Jak poprawić dietę jeśli cierpisz na cukrzycę

Aby utrzymać poziom glukozy pod kontrolą musisz być świadomy swoich nawyków żywieniowych i modyfikować je w razie potrzeby. W tym artykule dowiesz się, jak możesz poprawić dietę, jeśli cierpisz na cukrzycę.

Nie przegap tego!

Jak poprawić dietę, jeśli cierpisz na cukrzycę

Dostosowanie diety jest jednym z najlepszych sposobów uniknięcia możliwych powikłań cukrzycy. Z tego powodu zalecamy zwrócenie uwagi na wszystko, co jesz. Właściwa dieta na cukrzycę może pomóc zapobiec możliwym powikłaniom choroby.

Zawsze wybieraj produkty wysokiej jakości o wysokiej wartości odżywczej i nie jedz za dużo. Pamiętaj, że najlepiej jeść mniejsze porcje, aby utrzymać poziom glukozy pod kontrolą. Inną rekomendacją jest próba uporządkowania posiłków. Na przykład utrzymuj harmonogramy przyjmowania pokarmu, aby uniknąć skoków cukru we krwi.

Ogólnie rzecz biorąc modyfikacje diety u osób z cukrzycą koncentrują się na potrzebie zdrowego żywienia, które zaspokaja ich potrzeby żywieniowe, pomagając im jednocześnie utrzymać prawidłową wagę i kontrolować poziom triglicerydów i cholesterolu.

Spójrzmy na kilka pomysłów.

Wskazówki dietetyczne dla diabetyków

Modyfikacja nawyków żywieniowych w celu dostosowania ich do twojego stanu jest niezbędna dla zapewnienia dobrej jakości życia. Dobre odżywianie bez nadmiaru kalorii pomoże zoptymalizować produkcję i zużycie insuliny, co jest głównym problemem powodowanym przez cukrzycę.

Oczywiście przed modyfikacją diety porozmawiaj ze swoim lekarzem i zapytaj go, jakie pokarmy powinieneś dodać lub usunąć z diety . Nikt nie jest lepiej wykwalifikowany do udzielania porad niż lekarz!

1. Ogranicz spożycie żywności, która zamienia się w cukier.

Unikaj picia soków i jedzenia produktów, które szybko zamieniają się w cukier. Czy wiesz, że słodycze nie są jedynym pokarmem, który może podnieść poziom glukozy? Proste węglowodany zwiększają poziom glukozy, ponieważ stają się wspomnianą substancją, gdy są wchłaniane przez organizm.

Nie oznacza to, że powinieneś unikać węglowodanów. Zamiast tego powinieneś wybrać złożone węglowodany, które są uwalniane stopniowo i pozwalają lepiej kontrolować poziom glukozy we krwi.

2. Zdobądź wystarczającą ilość białka.

Zasadniczo pokarmy bogate w białko nie zwiększają poziomu glukozy we krwi. Z tego powodu lekarze zazwyczaj zalecają spożywanie ich codziennie, zawsze przestrzegając odpowiednich porcji w zależności od wieku, wzrostu i wagi.

Badanie z 2014 roku wykazało, że bogate w białko śniadanie może zapewnić korzyści metaboliczne osobom z cukrzycą typu 2. Skonsultuj się z lekarzem w tej sprawie.

3. Wybierz węglowodany o powolnym uwalnianiu.

Złożone węglowodany są uwalniane powoli, co oznacza, że stopniowo podnoszą poziom glukozy we krwi, unikając w ten sposób niebezpiecznych skoków. Jedz ziemniaki, ryż pełnoziarnisty i makaron, chleb pełnoziarnisty i rośliny strączkowe.

4. Obserwuj swoje spożycie tłuszczu.

Wybierz zdrowe nienasycone tłuszcze zamiast niebezpiecznych tłuszczów nasyconych. W rzeczywistości nie ma jednoznacznych informacji na temat zalecanego spożycia tłuszczu dla osób cierpiących na cukrzycę. Jest tak, ponieważ istnieje kilka badań z różnymi wnioskami.

Chociaż nie ma jednego kryterium możemy powiedzieć, że:

Powinieneś wybierać produkty zawierające „dobre” tłuszcze niż te z tłuszczami nasyconymi. Na przykład wybierz awokado zamiast kiełbasy lub oliwę z oliwek zamiast masła.

5. Unikaj soków, jeśli cierpisz na cukrzycę.

Zawsze lepiej zjeść kawałek owocu zamiast wypić szklankę soku. Podczas gdy pomarańcze i szklanka soku pomarańczowego z kawałka owocu mają tę samą ilość cukru, cukier w soku jest wchłaniany szybciej i może prowadzić do wzrostu poziomu glukozy we krwi.

6. Jedz orzechy.

Jedzenie orzechów może pomóc kontrolować poziom glukozy we krwi. W badaniu opublikowanym w lutym 2019 r. w Circulation Research przeanalizowano ponad 16 000 osób z cukrzycą typu 2. W badaniu stwierdzono, że regularne spożywanie migdałów, pistacji i orzechów włoskich może pomóc zmniejszyć ryzyko chorób serca u osób dorosłych z cukrzycą typu 2.

Szacuje się, że ludzie, którzy jedzą co najmniej pięć porcji orzechów tygodniowo mają o 17% mniejsze ryzyko zachorowania na choroby serca niż ci, którzy jedzą tylko kilka porcji tygodniowo.

Ulepszenie diety u chorych na cukrzycę jest pierwszym krokiem do opanowania choroby. Oczywiście nie powinieneś dokonywać żadnych radykalnych zmian bez konsultacji ze specjalistą. Twój lekarz jest najlepszą osobą, która doradzi Ci na podstawie Twoich potrzeb żywieniowych i kondycji fizycznej.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Krem odmładzający! Wcieraj w skórę i zobacz magię!

Starzenie się jest całkowicie naturalnym procesem, który przydarza się nam wszystkim z czasem. Zaczynamy zauważać pierwsze oznaki starzenia się na naszej twarzy i zaczynamy panikować. Cienkie...

To się stanie z Twoim ciałem kiedy będziesz jeść 2 banany dziennie

Wszyscy chcemy, aby utrzymać nasze zdrowie na jak najwyższym poziomie i dlatego staramy się zminimalizować ilości spożywania sztucznej i przetworzonej żywności. Natura dostarcza nam wystarczająco dużo smacznych...

Żegnajcie siwe włosy! Wypróbuj to naturalne rozwiązanie!

Zawsze kojarzyliśmy siwe włosy z procesem starzenia się i być może dlatego tak strasznie się boimy, gdy widzimy siwe włosy - zaczynamy się starzeć. Ale...

Ten wspaniały sok usunie toksyny z jelit – schudniesz!

Problemy z trawieniem, takie jak IBS, przewlekłe zaparcia. Są dość powszechne wśród ludzi i jeśli jesteśmy jednymi z wielu cierpiących z powodu tych problemów,...

Jajka i cholesterol – ile jaj można bezpiecznie zjeść każdego dnia?

Jajka są jednymi z najbardziej pożywnych pokarmów na naszej planecie. Jednak czy jajka i cholesterol w nich zawarty jest bezpieczny dla naszego zdrowia?W rzeczywistości...

Zwalczaj kaszel stosując ten naturalny syrop z czosnku i cebuli

Kaszel jest niewygodnym objawem, który pojawia się, gdy  układ odpornościowy wykrywa wirusy i bakterie w drogach oddechowych.Jest to mechanizm obronny, w którym wypychanie powietrza z...

3 napoje równoważące hormony, kobiety powinny pić je codziennie

Hormony odgrywają ważną rolę w zdrowiu kobiet. Kontrolują one funkcje życiowe organizmu od prostych potrzeb ciała, jak głód do bardziej skomplikowanych, takich jak reprodukcja,...

Oczyść wątrobę z toksyn i schudnij

Utrzymanie zdrowia wątroby i brak toksyn w organizmie jest niezbędnym krokiem do skutecznej i stopniowej utraty wagi. Ale czasami jedzenie, które spożywamy może naprawdę zmarnować nasze...

Wystarczą tylko 2 minuty, aby Twoje zęby odzyskały śnieżnobiały kolor

Idealnie białe zęby są kluczem do pięknego uśmiechu. Jednak przebarwienia i żółte zęby są częstym problemem kosmetycznym, który dotyka zarówno mężczyzn jak i kobiety.Jeśli...

Jak zatrzymać atak serca w ciągu 1 minuty

Jest to prosty, ale potężny składnik, który może zatrzymać atak serca w czasie krótszym niż 60 sekund.Ten składnik to nic innego jak pieprz cayenne, który...