Strona głównaZdrowiePopularny suplement, który u niektórych może „podwoić” ryzyko raka płuc

Popularny suplement, który u niektórych może „podwoić” ryzyko raka płuc

b12

OCHRONA ciała przed rakiem staje się coraz ważniejsza w obliczu rosnących wskaźników. A środki zapobiegawcze koncentrują się w dużej mierze na odpowiednim spożyciu odpowiednich składników odżywczych. Jednak coraz więcej dowodów sugeruje, że prawidłowe dawkowanie suplementów jest kluczem do uniknięcia tragicznych skutków.

Rak to termin zbiorczy dla wielu chorób charakteryzujących się szybką i niekontrolowaną proliferacją komórek. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać śmiertelną złośliwość.

Podczas gdy suplementy są ogólnie okrzyknięte za ich ochronne działanie przeciwko chorobie, inne mogą promować raka. Jedno z badań podkreśliło szkodliwe skutki przyjmowania dużych dawek witaminy B12 i B6 u niektórych mężczyzn.

Badanie, opublikowane w Journal of Clinical Oncology, dotyczyło 77 000 dorosłych osób, z których 800 zachorowało na raka płuc podczas sześcioletniego okresu obserwacji.

Chociaż zespół nie zaobserwował zwiększonego ryzyka wśród kobiet przyjmujących suplementy B6 i B12, mężczyźni, którzy przyjmowali ponad 20 miligramów B6 dziennie, mieli o 82 procent większe ryzyko zachorowania, w porównaniu z tymi, którzy tego nie robili.

Mężczyźni, którzy spożywali ponad 55 mikrogramów witaminy B12 dziennie, zauważyli wzrost ryzyka raka płuc o 98 procent w porównaniu z osobami, które nie przyjmowały suplementów B12.

Co więcej, mężczyźni, którzy palili na początku badania i spożywali duże ilości witamin z grupy B, byli trzy do czterech razy bardziej narażeni na rozwój raka płuc.

Główny autor badania, Theodore Braskey, zauważył: „Suplementy witaminy B6 i B12 w dużych dawkach nie powinny być przyjmowane w celu zapobiegania rakowi płuc, zwłaszcza u mężczyzn, ponieważ mogą one zaszkodzić palaczom płci męskiej”.

„Nadal wyraźnie nie ma dowodów na to, że te witaminy mają jakiekolwiek istotne działanie ochronne. Palacze przyjmujący te witaminy powinni rzucić palenie.”

Według NHS witaminy B6 i B12, które mogą być pozyskiwane w sposób naturalny poprzez przestrzeganie zbilansowanej diety, mogą mieć inne niekorzystne skutki, gdy są przyjmowane w dużych dawkach.

Przyjmowanie więcej niż 200 mg witaminy B6 dziennie może prowadzić do utraty czucia w rękach i nogach, znanej jako neuropatia obwodowa.

Skutek przyjmowania witaminy B6 w dawkach od 10 do 200 mg jest niejasny. Więc nie ma wystarczających dowodów, aby powiedzieć, jak długo te dawki można bezpiecznie przyjmować.

Zobacz Też: