Strona głównaZdrowieOznaki zaburzenia tarczycy, które często są ignorowane przez kobiety

Oznaki zaburzenia tarczycy, które często są ignorowane przez kobiety

zaburzenia tarczycy

Hormony są kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ są substancjami chemicznymi wytwarzanymi przez gruczoły wydzielania wewnętrznego i transportowane przez krew w celu stymulowania działania organów i tkanek ciała.

Wszelkie zaburzenia równowagi hormonalnej mogą wpływać na wiele funkcji organizmu, dlatego utrzymanie kontroli hormonów jest ważne dla ogólnego stanu zdrowia.

[quads id=8]

Jedna z największych gruczołów dokrewnych w organizmie, tarczyca zlokalizowana z przodu szyi odpowiada za wiele funkcji ciała, takich jak regulacja wzrostu i rozwoju.

[quads id=10]

Tarczyca wydziela hormony tarczycy, które kontrolują tempo przemiany materii w organizmie. W rzeczywistości gruczoł wydziela 2 główne hormony tarczycy – T3 (trójjodotyronina) i T4 (tyroksyna).

[quads id=9]

Oprócz kontrolowania metabolizmu, hormony tarczycy biorą również udział w regulacji wielu innych funkcji organizmu, w tym tętna i trawienia. Kiedy ten gruczoł zaczyna nieprawidłowo funkcjonować:

[quads id=5]

  • staje się nadaktywny i nadmiernie wydziela hormony tarczycy
  • zwalnia, staje się powolna i wytwarza zbyt mało tych hormonów.

Nieprawidłowe działanie tarczycy może wpływać na kilka czynników w organizmie. Dwa najczęstsze to:

[quads id=4]

  • wpływa to na jakość skóry, przez co jesteś bardziej wrażliwa na dotyk
  • wpływa to na twoją wagę, przez co znacznie tracisz lub przybierasz na wadze.

[quads id=7]

Według Ashity Gupty, endokrynologa ze szpitala Mount Sinai Roosevelt w Nowym Jorku, nadmierna ilość hormonów tarczycy w organizmie często powoduje, że pacjenci czują się nerwowi lub niespokojni bez szczególnego powodu.

Zobacz Też: