Pęcherzyk żółciowy: identyfikacja objawów i problemów, charakterystyka

Pęcherzyk żółciowy to mały organ w kształcie gruszki. Jest umieszczony pod twoją wątrobą w górnej prawej części brzucha. Woreczek żółciowy gromadzi żółć, połączenie płynów, tłuszczu i cholesterolu.

Pęcherzyk żółciowy

Żółć pomaga w rozkładaniu tłuszczu z jedzenia w jelicie. Woreczek żółciowy dostarcza żółć do jelita cienkiego. Pozwala to na łatwiejsze wchłanianie rozpuszczalnych w tłuszczach witamin i składników odżywczych do krwioobiegu.

Pęcherzyk żółciowy objawy

Choroby pęcherzyka żółciowego mają podobne objawy. Obejmują one:

Ból: Najczęstszym objawem problemu pęcherzyka żółciowego jest ból. Ból ten występuje zwykle w prawej i górnej części brzucha. Może być łagodny i rzadko występować lub może być dość silny i częsty. W niektórych przypadkach ból może zacząć promieniować na inne obszary ciała, w tym na plecy i klatkę piersiową.

Nudności lub wymioty: Mdłości i wymioty są częstymi objawami wszystkich rodzajów problemów z woreczkiem żółciowym. Ale tylko przewlekła choroba pęcherzyka żółciowego może powodować problemy trawienne, takie jak refluks żołądkowy, gazy, nudności i wymioty.

Gorączka lub dreszcze: Niewyjaśniona gorączka może sygnalizować, że masz infekcję. Jeśli masz infekcję potrzebujesz leczenia, zanim się ona pogorszy i stanie się niebezpieczna. Infekcja może zagrażać życiu, jeśli rozprzestrzeni się na inne części ciała.

Przewlekła biegunka: więcej niż cztery wypróżnienia dziennie przez co najmniej trzy miesiące mogą być oznaką przewlekłej choroby pęcherzyka żółciowego.

Żółtaczka zabarwiona na żółto skóra może być oznaką problemów z woreczkiem żółciowym.

Stolce lub mocz: jaśniejsze stolce i ciemne zabarwienie moczu są możliwymi oznakami problemu z woreczkiem żółciowym.

Pęcherzyk żółciowy choroby

Pęcherzyk żółciowy

Każda choroba, która wpływa na twój pęcherzyk żółciowy jest uważana za chorobę woreczka żółciowego. Następujące schorzenia dotyczą wszystkich chorób pęcherzyka żółciowego.

Zapalenie pęcherzyka żółciowego

Zapalenie pęcherzyka żółciowego może być zarówno ostre (krótkotrwałe), jak i przewlekłe (długotrwałe). Przewlekłe zapalenie jest wynikiem kilku ostrych ataków zapalenia pęcherzyka żółciowego. Zapalenie może ostatecznie uszkodzić pęcherzyk żółciowy, przez co traci zdolność do prawidłowego funkcjonowania.

Kamienie żółciowe

Kamienie żółciowe to małe, utwardzone osady, które tworzą się w pęcherzyku żółciowym. Depozyty te mogą rozwijać się i pozostać niewykryte przez lata. W rzeczywistości wiele osób ma kamienie żółciowe i nie są tego świadomi. W końcu powodują problemy, w tym zapalenie, infekcję i ból. Kamienie żółciowe zazwyczaj powodują krótkotrwałe zapalenie pęcherzyka żółciowego.

Kamienie żółciowe są zwykle bardzo małe, nie większe niż kilka milimetrów. Ale mogą wzrosnąć do kilku centymetrów. Niektórzy ludzie rozwijają tylko jeden kamień żółciowy, podczas gdy inni rozwijają kilka. Gdy kamienie żółciowe powiększają się, mogą zacząć blokować kanały.

Większość kamieni żółciowych powstaje z cholesterolu znajdującego się w żółci pęcherzyka żółciowego. Inne powstają z bilirubinianu wapnia. Bilirubinian wapnia jest substancją chemiczną wytwarzaną, gdy organizm rozkłada czerwone krwinki. Ten rodzaj kamienia jest rzadkością.

Kamienie dróg żółciowych ( kamica żółciowa )

Kamienie żółciowe mogą występować w przewodzie żółciowym. Przewód żółciowy to kanał prowadzący od pęcherzyka żółciowego do jelita cienkiego. Żółć wychodzi z pęcherzyka żółciowego, przechodzi przez małe rurki, a następnie wprowadzana jest do jelita cienkiego.

W większości przypadków kamienie dróg żółciowych są kamieniami żółciowymi, które rozwinęły się w woreczku żółciowym, a następnie przeszły do ​​przewodu żółciowego. Ten rodzaj kamienia nazywany jest wtórnym kamieniem.

Powszechna infekcja dróg żółciowych

Infekcja może się rozwinąć, jeśli wspólny przewód żółciowy jest zatkany. Leczenie tego stanu jest skuteczne, jeśli infekcja zostanie wykryta wcześnie. Jeśli tak nie jest, infekcja może rozprzestrzenić się i stać się śmiertelna.

Ropień pęcherzyka żółciowego

Niewielki odsetek osób z kamieniami żółciowymi może również rozwinąć ropę w woreczku żółciowym. Ten stan nazywa się empyema, jest to połączenie białych krwinek , bakterii i martwej tkanki. Rozwój ropy powoduje silny ból brzucha. Jeśli choroba nie zostanie zdiagnozowana i leczona może  zagrażać życiu, ponieważ infekcja rozprzestrzenia się na inne części ciała.

Kamica żółciowa niedrożna

Kamień żółciowy może przedostać się do jelita i zablokować je. Ten stan występuje rzadko, ale może być śmiertelny. Najczęściej występuje u osób w wieku powyżej 65 lat.

Perforowany pęcherzyk żółciowy

Jeśli zbyt długo zwlekasz z szukaniem leczenia, kamienie żółciowe mogą prowadzić do perforowanego pęcherzyka żółciowego. Jest to stan zagrażający życiu. Jeśli nie zostanie wykryty może rozwinąć się niebezpieczne, rozległe zakażenie jamy brzusznej.

Polipy pęcherzyka żółciowego

Polipy są wzrostami, które się rozwijają. Te małe wzrosty są zazwyczaj łagodne i nienowotworowe. Małe polipy pęcherzyka żółciowego mogą nie wymagać usunięcia. W większości przypadków nie stanowią żadnego zagrożenia dla ciebie ani twojego pęcherzyka żółciowego. Jednak większe polipy mogą wymagać chirurgicznego usunięcia, zanim rozwiną się one w raka lub spowodują inne problemy.

Porcelanowe pęcherzyki żółciowe

Zdrowy pęcherzyka żółciowego ma bardzo muskularne ściany. Z biegiem czasu osady wapnia mogą usztywniać ściany pęcherzyka żółciowego, przez co stają się sztywne. Warunek ten nazywa się pęcherzykiem żółciowym porcelanowym. Ludzie z tą chorobą mają wysokie ryzyko zachorowania na raka pęcherzyka żółciowego.

Rak pęcherzyka żółciowego

Rak pęcherzyka żółciowego jest rzadki. Jeśli nie zostanie wykryty i leczony może szybko rozprzestrzenić się poza pęcherzyk żółciowy.

 Pęcherzyk żółciowy rokowania

Pęcherzyk żółciowy

Objawy problemu pęcherzyka żółciowego mogą przychodzić i odchodzić. Jednak istnieje większe prawdopodobieństwo, że wystąpi kolejny problem pęcherzyka żółciowego jeśli miałeś go wcześniej.

Podczas gdy problemy z woreczkiem żółciowym są rzadko śmiertelne powinny być leczone. Możesz zapobiec pogorszeniu się zdrowia woreczka żółciowego, jeśli podejmiesz działania i zgłosi się do lekarza.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Naturalny lek na bóle stawów, pleców, który przygotujesz w domu

Wiele osób cierpi z powodu bólu stawów, nóg i pleców, na szczęście każdy z Was może się go pozbyć i to dzięki składnikowi, który znajduje...

OSTRZEŻENIE DLA RODZICÓW: To nie są żelki mto nowy śmiertelny narkotyk

Jest to ostrzeżenie dla wszystkich rodziców, aby byli bardzo ostrożni przy zakupie gumowatych niedźwiedzi lub galaretek! Na rynku pojawił się nowy narkotyk, który wygląda i...

Najlepsze owoce w leczeniu niedokrwistości

Wszyscy możemy cierpieć na anemię w pewnym momencie naszego życia. Niezdrowa dieta, obfite miesiączki, problemy z wątrobą lub nerkami ... brak żelaza przynosi konsekwencje, których...

Jak leczyć suche, łamliwe paznokcie i problemy ze snem za pomocą naturalnego środka?

Czy jest coś, co wpływa na strukturę paznokci i jakość snu? Zdecydowanie tak! Nadnercza odgrywa integralną rolę w całym ciele, szczególnie jeśli chodzi o...

Chcesz przyspieszyć swój metabolizm, usunąć toksyny i schudnąć?

Bardzo często po okresie zimowym, gdzie często nie patrzymy na to co zjadamy w naszym organizmie zalegają tony toksyn, które wpływają nie tylko na nasze zdrowie,...

Leczenie niedokrwistości przy użyciu pokrzywy i cytryny

Niedokrwistość wiąże się ze zmniejszeniem stężenia hemoglobiny we krwi. Może to być spowodowane niedoborem żelaza lub może być objawem zaburzenia zdrowia.Może powodować objawy takie jak zmęczenie,...

Koktajl, który przyśpieszy metabolizm i pomoże Ci schudnąć

Według ajurwedy słodkie owoce można doskonale połączyć z zielonymi warzywami, dzięki temu uzyskamy wspaniałe rozwiązanie pomagające pracy układu trawiennego.Popijając ten koktajl rano na pusty...

Potężny napój, który usunie nadmiar kilogramów, oczyści organizm

Ten wspaniały napój pomoże Ci pozbyć się zbędnych kilogramów, dodatkowo dostarczając potrzebnej energii i odtruwając najważniejsze narządy w organizmie przyśpieszy metabolizm, co głównie przyczynia się do zmniejszenia masy ciała.Połączenie...

Lek na przeziębienie wycofany z obrotu! Koniecznie przeczytaj!

GIF wydał dziś decyzję o wycofaniu z obrotu na terenie kraju serii leku Febrisan - lek na przeziębienia i grypy.Febrisan to nowoczesny lek bez...

Demencja starcza jak długo trwa, objawy i leczenie

Demencja starcza jest szerokim opisem, który obejmuje wiele różnych objawów, w tym utratę pamięci , trudności z określeniem tekstu, upośledzenie oceny i problemy z codziennymi czynnościami,...