Kiedy u kobiet pojawiaj się owłosienie na brodzie, może to być objaw choroby

Niechciane owłosienie na ciele może być zmorą wielu kobiet. Moda narzuca golenie nóg, pach i innych miejsc. Ale co, jeśli odkryjesz także zarost na twarzy?

Może to natychmiast wywołać panikę. Zachowaj jednak spokój (przynajmniej na kilka minut, zanim skończysz czytać artykuł).

Pielęgniarka i badaczka Debra Rose Wilson twierdzi, że istnieją konkretne powody, dla których na brodzie rosną ciemne, gęste włosy. Mogą być także objawem choroby.

Hirsutyzm

Typowy dla mężczyzn wzrost włosów u kobiet fachowo nazywa się hirsutyzmem. Objawia się wzrostem ciemnych i gęstych włosów na ustach, brodzie, klatce piersiowej, brzuchu czy plecach.

Najczęściej winę ponosi brak równowagi hormonalnej , gdy w produkcji dominuje androgen (męski hormon).

W normalnych okolicznościach organizm kobiety produkuje go w niewielkich ilościach, co nie powoduje wzrostu niechcianych włosów. Ale są też inne przyczyny niechcianego owłosienia na ciele.

Genetyka

Za wszystko winni są przodkowie. No cóż, nie na wszystko, ale w przypadku nadmiernego owłosienia i znacznego owłosienia na niektórych partiach ciała, winę mogą wiązać się z genetyką.

Jeśli Twoi bliscy mają problem z niechcianymi włosami, prawdopodobnie z tego powodu problem ten dokucza także Tobie.

Zaburzenia hormonalne

O nadprodukcji androgenów wspominaliśmy już powyżej. Przyczyną zaburzeń hormonalnych mogą być także inne choroby.

Poziom hormonów wpływa głównie na torbiele jajników – zespół policystycznych jajników.

Dlatego warto raz w roku udać się do ginekologa na badania profilaktyczne, podczas których za pomocą USG można wykryć ewentualne torbiele i z czasem je wyleczyć.

Wrodzony przerost nadnerczy

Jest to rzadka choroba wrodzona, którą rozpoznaje się już po urodzeniu. Jest to powiększenie nadnerczy i zaburzenie produkcji kortyzolu i aldosteronu.

Nadmierna produkcja kortyzolu może powodować wzmożony wzrost niechcianych włosów.

Zespół Cushinga – znowu kortyzol

Jest to choroba endokrynologiczna, w przebiegu której organizm wytwarza zbyt dużo glikokortykosteroidów.

Kortyzol, hormon stresu, może sprzyjać porostowi włosów w nietypowych dla kobiet miejscach.

Podobne działanie mogą mieć leki zawierające kortykosteroidy, dlatego należy uważać na ich nadużywanie.

Zawsze warto przestrzegać dawki przepisanej przez lekarza i zgłaszać wszelkie skutki uboczne (w tym przypadku wzrost włosów).

Wiek i znowu hormony

Poziom hormonów zmienia się wraz z wiekiem u kobiet. Szczególnie menopauza jest silną zmianą, która może zapoczątkować wzrost niechcianych włosów.