Strona główna Zdrowie Pokarmy, które powinieneś włączyć do diety i kontrolować cholesterol

Pokarmy, które powinieneś włączyć do diety i kontrolować cholesterol

Cholesterol jest rodzajem tłuszczu, którego organizm potrzebuje (do pewnego stopnia), aby funkcjonował optymalnie.

Chociaż jest to związane z wieloma problemami zdrowotnymi, minimalna dawka tego typu tłuszczu bierze udział w wydzielaniu niektórych hormonów i powstawaniu pewnych struktur ciała.

Twoja wątroba stale wytwarza cholesterol. Jednak jego poziom może również wzrosnąć poprzez spożywanie pewnych pokarmów, które go zawierają.

W rezultacie wpływa to na sposób funkcjonowania krążenia krwi i układu sercowo-naczyniowego.  Jak być może już wiesz może to prowadzić do niebezpiecznych chorób zagrażających życiu.

Z tego powodu ważne jest, aby poprawić nawyki żywieniowe poprzez ograniczenie spożycia tłuszczu i zwiększenie porcji produktów spożywczych, które pomagają go usunąć.

W dzisiejszym artykule chcemy podzielić się najważniejszymi produktami, które mogą Ci w tym pomóc.

1. Płatki owsiane

Owies to nie tylko jeden z najbardziej pełnych zbóż z punktu widzenia żywienia, ale także najzdrowszy.

Ponadto zawierają niewielkie ilości kwasów tłuszczowych typu linolowego. Wraz z zawartością błonnika i lecytyny przyczyniają się do obniżenia poziomu cholesterolu we krwi.

2. Jęczmień

Jęczmień zawiera rodzaj rozpuszczalnego błonnika znanego jako beta-glukan. Po wchłonięciu do organizmu obniża zły cholesterol (LDL).

Jego skład odżywczy, podobny do składu owsa, sprawia, że ​​jest to doskonała opcja żywnościowa dla pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu.

Ponadto zawiera przeciwutleniacz znany jako tokotrienol znajdujący się w łupinach jego ziaren. Pomaga to chronić tętnice przed uszkodzeniami oksydacyjnymi.

3. Awokado

Znane z wielu zastosowań w gastronomii, awokado korzystnie wpływa na zdrowie osób z niskim poziomem cholesterolu (LDL).

Zawiera wielonienasycone kwasy tłuszczowe. Te sprzyjają eliminacji lipidów już obecnych we krwi.

Ponadto błonnik i niezbędne aminokwasy ułatwiają metabolizowanie tłuszczów i zapobiegają ich wchłanianiu w jelicie.

Awokado zawiera pewne substancje roślinne znane jako stanole i sterole. Powoduje spowolnienie gromadzenia się lipidów w organizmie.

4. Ryby

Ryby są doskonałym sojusznikiem dla pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu i trójglicerydów.

Ponadto wysokie stężenie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i przeciwutleniaczy poprawia elastyczność naczyń krwionośnych, zatrzymując jednocześnie tworzenie się płytki na ich ścianach.

Ogólnie rzecz biorąc te zdrowe tłuszcze działają jako czynniki oczyszczające w krwi, ponieważ usuwają niepotrzebne lipidy i zwiększają rozszerzenie naczyń tętniczych.

Najlepsze są:

  • Sardynki
  • Tuńczyk
  • Łosoś
  • Sardele
  • Makrela
  • Śledź

5. Zielone warzywa liściaste

Ich niska kaloryczność i wysoki udział niezbędnych składników odżywczych pomagają poprawić aktywność metaboliczną. To pozwala twojemu ciału optymalnie wykorzystać kalorie.

Ponadto zawierają błonnik i substancje przeciwutleniające, które promują obniżenie złego cholesterolu (LDL).

Niewielka podaż stanoli i steroli spowalnia absorpcję LDL w jelitach i pomaga utrzymać zdrowe tętnice.

6. Rośliny strączkowe

Regularne ich spożywanie może zapobiegać i kontrolować poziom złego cholesterolu (LDL) dzięki ich wysokiej zawartości błonnika.

Ten niezbędny składnik odżywczy wspierany przez związki przeciwutleniające spowalnia absorpcję LDL w jelitach.

Rośliny strączkowe są również doskonałe do radzenia sobie z nadwagą, która również wpływa na poziom złego cholesterolu LDL.

Zalecane są:

  • fasola
  • soczewica
  • zielony groszek
  • ciecierzyca

7. Jagody

Są bogate w przeciwutleniacze i błonnik pokarmowy. Kiedy twoje ciało je absorbuje, pomagają ograniczyć nadmiar cholesterolu.

Spożywanie ich w postaci owoców lub soku oczyszczasz ściany tętnic. Zmniejsza to ryzyko zaburzeń układu krążenia.

Ważne jest, że chociaż wszystkie te produkty zmniejszają poziom cholesterolu muszą być wspierane przez zdrowy plan żywienia. Są nieskuteczne, jeśli spożywasz również produkty bogate w zły cholesterol.

zobacz także

Zjedz 3 g imbiru i obserwuj co się dzieje z ciałem w ciągu 2 godzin

Imbir przyśpiesza nasz metabolizm i poprawia trawienie, jednocześnie stymuluje wchłanianie składników odżywczych i usuwa odpady z ciała, zatrzymując w ten sposób przyrost masy ciała.Co stanie się...

Napój, który pomoże Ci zachować zdrową wątrobę

Zdrowa dieta i styl życia są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania wątroby. Jednak dzisiejszy styl życia charakteryzuje się różnymi niezdrowymi nawykami, które prowadzą do kumulacji toksyn...

Ten przepis ma 5 tyś. lat i nadal jest skuteczny

Już w 1972 roku ta niesamowita receptura została znaleziona w komnatach tybetańskiego klasztoru. Dzięki mnichom, mamy to niesamowite lekarstwo, które leczy wiele chorób. Jednak środek...

loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

POPULARNE ARTYKUŁY

Ból pleców jest bardzo częstym problemem w dzisiejszych czasach, a tysiące ludzi cierpi z jego powodu. Jeśli nie jest leczony w odpowiednim czasie może stać...
Mycie twarzy wykorzystując miód sprawi, że będzie ona wyglądać młodziej i piękniej. Zanieczyszczenia i stres znacząco wpływają na naszą cerę. Jednak mimo to chcąc utrzymać ją w doskonałym stanie musimy przyjąć jej oczyszczanie...
Według niedawno przeprowadzonego badania w Hiszpanii pestki dyni zawierają silne związki, które mają zdolność do skutecznego niszczenia komórek nowotworowych.Co więcej te nasiona mogą poprawić pamięć,...
Ssanie oleju kokosowego jest jednym z najlepszych sposobów usuwania bakterii i promowania zdrowych zębów i dziąseł. W rzeczywistości okazało się, że jest jeszcze bardziej skuteczne...
Wykonanie samodzielnych badań piersi każdego miesiąca i mammografia po 40 roku życia ( lub przed tym wiekiem, jeśli masz rodzinną historię raka piersi) są najlepszymi sposobami...