu wątroby spowodowanemu przez alkohol. Leczy i pielęgnuje ten ważny organ, dając ci więcej energii.
Olej kokosowy zapewnia zwiększenie energii
Olej kokosowy jest w stanie zwiększyć energię, gdy czujesz się ospały. To jest coś, co zwykle dzieje się, gdy masz problemy z wątrobą lub cierpisz z powodu dużego zmęczenia.
Kiedy twoja wątroba magazynuje zbyt dużo tłuszczu, możesz czuć się zmęczonym. Ale kiedy zaczniesz regularnie spożywać łyżkę oleju kokosowego, zacznie rozkładać on część zgromadzonego tłuszczu i przekształcać go w węglowodany – to znaczy zamieniać w energię.
- Sportowcy często dodają do swojej diety olej kokosowy jako naturalny suplement w napojach dla sportowców i koktajlach.
- Powinieneś także wiedzieć, że po włączeniu go do zdrowej i zrównoważonej diety, olej kokosowy może promować utratę wagi.
- Im więcej energii ma twoje ciało, tym szybciej działa twój metabolizm, dając więcej energii na rozpoczęcie dnia. Pomaga to zmotywować cię do ćwiczeń fizycznych i wspomaga postanowienie, aby schudnąć utrzymując zdrową dietę.
Olej kokosowy poprawia trawienie
Olej kokosowy może poprawić funkcjonowanie układu trawiennego co z kolei sprzyja lepszej absorpcji witamin i tłuszczów rozpuszczalnych.
Minerały i aminokwasy w oleju kokosowym pomagają zwalczać liczne problemy trawienne, w tym wrzody lub nawet zespół jelita drażliwego.
Inną ciekawostką jest fakt, że tłuszcze nasycone w oleju kokosowym mają właściwości przeciwdrobnoustrojowe, pomagając wyeliminować potencjalne bakterie, grzyby i pasożyty, które mogą powodować niestrawność i inne zaburzenia.
Zalecane dzienne spożycie oleju kokosowego i potencjalne skutki uboczne
- Zalecana jest około 1 łyżka oleju kokosowego na pusty żołądek (15 gramów dziennie). Możesz dodać go do soków lub koktajli.
- Głównym efektem ubocznym, który może wystąpić przy przyjmowaniu oleju kokosowego są nudności i rozstrój żołądka. Nie każdy ma taką samą reakcję, więc musisz zwracać uwagę na to, jak się czujesz.
- Jeśli wolisz, możesz podzielić łyżkę stołową na trzy porcje (5 gramów) w ciągu dnia. Kluczem jest jednak być konsekwentnym i nie spożywać więcej niż zalecana dawka.