Poznaj 4 najgorsze pokarmy dla zdrowia jelit – spowalniają metabolizm

Często nie mówi się o tym w związku z utratą wagi, ale dbanie o zdrowie jelit jest w rzeczywistości niezbędne do poprawy ogólnego samopoczucia, wyeliminowania wzdęć, a nawet przyspieszenia metabolizmu.

Tak jak niektóre pokarmy, takie jak błonnik mogą pomóc poprawić trawienie i promować zrównoważone jelita, tak inne pokarmy mogą mieć odwrotny efekt i powodować dyskomfort, przyrost masy ciała i zmniejszoną zdolność do spalania żywności jako paliwa.

W celu poprawy ogólnego stanu zdrowia i zmniejszenia problemów trawiennych rozmawialiśmy z zarejestrowanym dietetykiem Tristą Best, MPH, LR, RD z Balance One Supplements, aby określić cztery pokarmy, które powinieneś ograniczyć do minimum w ramach swoich nawyków żywieniowych, aby czuć się świetnie w swoim ciele i priorytetowo traktować zdrowe i funkcjonujące jelita.

Ciastka na śniadanie

Chociaż niezaprzeczalnie pyszna opcja śniadaniowa, która może być spożywana z umiarem, ciastka śniadaniowe są często mocno przetworzone i dlatego nie są idealnym wyborem do włączenia do diety, jeśli pracujesz nad poprawą zdrowia jelit. Nie wspominając o tym, że są pełne pustych kalorii, które nie utrzymają cię w pełni i pozostawią cię bardziej podatnym na bezmyślne przekąski w ciągu dnia.

„To jedzenie jest trudne dla jelit przede wszystkim z powodu dodanych i rafinowanych cukrów używanych do ich tworzenia. Dieta o wysokiej zawartości tego typu cukru sprzyja dysbiozie jelitowej i zaburzeniu równowagi bakterii jelitowych”

wyjaśnia Best

Cukier dodany odnosi się tylko do tych cukrów, które zostały dodane do produktu w procesie produkcyjnym, natomiast cukry całkowite odnoszą się do cukrów dodanych i naturalnych. Są one źródłem pożywienia dla złych bakterii jelitowych, co powoduje brak równowagi i przerost tej bakterii.

Jeśli masz ochotę na coś słodkiego rano, ale nie chcesz zniszczyć swojego jelita, rozważ zamianę ciastek na płatki owsiane, które możesz posłodzić naturalnymi składnikami, takimi jak miód, syrop klonowy lub masło orzechowe.

To także świetny sposób na włączenie dodatkowej porcji owoców do swojej diety, która może naturalnie poprawić trawienie dzięki zawartości błonnika.

Żywność smażona

Olej może być zdrowy, gdy jest stosowany z umiarem, ale smażone potrawy są jednym z przykładów, który nie jest korzystny dla zdrowia jelit.

„Ta kategoria żywności sieje spustoszenie w całym układzie pokarmowym. Od refluksu do niepożądanych zmian w ruchach jelit, tłuszcz i rafinowane węglowodany z mąki używane do tworzenia tych pokarmów są szkodliwe dla zdrowia jelit” – wyjaśnia Best.

Jedzenie smażonych potraw stwarza środowisko dla rozwoju negatywnych bakterii jelitowych, więc spróbuj zamienić te dania na potrawy przyrządzane na grillu, aby uzyskać podobną konsystencję bez tego samego negatywnego wpływu na Twój żołądek.

Smażone potrawy są również bogate w rafinowaną mąkę, która jest uboga w składniki odżywcze i może prowadzić do niepożądanego przyrostu masy ciała, jeśli jest spożywana regularnie.

„Dietetyczne” produkty spożywcze

To powszechne błędne przekonanie, że żywność zawierająca w opisie słowo „dietetyczne” jest dla ciebie lepsza niż inna, a w rzeczywistości te konkretne pokarmy mogą siać spustoszenie w zdrowiu jelit.

„Ta kategoria żywności jest powszechnie wykonana ze sztucznymi słodzikami, próbując obniżyć ilość kalorii i dodanego cukru, które zawierają. Niestety, podczas gdy mogą one zmniejszyć kalorie w żywności, to zwiększa prawdopodobieństwo dysbiozy jelitowej”, zauważa Best.

Bez wartości odżywczych i potencjalnie spowalniając trawienie, „dietetyczne” pokarmy lepiej zamienić na całe składniki i ziarna, które faktycznie mogą wprowadzić trochę błonnika do jelit bez przeciążania organizmu sztucznym cukrem.

Żywność przetworzona

Co nie jest zaskakujące, przetworzona żywność, taka jak chipsy, biały makaron i desery, nie tylko mogą powodować przyrost masy ciała ze względu na zawartość kalorii, ale także mogą mieć wybitny wpływ na zdrowie jelit.

„Te pokarmy są szkodliwe dla zdrowia jelit, ponieważ brakuje w nich rodzaju błonnika, który poprawi zdrowie jelit poprzez karmienie dobrych bakterii jelitowych” – mówi Best.

„Te pokarmy często zastępują bogate w błonnik pokarmy, takie jak owoce i warzywa, a nawet pełne posiłki, które w przeciwnym razie przyniosłyby korzyści dla zdrowia jelit”.

Zamiana przetworzonej żywności na jej bardziej naturalne odpowiedniki jest najlepszą opcją dla poprawy samopoczucia, a zapełnienie talerza owocami, warzywami, chudym białkiem i pełnoziarnistymi węglowodanami będzie służyć twojemu organizmowi znacznie lepiej w dłuższej perspektywie.