Strona główna Zdrowie Pelagra (rumień lombardzki) atakuje! Sprawdź objawy i sposoby leczenia.

Pelagra (rumień lombardzki) atakuje! Sprawdź objawy i sposoby leczenia.

Pelagra została po raz pierwszy opisana przez Casala w 1735 roku jako choroba z powodu niedoboru niacyny. Pelagra występuje najczęściej u osób, które maja problemy z alkoholizmem.

Czym jest pelagra?

Pelagra jest chorobą spowodowaną niskim poziomem niacyny, znanej również jako witamina B-3 . Nieleczona peagra może być śmiertelna.

Chociaż jest znacznie mniej powszechna niż kiedyś to dzięki postępom w produkcji żywności nadal stanowi problem w wielu krajach rozwijających się. Może również wpływać na ludzi, których ciała nie pochłaniają prawidłowo niacyny.

Jakie są objawy pelagry?

Głównymi objawami pelagry są zapalenie skóry, otępienie i biegunka. Dzieje się tak, ponieważ niedobór niacyny jest najbardziej zauważalny w częściach ciała o wysokim wskaźniku obrotu komórek, takich jak Twoja skóra lub przewód pokarmowy.

Zapalenie skóry związane z pelagrą zazwyczaj powoduje wysypkę na twarzy, ustach, stopach lub dłoniach. U niektórych osób na szyi pojawia się zapalenie skóry, objaw znany jako naszyjnik Casala.

Dodatkowe objawy zapalenia skóry obejmują:

 • czerwona, łuszcząca się skóra
 • obszary przebarwień od czerwonego do brązowego
 • gruba, szorstka, łuszcząca się lub popękana skóra
 • swędzące, palące plamy na skórze

W niektórych przypadkach objawy neurologiczne pelagry pojawiają się wcześnie, ale często trudno je zidentyfikować. W miarę postępu choroby możliwe objawy otępienia obejmują:

 • apatia
 • depresja
 • zamieszanie, drażliwość lub zmiany nastroju
 • bóle głowy
 • niepokój
 • dezorientacja lub złudzenia

Inne możliwe objawy związane z pelagrą to:

 • owrzodzenia na wargach, języku lub dziąsłach
 • zmniejszony apetyt
 • kłopoty z jedzeniem i piciem
 • nudności i wymioty

Co to powoduje pelagrę?

Istnieją dwa typy pelagry, znane jako pelagra pierwotna i pelagra wtórna.

Pierwotna pelagra jest spowodowana dietą o niskiej zawartości niacyny lub tryptofanu. Tryptofan można przekształcić w niacynę w organizmie, więc niewystarczająca ilość może spowodować niedobór niacyny.

Pelagra pierwotna występuje najczęściej w krajach rozwijających się, które są uzależnione od kukurydzy jako podstawowego pożywienia. Kukurydza zawiera niacytynę, formę niacyny, której ludzie nie mogą strawić i wchłonąć.

Wtórna pelagra pojawia się, gdy organizm nie może wchłonąć niacyny. Rzeczy, które mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie niacyny to:

 • alkoholizm
 • zaburzenia odżywiania
 • niektóre leki, w tym leki przeciwdrgawkowe i leki immunosupresyjne
 • choroby żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy
 • marskość wątroby
 • Choroba Hartnupa
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można zdiagnozować pelagrę??

Pelagra może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ powoduje szereg objawów. Nie ma również specjalnego testu na diagnozowanie niedoboru niacyny.

Zamiast tego twój lekarz rozpocznie od sprawdzenia wszelkich problemów żołądkowo-jelitowych, wysypki lub zmian w stanie psychicznym. Może również przetestować Twój mocz.

W wielu przypadkach diagnozowanie pelagry polega na sprawdzeniu, czy twoje objawy reagują na suplementy niacyny.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

W jaki sposób leczy się pelagrę?

Pierwotna pelagra jest leczona zmianami dietetycznymi i suplementem niacyny lub nikotynamidu. Może być również konieczne podanie dożylne. Nikotynamid jest inną formą witaminy B-3. Przy wczesnym leczeniu wiele osób w pełni odzyskuje zdrowie i zaczyna czuć się lepiej w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Poprawa skóry może potrwać kilka miesięcy. Jednakże jeśli nie jest leczona, pierwotna pelagra zwykle powoduje śmierć po czterech lub pięciu latach.

Leczenie drugorzędowej pelagry zazwyczaj koncentruje się na leczeniu podstawowej przyczyny. Jednak niektóre przypadki wtórnej pelagry również dobrze reagują na przyjmowanie niacyny lub nikotynamidu doustnie lub dożylnie.

Podczas leczenia pelagry pierwotnej lub wtórnej ważne jest, aby wszelkie wysypki były nawilżone i chronione przed działaniem promieni słonecznych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Życie z pellagrą

Pelagra jest poważnym stanem, który jest spowodowany niskim poziomem niacyny z powodu albo niedożywienia albo problemu wchłaniania. Pozostawienie bez leczenia może spowodować śmierć. Podczas, gdy pierwotna dobrze reaguje na suplementację niacyną, wtórna może być trudniejsza do leczenia w zależności od przyczyny.

zobacz także

Jagody jałowca – naturalna insulina dla naszego organizmu

Drzewo jałowca to wiecznie zielone drzewo, które ma purpurowe jagody mające gorzki smak. Całe drzewo posiada właściwości lecznicze, ale to jagody są wykorzystywane jako część medycyny tradycyjnej.Należy podkreślić,...

Korzyści zdrowotne spożywania czosnku z sokiem z cytryny

Istnieje wiele sposobów oczyszczenia naszego ciała, możemy to zrobić lekami lub naturalnymi środkami zaradczymi, które przeważnie są korzystniejsze od preparatów, które można kupić w...

Ten domowy przepis niszczy dnę. Wystarczy tylko kilka składników.

Dna moczanowa jest bardzo częstym problemem, który może dotknąć osoby w każdym wieku i różnej płci, choć zwykle dzieje się tak u osób w...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Jakie są najczęstsze przyczyny krwawienia z nosa?Chociaż objaw ten jest alarmujący dla większości ludzi, rzadko jest oznaką poważnych objawów, ponieważ prawie zawsze jest to...
Cynamon to wspaniała przyprawa, której właściwości lecznicze są znane ludziom od wielu lat. Często jest on kupowany w postaci proszku i w takiej postaci nie jest odpowiedni do...
Aloes to idealne rozwiązanie do pielęgnacji naszej skóry, ale może również być dobrym środkiem czyszczącym dla naszego układu trawiennego.Czasami jednak, aby uzyskać jak najwięcej...
Zaczynasz pić mleko w dniu, w którym się rodzisz i to jest twoje jedyne źródło odżywiania przez wiele miesięcy. Ale gdy dorastasz twoje spożycie mleka...
W tym artykule mamy zamiar przedstawić Wam przepis na lepsze widzenie! Poprawisz swoją wizję, ale także odmłodzisz skórę wokół oczu.Lekarstwo to zawiera składniki,...