Pelagra (rumień lombardzki) atakuje! Sprawdź objawy i sposoby leczenia.

Pelagra została po raz pierwszy opisana przez Casala w 1735 roku jako choroba z powodu niedoboru niacyny. Pelagra występuje najczęściej u osób, które maja problemy z alkoholizmem.

[toc]

Czym jest pelagra?

Pelagra jest chorobą spowodowaną niskim poziomem niacyny, znanej również jako witamina B-3 . Nieleczona peagra może być śmiertelna.

Chociaż jest znacznie mniej powszechna niż kiedyś to dzięki postępom w produkcji żywności nadal stanowi problem w wielu krajach rozwijających się. Może również wpływać na ludzi, których ciała nie pochłaniają prawidłowo niacyny.

Jakie są objawy pelagry?

Głównymi objawami pelagry są zapalenie skóry, otępienie i biegunka. Dzieje się tak, ponieważ niedobór niacyny jest najbardziej zauważalny w częściach ciała o wysokim wskaźniku obrotu komórek, takich jak Twoja skóra lub przewód pokarmowy.

Zapalenie skóry związane z pelagrą zazwyczaj powoduje wysypkę na twarzy, ustach, stopach lub dłoniach. U niektórych osób na szyi pojawia się zapalenie skóry, objaw znany jako naszyjnik Casala.

Dodatkowe objawy zapalenia skóry obejmują:

 • czerwona, łuszcząca się skóra
 • obszary przebarwień od czerwonego do brązowego
 • gruba, szorstka, łuszcząca się lub popękana skóra
 • swędzące, palące plamy na skórze

W niektórych przypadkach objawy neurologiczne pelagry pojawiają się wcześnie, ale często trudno je zidentyfikować. W miarę postępu choroby możliwe objawy otępienia obejmują:

 • apatia
 • depresja
 • zamieszanie, drażliwość lub zmiany nastroju
 • bóle głowy
 • niepokój
 • dezorientacja lub złudzenia

Inne możliwe objawy związane z pelagrą to:

 • owrzodzenia na wargach, języku lub dziąsłach
 • zmniejszony apetyt
 • kłopoty z jedzeniem i piciem
 • nudności i wymioty

Co to powoduje pelagrę?

Istnieją dwa typy pelagry, znane jako pelagra pierwotna i pelagra wtórna.

Pierwotna pelagra jest spowodowana dietą o niskiej zawartości niacyny lub tryptofanu. Tryptofan można przekształcić w niacynę w organizmie, więc niewystarczająca ilość może spowodować niedobór niacyny.

Pelagra pierwotna występuje najczęściej w krajach rozwijających się, które są uzależnione od kukurydzy jako podstawowego pożywienia. Kukurydza zawiera niacytynę, formę niacyny, której ludzie nie mogą strawić i wchłonąć.

Wtórna pelagra pojawia się, gdy organizm nie może wchłonąć niacyny. Rzeczy, które mogą uniemożliwić organizmowi wchłanianie niacyny to:

 • alkoholizm
 • zaburzenia odżywiania
 • niektóre leki, w tym leki przeciwdrgawkowe i leki immunosupresyjne
 • choroby żołądkowo-jelitowe, takie jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie okrężnicy
 • marskość wątroby
 • Choroba Hartnupa
[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Jak można zdiagnozować pelagrę??

Pelagra może być trudna do zdiagnozowania, ponieważ powoduje szereg objawów. Nie ma również specjalnego testu na diagnozowanie niedoboru niacyny.

Zamiast tego twój lekarz rozpocznie od sprawdzenia wszelkich problemów żołądkowo-jelitowych, wysypki lub zmian w stanie psychicznym. Może również przetestować Twój mocz.

W wielu przypadkach diagnozowanie pelagry polega na sprawdzeniu, czy twoje objawy reagują na suplementy niacyny.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

W jaki sposób leczy się pelagrę?

Pierwotna pelagra jest leczona zmianami dietetycznymi i suplementem niacyny lub nikotynamidu. Może być również konieczne podanie dożylne. Nikotynamid jest inną formą witaminy B-3. Przy wczesnym leczeniu wiele osób w pełni odzyskuje zdrowie i zaczyna czuć się lepiej w ciągu kilku dni od rozpoczęcia leczenia. Poprawa skóry może potrwać kilka miesięcy. Jednakże jeśli nie jest leczona, pierwotna pelagra zwykle powoduje śmierć po czterech lub pięciu latach.

Leczenie drugorzędowej pelagry zazwyczaj koncentruje się na leczeniu podstawowej przyczyny. Jednak niektóre przypadki wtórnej pelagry również dobrze reagują na przyjmowanie niacyny lub nikotynamidu doustnie lub dożylnie.

Podczas leczenia pelagry pierwotnej lub wtórnej ważne jest, aby wszelkie wysypki były nawilżone i chronione przed działaniem promieni słonecznych.

[su_divider divider_color=”#00bbff” link_color=”#00bbff”]

Życie z pellagrą

Pelagra jest poważnym stanem, który jest spowodowany niskim poziomem niacyny z powodu albo niedożywienia albo problemu wchłaniania. Pozostawienie bez leczenia może spowodować śmierć. Podczas, gdy pierwotna dobrze reaguje na suplementację niacyną, wtórna może być trudniejsza do leczenia w zależności od przyczyny.


loading...
loading...
-70%

PLANUJESZ ZAKUPY?
SKORZYSTAJ Z PROMOCJI

PROMOCJE -70%
Setki promocji i kuponów rabatowych do najpopularniejszych sklepów czeka na Ciebie!
 • UNIKALNE KODY RABATOWE
 • WSPANIAŁE WYPRZEDAŻE I PROMOCJE
 • OSZCZĘDZAJ KUPUJĄC ULUBIONE PRODUKTY

Wybrane dla ciebie

Często można znaleźć to zielonkawe zioło w sałatkach lub przystawka, również używane jako ozdoba na przykład jakiejś potrawy. Zioło to jest znane jako pietruszka...
Czy kiedykolwiek pomyślałaś, że masowanie piersi może przynosić liczne korzyści zdrowotne, a także estetyczne? Według badań przeprowadzonych w Instytucie Leków Funkcjonalnych w Teksasie masowanie piersi może...
Ocet jabłkowy jest niezwykle silnym składnikiem spożywczym o różnorodnych właściwościach leczniczych, które wspierają zdrowie na wiele sposobów. Następujące zastosowania octu jabłkowego zadziwią Ciebie, spożywanie go przed...
Zastanawiałaś się kiedyś czy kofeina i rak idą ze sobą w parze? W tym artykule dowiesz się więcej o związku między rakiem piersi, a...

Przeciwnowotworowy, przeciwzapalny purpurowy eliksir, który wzmocni układ trawienny

Kluczem do zmniejszenia stanu zapalnego w ciele jest leczenie jelit poprzez unikanie pokarmów powodujących stany zapalne. Zastąp je pokarmami o silnych właściwościach przeciwzapalnych i...

6 produktów spożywczych, które naturalnie obniżają wysokie ciśnienie krwi

Serce jest jednym z najważniejszych organów w ludzkim ciele, który dostarcza tlen i ważne składniki odżywcze dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Jednak niektóre warunki,...

6 ważnych powodów dlaczego powinno się spożywać masło klarowane

Według medycyny naturalnej ghee (masło klarowane) zapewnia wiele korzyści zdrowotnych dla umysłu i ducha. Możesz przygotować ghee w bardzo prosty sposób. Musisz tylko ugotować...

10 znaków ostrzegawczych słabego krążenia krwi

Krążenie krwi jest jedną z najważniejszych funkcji w twoim ciele. Umożliwia stały przepływ krwi przez ciało. To krew dostarcza mózgowi i narządom niezbędnych składników...

Stosuj olejek z czarnego pieprzu, aby pozbyć się zapalenia stawów

Czarny pieprz pochodzi z Indii i jest on dzisiaj obecny na prawie każdym stole na całym świecie. Większość ludzi nie zdaje sobie nawet sprawy...