Pierwsze objawy raka szyjki macicy są subtelne i wiele kobiet je bagatelizuje

Jest to drugi najczęściej występujący rodzaj nowotworu dotykający kobiety w naszym kraju. Jak w przypadku wszystkich chorób, wczesne wykrycie jest ważne, aby uratować życie.

Bolesne objawy pojawiają się dopiero w zaawansowanym stadium.

Przyczyna i zapobieganie

Czynnikami ryzyka są niezdrowy tryb życia w postaci nadmiernego spożywania alkoholu, palenia papierosów. Słaby układ odpornościowy, predyspozycje genetyczne i nieleczone infekcje.

Rozwiązłość, przez którą kobieta może zarazić się różnymi typami wirusów brodawczaka, młody wiek pierwszego stosunku płciowego, pierwszy poród w młodym wieku oraz duża liczba poronień/urodzeń może również przyczynić się do raka.

Jeśli kobiety chcą uchronić się przed możliwą chorobą, jaką jest rak szyjki macicy, powinny unikać wszystkich wymienionych zagrożeń.

Ważna jest jednak profilaktyka. Przynajmniej raz w roku każda kobieta powinna udać się na badanie ginekologiczne.

W ramach badania profilaktycznego lekarz wykona również wymaz komórek z szyjki macicy, który jest wysyłany do analizy cytologicznej.

Bezbolesne, choć nieco niewygodne badanie może wykryć raka na bardzo wczesnym etapie i uratować życie.

Objawy i leczenie raka

Niebezpieczne w przypadku tego typu raka jest to, że objawy mogą nie pojawiać się przez kilka lat. Do najczęstszych objawów należą:

  • ból w dolnej części brzucha
  • wodnista lub krwawa wydzielina z pochwy
  • nieregularna miesiączka
  • krwawienie po stosunku i ból podczas stosunku
  • trudności w oddawaniu moczu

W takich przypadkach konieczne jest, aby kobieta natychmiast odwiedziła swojego ginekologa. To kwestia czasu.

Leczenie zwykle polega na amputacji szyjki macicy, ewentualnie usunięciu macicy, jajowodów, jajników i węzłów chłonnych.

Zawsze zależy to od stopnia zaawansowania choroby. W razie potrzeby następuje dalsze leczenie w postaci radioterapii i chemioterapii.