Ostropest plamisty król ziół: wspiera zdrowie wątroby, może również wspomagać zdrowie kości

Ostropest to dobrze znane zioło, które może oferować wiele korzyści zdrowotnych. Pomoże w leczeniu wątroby, ale także w następstwach alkoholowej nocy.

Ostropest to kolczasta roślina o wyraźnych fioletowych kwiatach, która może być bardzo przydatna w leczeniu chorób wątroby, raka i cukrzycy.

Ekstrakt z ostropestu plamistego jest dobrze znanym środkiem ziołowym, który ma wysoką zawartość sylimaryny (pomiędzy 65-80%).

Wiadomo, że sylimaryna ekstrahowana z ostropestu plamistego ma właściwości przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwzapalne.

Według dietetyka Helen West był tradycyjnie stosowany w leczeniu zaburzeń wątroby i pęcherzyka żółciowego .

Lecznicze działanie ostropestu plamistego

Ostropest jest często reklamowany ze względu na swoje właściwości lecznicze, które obejmują:

  • Ochrona wątroby i pęcherzyka żółciowego
  • Może pomóc w zapobieganiu związanemu z wiekiem spadkowi funkcji mózgu
  • Ochrona kości
  • Może usprawnić leczenie raka
  • Zwiększa produkcję mleka matki
  • Leczy trądzik
  • Może obniżać poziom cukru we krwi u osób z cukrzycą

Związki zawarte w ostropestu plamistym pomagają eliminować toksyny (takie jak alkohol) dostające się do organizmu, zmniejszają stany zapalne i wspomagają czynność pęcherzyka żółciowego oraz tworzenie nowych komórek wątroby.

Zioło to jest również szeroko stosowane w leczeniu zapalenia wątroby pochodzenia wirusowego (głównie zapalenia wątroby typu C).

Sprawdź to ➡ ➡  Sepsa: objawy, skutki, przyczyny, zagrożenie życia

Istnieją również badania potwierdzające przeciwnowotworowe działanie sylimaryny, jednak potrzebne są dalsze badania w tym zakresie. Ostropest może również pomóc w zatruciu grzybami.

Jego wpływ na zdrowie kości jest również znaczący , ponieważ zmniejsza utratę masy kostnej i ogólnie wzmacnia kości, czyniąc je mocniejszymi i trwalszymi.

Wspomaga również mineralizację kości oraz chroni przed rozwojem osteoporozy, która bardzo często występuje u kobiet, czy to w wyniku zaburzeń hormonalnych, czy też w okresie menopauzy i po menopauzie.

Możesz dostać ostropest plamisty w różnych postaciach

Ostropest jest łatwo dostępny w aptekach czy sklepach zielarskich głównie w postaci nalewki – kropli lub oleju.

Można go również kupić w kapsułkach, a także w postaci suszu . Możesz więc spożywać go również w postaci herbaty, na przykład gdy masz kaca. Jednak przed zażyciem należy skonsultować się z lekarzem.


ZOBACZ TAKŻE