Strona główna Zdrowie Pokarmy, które naturalnie oczyszczają i chronią wątrobę

Pokarmy, które naturalnie oczyszczają i chronią wątrobę

Czy wiesz, że twoja wątroba jest najważniejszym centrum detoksykacji w ciele? Szkodliwe chemikalia z wszystkiego, co spożywasz lub wdychasz – jedzenia, napojów, lekarstw lub dymu – przekształcają się w mniej szkodliwe, rozpuszczalne w wodzie substancje w wątrobie w procesie 2-fazowym, a następnie są wydalane.

Ale pierwsza faza procesu detoksykacji generuje również wolne rodniki, które następnie uszkadzają komórki i powodują stan zapalny.

Jeśli wolne rodniki i ich uszkodzenia nie zostaną usuwane i naprawiane, z czasem wpływają na zdrowie i funkcjonowanie wątroby. Dlatego przeciwutleniacze są koniecznością w diecie detoksykacyjnej wątroby. Równie ważne są produkty obniżające poziom cholesterolu, zwłaszcza szkodliwy cholesterol LDL i trójglicerydy.

Oto produkty spożywcze, zioła, napoje i przyprawy, które pomagają wątrobie wykonywać jej funkcje detoksykacyjne i chronić ją przed uszkodzeniem.

1. Brokuły i brukselki

Mądrze jest jeść warzywa, zwłaszcza krzyżowe, takie jak brokuły, brukselki, kapusta i rukiew wodna. Kalafior jest również częścią tej rodziny. Zawierają one pomocne chemikalia, które blokują chemikalia powodujące raka – takie jak NNK w dymie papierosowym.

Podnoszą one także poziom naturalnych enzymów przeciwutleniających niezbędnych w procesie detoksykacji. Gdy organizm jest przeciążony toksynami, poziom naturalnych przeciwutleniaczy spada, spowalniając w ten sposób proces detoksykacji w wątrobie.

2. Burak ćwikłowy

Betalainy, pigmenty przeciwutleniające w burakach wraz z flawonoidami, kwasami fenolowymi i witaminą C, chronią wątrobę przed stresem oksydacyjnym przed czynnikami rakotwórczymi.

Jeśli regularnie ćwiczysz, buraki mogą modyfikować metabolizm twojego organizmu (zmniejszając aktywność enzymów zwiększających wolne rodniki podczas detoksykacji) w taki sposób, że twoja wątroba będzie chroniona przed toksycznymi związkami.

Sok z 1 dużego buraka jest bezpieczny do codziennego spożycia. Pij sok 2-3 razy w tygodniu.

3. Ryba jak tuńczyk i łosoś

Tłuszcze omega-3 (wielonienasycone) znajdujące się w rybach morskich, takich jak tuńczyk, łosoś, pstrąg lub makrela. Są to znane środki zapobiegawcze i hamują syntezę trójglicerydów w wątrobie.

Ale mogą również zmniejszyć tłuszcz wątroby u osób, które mają również wysoki poziom cholesterolu i trójglicerydów. Tłuszcze Omega-3 zwiększają również poziom HDL, dobrego cholesterolu.

4. Amla lub indyjski agrest

Amla lub indyjski agrest to naturalny rewitalizator wątroby. Jest powszechnie stosowany w ajurwedzie do leczenia powiększonej wątroby.

Naukowcy odkryli, że ten owoc bogaty w witaminę C może być stosowany w leczeniu problemów z wątrobą, takich jak żółtaczka. Pamiętaj, że witamina C jest silnym przeciwutleniaczem. Ponieważ obniża również poziom cholesterolu i trójglicerydów, amla jest również dobra dla każdego z bezalkoholową stłuszczeniową chorobą wątroby.

5. Jagody

Oczyść swoje ciało w naturalny sposób, dostarczając mu mnóstwo jagód bogatych w polifenole i antocyjany, pigmenty przeciwutleniające, które nadają im niepowtarzalny kolor. Te składniki odżywcze są silnymi środkami przeciwzapalnymi.

Jedno z badań wykazało, że borówki, czarne porzeczki były szczególnie skuteczne w zapobieganiu gromadzeniu się tłuszczu w wątrobie. W szczególności borówki brusznicowe znacznie zmniejszyły tkankę tłuszczową u zwierząt, które były na diecie wysokotłuszczowej.

6. Grejpfruty I Winogrona

Możesz także wybrać grejpfruta lub winogrona, aby oczyścić wątrobę. Grejpfrut zawiera przeciwutleniacze, które utrzymują zdrową wątrobę, skutecznie metabolizując alkohol i zapobiegając wszelkim negatywnym wpływom na wątrobę.

Tymczasem czerwone i fioletowe winogrona zawierają inny przeciwutleniacz zwany resweratrolem, który zapewnia sprawne funkcjonowanie wątroby.

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także


loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Twoje ciało jest narażone na wiele czynników i codziennych sytuacji, które mogą powodować infekcje wirusów, bakterii lub grzybów. Twoje ciało ma układ odpornościowy, który jest odpowiedzialny...
Cukrzyca typu 2 jest najczęstszym typem cukrzycy. Choroba ta wiąże się z podwyższonym poziomem glukozy we krwi, gdy organizm nie wytwarza wystarczającej ilości insuliny lub gdy...
Co zrobić,żeby pieczone ziemniaki nie były nudne? Wystarczy zastosować sposób, który przedstawiamy wam poniżej. Rodzina czy też goście będą zachwyceni kiedy zobaczą co dla nich...
Ludzka okrężnica jest ważną częścią naszego ciała. Funkcja jelita grubego obejmuje ochronę wody i elektrolitów, a także kontrolowane odprowadzanie kału. Szeroko zakrojone badania wykazały,...
Ginekomastia to obrzęk tkanki piersi u chłopców lub mężczyzn spowodowany brakiem równowagi hormonów estrogenu i testosteronu. Ginekomastia co to za choroba? Ginekomastia może wpływać na jedną...