Oszczędzaj wątrobę, uchroń się przed rakiem dzięki tej roślinie

Ostropest plamisty jest od dawna używany w kręgach medycyny alternatywnej. Legenda głosi, że białe żyły, które przebiegały przez liście rośliny są pojedynczą kroplą mleka Maryi Dziewicy.

Dzięki zastosowaniu sięgającemu, aż do czasów greckich i rzymskich i kontynuując przez Bliski Wschód i Europę, ostropest jest tradycyjnym sposobem leczenia zaburzeń wątroby i zaburzeń woreczka żółciowego, a także skutecznym sposobem ochrony wątroby przed truciznami i toksynami.

Ponieważ eksperci nadal testują moce lecznicze tej rośliny, jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć, które z jego zalet można naukowo udowodnić, a które starożytne przekonania dotyczące rośliny zostały od tego czasu zdemaskowane.

Ochrona i detoksykacja wątroby

Jednym z najstarszych znanych zastosowań ostu jest leczenie i ochrona wątroby. Działając jako „oczyszczacz krwi”, wątroba pełni istotną funkcję w naszym ciele, usuwając toksyny i szkodliwe substancje z naszej krwi, detoksykując ciało, uwalniając żółć do jelita cienkiego, aby wspomóc proces trawienia i uwalniając glukozę do krwioobiegu. dostarczaj ciału energii.

Po uważnym przestudiowaniu stwierdzono, że ostropest przydatny jest w leczenie wielu różnych chorób wątroby i dolegliwości, w tym żółtaczki, łuszczycy, zespołu stłuszczenia wątroby i zapalenia wątroby.

Został również uznany za skuteczny lek w odwracaniu szkód spowodowanych intensywnym spożywaniem alkoholu i narkotyków.

Poziom cholesterolu

Eksperci odkryli, że właściwości przeciwzapalne ostropestu plamistego pozwalają mu obniżyć poziom stanu zapalnego w organizmie, w odniesieniu do zdrowia serca.

W ten sposób jest w stanie oczyścić krew i zapobiec potencjalnym uszkodzeniom wywołanym stresem oksydacyjnym w tętnicach.

Działa to na rzecz promowania optymalnego zdrowia w układzie krążenia i pomaga obniżyć wysoki poziom cholesterolu w organizmie.

Chroni ciało przed rakiem

W nasionach rośliny ostropestu można znaleźć flawonoid przeciwutleniający o nazwie sylimaryna. W badaniu przeprowadzonym na University of Minnesota w 2007 r. zbadano potencjalne zastosowanie rośliny, a konkretnie sylimaryny.

Autorzy badania napisali: „Istnieją dane na temat skutków hepatoprotekcyjnych i przeciwnowotworowych sylimaryny, w tym zahamowania wzrostu komórek rakowych w prostacie, skórze, piersi i komórkach szyjki macicy.”

Może pomóc w zarządzaniu cukrzycą

Chociaż ta szczególna korzyść wymaga dalszych badań, wczesne badania wskazują, że sylimaryna może być skutecznym narzędziem w kontrolowaniu i zapobieganiu cukrzycy.

Jedno z badań, przeprowadzonych przez Departament Farmakologii w Instytucie Roślin Leczniczych w 2006 r. dotyczyło właśnie tego stwierdzenia.

Studiując grupę pacjentów z cukrzycą, naukowcy stwierdzili, że ci pacjenci otrzymując ekstrakt sylimaryny zgłaszali poprawę poziomu insuliny i bardziej „regularny” poziom glukozy we krwi na czczo w porównaniu do pacjentów, którzy nie otrzymywali ekstraktu.