Strona głównaZdrowiePozbycie się bólu szyi w kilka minut - te 8 ćwiczeń zmiotą...

Pozbycie się bólu szyi w kilka minut – te 8 ćwiczeń zmiotą go w mig

Zesztywniałe mięśnie trzeba rozruszać i rozciągnąć. Należy to jednak robić delikatnie, nie zamieniając się w Hulka. Zacznij od tych łagodnych ćwiczeń i tam, gdzie boli, nie naciskaj.

Ból lub zesztywnienie mięśni wzdłuż kręgosłupa szyjnego należą do najczęstszych dolegliwości. Ich przyczyny mogą być różne, często związane z nieprawidłowym ułożeniem ciała, spaniem w nienaturalnej pozycji lub mogą być następstwem urazu. Rozwiązanie jest w większości przypadków proste.

 1. Podnoszenie ramion
  Stanąć prosto z rękami wzdłuż ciała na szerokość ramion i lekko zgiętymi kolanami. Dłonie zwrócić w stronę ciała. Teraz unieść ramiona do góry, napiąć mięśnie trapezowe, wytrzymać w tej pozycji przez około jedną sekundę, a następnie opuścić ramiona w dół. Powtórzyć 8-12 razy. To ćwiczenie zaleca również strona Healthline.
 2. Zegary na ścianie
  Stanąć przodem do ściany. Na nadgarstkach załóż gumę. Położyć ręce na ścianie. Jedną rękę pozostawić nieruchomą, drugą rozciągnąć gumę i przesuwać ją, jakby była wskazówką zegara. Prawa ręka obejmuje prawą połowę wyimaginowanych godzin, lewa lewą. Tak więc sześć pozycji dla każdej ręki w 5 powtórzeniach na 3 serie.
 3. Pociąganie brody
  Stać prosto, ręce na szerokości ramion. Gumę połóż pod stopy i podnieś gumę rękami w kierunku brody, jakbyś zamykał zamek. Powoli opuszczać w dół. Powtórzyć 8-12 razy.
 4. Rozciąganie ramion z gumą
  Stać prosto, nogi na szerokości ramion, lekko zgięte kolana. Gumę przymocuj stopami i powoli podnoś ręce na boki, aby na końcu były równoległe do podłogi. Łokcie mogą być lekko zgięte. Następnie powoli opuszczać w dół. Powtórzyć 8-12 razy.

Dla niektórych ćwiczeń będziesz potrzebować gumy oporowej. Na pewno znajdziesz jej zastosowanie także podczas innych treningów.

 1. Rozciąganie mięśnia trapezowego
  Stać prosto, lekko zgięte kolana. Prawą rękę połóż na tył głowy, drugą rękę połóż za plecy. Prawą ręką delikatnie przyciągnij głowę w kierunku prawego ramienia. Wytrzymaj w tej pozycji przez 10-15 sekund, powtórz na lewym boku.
 2. Głębokie pochylenie do przodu
  Stać prosto i pochyl się tak, abyś przykleił brzuch do ud, połóż dłonie na ziemi i rozluźnij plecy tak, aby głowa się odwiesiła. Mięśnie szyi się rozluźnią. Jeśli nie możesz dotknąć dłonią ziemi, możesz zgiąć kolana.
 3. Wciąganie podbródka
  Połóż się na plecach i jak najbardziej przyciągnij podbródek do klatki piersiowej. Wytrzymaj 5 sekund i powtórz dziesięć razy po trzy serie. O ćwiczeniu podbródka w celu zmniejszenia podwójnego podbródka już pisaliśmy na JakZdravě. Jest to podobne ćwiczenie.
 4. Aniołek przy ścianie
  Stać tyłem do ściany, rozszerzyć i zgiąć ramiona w łokciach pod kątem 90 stopni. Teraz poruszaj ramionami w górę i w dół, aby pozostały w kontakcie ze ścianą. Powtórz 10 razy po 3 serie.

Zobacz Też: