Oznaki i zagrożenia związane z niedoborem wapnia

Wapń jest niezbędnym minerałem dla mocnych kości i zębów. Jako dzieci uczono nas pić więcej mleka, ponieważ odgrywa ono kluczową rolę w zdrowiu kości. Lekarze zwracają również uwagę na znaczenie wapnia dla wszystkich dorosłych osób, zwłaszcza kobiet.

Food and Nutrition Board i National Institutes of Health zalecają 1000 mg wapnia dla kobiet i mężczyzn w wieku 19-50 lat. Kobiety w wieku powyżej 51 lat i mężczyźni powyżej 71 lat powinni przyjmować 1200 mg wapnia dziennie.

Jednak gdy ludzie nie spełniają zaleceń dotyczących przyjmowania wapnia, doświadczają niedoboru wapnia. Ten stan może poważnie wpłynąć na ogólny stan zdrowia.

Według Medical News dieta uboga w wapń może powodować uwalnianie przez organizm hormonu PTH, który rozbija tkankę kostną. Tak więc, jeśli odczuwasz niedobór wapnia przez dłuższy czas, istnieje wysokie ryzyko rozwoju osteoporozy.

Jeśli masz niedobór wapnia, skonsultuj się z lekarzem w sprawie niektórych suplementów wapnia.

Niedobór wapnia może powodować objawy, takie jak:

1. Skurcze nóg


Według Women’s Health Magazine obniżony poziom wapnia może powodować skurcze zakończeń nerwowych. Dlatego osoba z niedoborem wapnia doświadcza nocnych skurczów ścięgien, łydek.

2. Mrowienie lub drętwienie

Save Our Bones wskazuje, że spastyczne zakończenia nerwowe powodują drętwienie lub mrowienie dłoni i stóp.

3. Ubytki

Women’s Health Magazine twierdzi, że gdy w organizmie nie ma wapnia, nasze ciało szuka go wszędzie, w tym w zębach.

4. Łamliwe paznokcie

Paznokcie także gromadzą wapń. „Jeśli paznokcie się łamią, dieta może nie być bogata w wapń”, zauważa Women’s Health Magazine. Więc spożywaj więcej zielonych warzyw, produktów mlecznych i żywności wzbogaconej. Wtedy zauważysz znaczną różnicę w sile paznokci.

5. Trudności ze snem

Według Save Our Bones wapń stymuluje produkcję melatoniny, hormonu snu, który umożliwia ciału głęboki sen. Tak więc, jeśli masz trudności ze snem, prawdopodobnie odczuwasz niedobór wapnia.

6. Utrata pamięci

Healthline twierdzi, że objawy neurologiczne, takie jak omamy i utrata pamięci są objawami niedoboru wapnia.

7. Napady padaczkowe

Według Healthline wapń jest niezbędny do skurczów mięśni i prawidłowego funkcjonowania neuroprzekaźników. Niedobór wapnia może więc prowadzić do drgawek nawet u zdrowych osób.

Wskazówki, jak przezwyciężyć brak wapnia:

Spożywać więcej produktów o wysokiej zawartości wapnia, takich jak beztłuszczowe lub odtłuszczone mleko, ciemnozielone warzywa, produkty mleczne, owoce cytrusowe, wzbogacone płatki zbożowe, produkty sojowe i melasa.

Zastanów się nad przyjmowaniem suplementu wapnia, ale najpierw skonsultuj się z lekarzem

Dodaj więcej pokarmów bogatych w witaminę D do swojej diety, ponieważ ta witamina pomaga kontrolować poziom wapnia we krwi. Co więcej, możesz spędzić 15 minut swojego czasu, aby cieszyć się porannym słońcem, a tym samym uzyskać więcej witaminy D.

Dodaj potrawy bogate w magnez do swojego codziennego menu. Ten minerał pomaga w przypadkach braku wapnia. Takimi pokarmami są rzepa, kabaczek, produkty pełnoziarniste, fasolka szparagowa, nasiona sezamu i nasiona dyni.

Kofeina, napoje gazowane i nadmierne spożycie sodu może zakłócać wchłanianie wapnia. Dlatego spożywaj je z umiarem, a nawet lepiej unikaj ich całkowicie, jeśli możesz.

Jeśli uważasz, że masz niedobór wapnia, jedna szklanka mleka nie wystarczy. Upewnij się więc, że skonsultujesz się z lekarzem na temat swoich objawów.


loading...
loading...
-70%

PLANUJESZ ZAKUPY?
SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

PROMOCJE -70%
Setki promocji i kuponów rabatowych do najpopularniejszych sklepów czeka na Ciebie!
  • UNIKALNE KODY RABATOWE
  • WSPANIAŁE WYPRZEDAŻE I PROMOCJE
  • OSZCZĘDZAJ KUPUJĄC ULUBIONE PRODUKTY

Wybrane dla ciebie

Dla osób zaznajomionych z medycyną naturalną i przewlekłym bólem, żywokost jest prawdopodobnie na liście środków zaradczych. Zioło to jest stosowane od stuleci w leczeniu różnych...
 Nie jest najłatwiejszym zadaniem, aby utrzymać szczupłą talię i płaski brzuch. Jeśli chcesz osiągnąć perfekcyjny wygląd trzeba być aktywnym fizycznie i trzymać się diety, która jest zrównoważona. Na szczęście...
Wszyscy uwielbiamy filiżankę kawy rano, tak właśnie zaczyna się nasz dzień i budzi nas rano. Kto nie lubi popijać filiżankę kawy w piękny słoneczny...
Stoją dwie blondynki na przystanku i czekają na autobus. Autobus podjeżdża, a one podchodzą do drzwi kierowcy i jedna się pyta:

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...