Pożegnaj bezsenność: naturalna mieszanka licząca 5000 lat może Ci pomóc

Według szacunków nawet połowa populacji cierpi na problemy ze snem, na szczęście jest to zazwyczaj problem przejściowy, który znika w ciągu kilku dni. Najczęściej winny jest stres, czy to związany z pracą, życiem osobistym, czy na przykład podróżą.

Przyczyny zdrowotne mogą oczywiście również powodować bezsenność czy inne problemy ze snem, jednak w tym przypadku konieczne jest wyeliminowanie przyczyny, czyli samej choroby.

Jeśli Twoje trudności nie wynikają z problemów zdrowotnych, masz kilka możliwości ich rozwiązania.

Jak sobie radzić z problemami ze snem

Jeśli nie możesz zasnąć w nocy lub często się budzisz, masz kilka możliwości. Pierwszym rozwiązaniem, które zapewne przychodzi na myśl są tabletki nasenne.

Twój lekarz pierwszego kontaktu również może je przepisać, ale bądź z nimi bardzo ostrożny.

Dzieje się tak dlatego, że większość narkotyków szybko uzależnia i możesz wpaść w sytuację, w której nie będziesz mógł bez nich zasnąć. Dlatego lek należy przyjmować wyjątkowo.

Zdrowszą, ale bardziej czasochłonną metodą jest dostosowanie wieczornych nawyków.

Nie działa to natychmiast, ale zapewnia rozwiązanie długoterminowe. Skoncentruj się na następujących kwestiach:

  • Staraj się kłaść spać mniej więcej o tej samej porze.
  • Sypialnia powinna być wentylowana, raczej chłodniejsza i ciemna.
  • Unikaj niebieskiego światła (telewizor, telefony itp.) co najmniej na godzinę przed pójściem spać.
  • Wieczorem uspokój się, nie ćwicz, nie pij napojów zawierających kofeinę, nie rozwiązuj problemów.
  • Poświęć trochę czasu na techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, ćwiczenia oddechowe lub kąpiel.
  • Kolacja powinna być raczej lekka, pić uspokajającą herbatę, na przykład rumiankową.

Oprócz wyrobienia wieczornych nawyków może pomóc prosty ludowy przepis, znany podobno od 5000 lat. A to połączenie glukozy, czyli cukru, i soli.

Jak cukier i sól mogą pomóc Ci zasnąć

Zdecydowanie nie zalecamy znacznego zwiększania spożycia cukru i/lub soli. Spożywanie nadmiernych ilości soli lub cukru niesie ze sobą pewne ryzyko dla zdrowia i raczej pogorszy Twoje problemy.

Nadmierne spożycie soli wiąże się na przykład z podwyższonym ciśnieniem krwi, a cukru z otyłością.

Nie oznacza to jednak, że sól i cukier nie mogą pochwalić się pozytywnymi skutkami zdrowotnymi, szczególnie gdy są spożywane w połączeniu (i w rozsądnych ilościach).

Organizm człowieka bezwzględnie potrzebuje cukru, a właściwie węglowodanów, gdyż stanowią one podstawowe paliwo komórek i bez ich wystarczającej podaży organizm nie jest w stanie normalnie funkcjonować.

Cukier sygnalizuje również organizmowi, aby nie martwił się głodem i zaprzestał produkcji hormonów stresu, które negatywnie wpływają na metabolizm i powodują bezsenność.

Sól z kolei pomaga w utrzymaniu równowagi hormonalnej, zwłaszcza poziomu adrenaliny. Ponadto sól pomaga złagodzić bóle głowy, wzmacnia układ odpornościowy i zwiększa poziom energii, serotoniny i elektrolitów w organizmie.

Jak połączyć cukier i sól

Najlepiej używać nierafinowanej soli morskiej i dobrej jakości brązowego cukru, ale sprawdzi się dowolna kombinacja cukru i soli.

Wystarczy, że zmieszasz w szklance pięć łyżek cukru i jedną łyżkę soli. Przed pójściem spać (lub po przebudzeniu w nocy) nałóż niewielką ilość mikstury pod język i poczekaj, aż się rozpuści. 

Jeśli masz w domu miód dobrej jakości, możesz dodać go do mieszanki. Według badań naukowych miód znacząco poprawia jakość snu.

Oprócz glukozy zawiera tryptofan, który jest ważnym aminokwasem wyzwalającym wydzielanie melatoniny, hormonu sygnalizującego mózgowi i ciału, że czas iść spać.

Tryptofan może również wspierać inne hormony, które promują jakość snu. 

W takim przypadku musisz dostosować stosunek cukru do soli, ponieważ dodajesz więcej glukozy.

Użyj 2 łyżek soli, 2 łyżek brązowego cukru i 5 łyżek miodu . Mieszankę ponownie dokładnie wymieszaj i przed pójściem spać (lub po przebudzeniu w nocy) włóż jedną łyżeczkę tej mieszanki pod język i poczekaj, aż się rozpuści.

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: