Oznaki zaburzenia tarczycy, które często są ignorowane przez kobiety

Udostępnij:

zaburzenia tarczycy

Hormony są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ są substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez gruczoły wydzielania wewnętrznego i transportowane przez krew w celu stymulowania działania organów i tkanek ciała.

Wszelkie zaburzenia równowagi hormonalnej mogą wpływać na wiele funkcji organizmu, dlatego utrzymanie kontroli hormonów jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

Jedna z największych gruczołów dokrewnych w organizmie, tarczyca zlokalizowana z przodu szyi odpowiada za wiele funkcji ciała, takich jak regulacja wzrostu i rozwoju.


Tarczyca wydziela hormony tarczycy, które kontrolują tempo przemiany materii w organizmie. W rzeczywistości gruczoł wydziela 2 główne hormony tarczycy – T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna).Oprócz kontrolowania metabolizmu, hormony tarczycy biorą również udział w regulacji wielu innych funkcji organizmu, w tym tętna i trawienia. Kiedy ten gruczoł zaczyna nieprawidłowo funkcjonować:

  • staje się nadaktywny i nadmiernie wydziela hormony tarczycy
  • zwalnia, staje się powolna i wytwarza zbyt mało tych hormonów.

Nieprawidłowe działanie tarczycy może wpływać na kilka czynników w organizmie. Dwa najczęstsze to:

  • wpływa to na jakość skóry, przez co jesteś bardziej wrażliwa na dotyk
  • wpływa to na twoją wagę, przez co znacznie tracisz lub przybierasz na wadze.

Według Ashity Gupty, endokrynologa ze szpitala Mount Sinai Roosevelt w Nowym Jorku, nadmierna ilość hormonów tarczycy w organizmie często powoduje, że pacjenci czują się nerwowi lub niespokojni bez szczególnego powodu.

podobne artykuły