Zawały serca należą do najczęstszych przyczyn zgonów na świecie. Jest to bardzo niebezpieczna choroba, podczas której zostaje zablokowany dopływ krwi wzbogaconej w tlen do serca, co w konsekwencji zatrzymuje pracę tego mięśnia.
Zdaniem lekarki Megan Soliman możliwe jest nawet, że pierwsze oznaki problemu mogą pojawić się nawet na miesiąc przed jego wystąpieniem.
Dlatego ważne jest, aby stale zachować czujność i jeśli zauważysz u siebie dziwne zmiany, lepiej jak najszybciej skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.
Duszność występująca nawet podczas lekkich czynności
Osoby, które mają problemy z oddychaniem, są bardziej narażone na zawał serca. Dzieje się tak głównie dlatego, że układ oddechowy i krwionośny są ze sobą ściśle powiązane, dlatego jeśli serce otrzymuje mniej krwi, płuca nie otrzymują niezbędnej ilości tlenu, co może skutkować dusznością.
Może również wystąpić podczas prostych czynności, takie jak sprzątanie domu lub wchodzenie po schodach. Jeśli rozpoznajesz u siebie ten objaw, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem, ponieważ może on poważnie zakłócać Twoje codzienne życie.
Słabe mięśnie
Na kilka dni przed wystąpieniem zawału serca może również pojawić się osłabienie mięśni, które jest również konsekwencją niedostatecznego dopływu do serca krwi wzbogaconej w tlen.
Dzieje się tak dlatego, że jest ona bardzo ważna dla wszystkich partii ciała, dlatego jeśli nie dostanie się w odpowiedniej ilości, może dojść do zaburzenia pracy mięśni i ich późniejszego zmęczenia.
Objaw ten może wystąpić o każdej porze dnia, ale zwykle pojawia się rano, bez wykonywania jakiejkolwiek forsownej aktywności fizycznej lub wystarczającej ilości snu poprzedniego dnia.
Częste pocenie się
Niewyjaśnione pocenie się, po którym następują zawroty głowy, często może być pierwszym objawem zawału serca.
Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy nagle wstaniesz z pozycji siedzącej lub leżącej, gdyż w tym przypadku krew może nie dotrzeć na czas do mózgu – to z kolei prowadzi do sporego zamieszania i serce musi wówczas mocniej pompować, aby uzupełnić ten niedobór, co wymaga znacznej ilości energii.
Efektem tych wszystkich zmian jest wówczas nieprzyjemne pocenie się i silne bicie mięśnia sercowego.
Silny ucisk w klatce piersiowej
Jeśli serce nie pracuje prawidłowo lub tętnica wieńcowa zwęża się, uniemożliwia to prawidłowy przepływ krwi. Powoduje to uczucie kłucia w klatce piersiowej, które może pojawić się całkiem nagle o każdej porze dnia.
Gdy tylko pojawi się którykolwiek z tych objawów, należy podjąć natychmiastowe działania, ponieważ jest to bardzo poważny problem, który może zagrażać życiu.
Podobnie powinieneś zwrócić uwagę na poniższe objawy, które obejmują ogólne objawy zawału serca i pojawiają się w momencie zaostrzenia się problemu:
- ból lub dyskomfort w klatce piersiowej
- zaduch
- ból ramienia, barku lub szyi
- mdłości
- pot
- zawroty głowy
- zmęczenie
- ból w górnej części ciała
- trudności w oddychaniu
Zapobieganie zawałowi serca
Chociaż istnieje wiele czynników ryzyka zawału serca, których nie można kontrolować, można skupić się na zalecanym zapobieganiu problemowi:
- Jedz zdrową i zbilansowaną dietę: Staraj się włączać do swojej diety produkty bogate w ważne składniki odżywcze.
- Regularna aktywność fizyczna: Staraj się codziennie przynajmniej 30 minut uprawiać sport, nawet spacer będzie pomocny.
- Rzuć palenie: Palenie znacznie zwiększa ryzyko chorób serca.
- Ogranicz spożycie alkoholu.
- Idź do lekarza na regularne kontrole.
- Śpij co najmniej 7 godzin dziennie.