Kiedy u kobiet pojawiają się owłosienie na brodzie, może to być objaw choroby

Żadna kobieta nie marzy o zapuszczeniu brody. Nawet kobietom mogą pojawić się włosy na brodzie. Może to być choroba lub brak równowagi hormonalnej.

Niechciane owłosienie na ciele może być zmorą wielu kobiet. Moda narzuca golenie nóg, pach i innych miejsc. Ale co, jeśli odkryjesz także zarost na twarzy?

Może to natychmiast wywołać panikę. Zachowaj jednak spokój (przynajmniej na kilka minut, zanim skończysz czytać artykuł).

Pielęgniarka i badaczka Debra Rose Wilson twierdzi, że istnieją konkretne powody, dla których na brodzie rosną ciemne, gęste włosy. Mogą być także objawem choroby.

Hirsutyzm

Typowy dla mężczyzn wzrost włosów u kobiet fachowo nazywa się hirsutyzmem. Objawia się wzrostem ciemnych i gęstych włosów na ustach, brodzie, klatce piersiowej, brzuchu czy plecach.

Najczęściej winę ponosi brak równowagi hormonalnej , gdy w produkcji dominuje androgen (męski hormon).

W normalnych okolicznościach organizm kobiety produkuje go w niewielkich ilościach, co nie powoduje wzrostu niechcianych włosów. Ale są też inne przyczyny niechcianego owłosienia na ciele.

Genetyka

Za wszystko winni są przodkowie. No cóż, nie na wszystko, ale w przypadku nadmiernego owłosienia i znacznego owłosienia na niektórych partiach ciała, winę mogą wiązać się z genetyką.

Jeśli Twoi bliscy mają problem z niechcianymi włosami, prawdopodobnie z tego powodu problem ten dokucza także Tobie.

Sprawdź to ➡ ➡  Mukowiscydoza - przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Zaburzenia hormonalne

O nadprodukcji androgenów wspominaliśmy już powyżej. Przyczyną zaburzeń hormonalnych mogą być także inne choroby.

Poziom hormonów wpływa głównie na torbiele jajników – zespół policystycznych jajników.

Dlatego warto raz w roku udać się do ginekologa na badania profilaktyczne, podczas których za pomocą USG można wykryć ewentualne torbiele i z czasem je wyleczyć.

Wrodzony przerost nadnerczy

Jest to rzadka choroba wrodzona, którą rozpoznaje się już po urodzeniu. Jest to powiększenie nadnerczy i zaburzenie produkcji kortyzolu i aldosteronu.

Nadmierna produkcja kortyzolu może powodować wzmożony wzrost niechcianych włosów.

Zespół Cushinga – znowu kortyzol

Jest to choroba endokrynologiczna, w przebiegu której organizm wytwarza zbyt dużo glikokortykosteroidów.

Kortyzol, hormon stresu, może sprzyjać porostowi włosów w nietypowych dla kobiet miejscach.

Podobne działanie mogą mieć leki zawierające kortykosteroidy, dlatego należy uważać na ich nadużywanie.

Zawsze warto przestrzegać dawki przepisanej przez lekarza i zgłaszać wszelkie skutki uboczne (w tym przypadku wzrost włosów).

Wiek i znowu hormony

Poziom hormonów zmienia się wraz z wiekiem u kobiet. Szczególnie menopauza jest silną zmianą, która może zapoczątkować wzrost niechcianych włosów.


ZOBACZ TAKŻE