Strona głównaZdrowiePrzed udarem organizm wysyła wyraźne sygnały: naucz się je rozpoznawać, a uratujesz...

Przed udarem organizm wysyła wyraźne sygnały: naucz się je rozpoznawać, a uratujesz sobie życie

Czasami wystarczy chwila, a życie człowieka może dosłownie wywrócić się do góry nogami. Obecnie udar to nie tylko obawa starszych pokoleń, niestety coraz częściej dotyka również osoby młodsze.

Dlatego dobrze jest wiedzieć, jak rozpoznać udar i zapobiec poważnym konsekwencjom.

Udar mózgu jest niestety jedną z najczęstszych przyczyn śmierci i każdego roku dotyka nawet piętnaście milionów ludzi na całym świecie.

Prawie jedna trzecia przypadków to przypadki śmiertelne, a kolejna część cierpi z powodu następstw trwających całe życie.

Wypadek naczyniowo-mózgowy lub udar mózgu, popularnie znany jako udar jest w rzeczywistości brakiem krwi w określonej części mózgu.

Efektem jest jego śmierć, która początkowo objawia się utratą wrażliwości, mowy, dezorientacją i paraliżem. Jest to stan bardzo niebezpieczny i zagrażający życiu.

Jak rozpoznać, że to udar?

Z reguły pojawia się nagle, ale nie jest to regułą. Komórki mózgowe umierają z powodu braku tlenu w ciągu zaledwie kilku godzin, dlatego zawsze konieczna jest szybka pomoc lekarzy.

Czasami wystarczy jedna minuta, a osoba może pozostać przykuta do wózka inwalidzkiego lub łóżka na zawsze.

Dlatego konieczne jest rozpoznawanie wyraźnych sygnałów na czas.

Podążaj za sygnałami swojego ciała

Zawsze dobrze jest być o krok do przodu jeśli to możliwe. Ciało często wysyła serię sygnałów ostrzegawczych, gdy zaczyna się udar, które mogą pojawić się na długo przed atakiem choroby.

Czasami objawy te mogą zniknąć na jakiś czas, ale nie oznacza to, że poważny stan nie pojawi się ponownie.

Gdy tylko pojawią się objawy, nie wahaj się jak najszybciej zwrócić się o pomoc lekarską.

Najczęstsze objawy

Udar może mieć wiele objawów. W niektórych przypadkach udar również przebiega bezobjawowo. Zawsze zależy to od uszkodzonego obszaru mózgu.

Jednym z objawów udaru jest asymetria twarzy.

Zmieszanie i opadająca twarz

Zwykle na pierwszy rzut oka można rozpoznać osobę dotkniętą udarem. Wygląda na zdezorientowanego i odchodzącego od zmysłów.

Jednocześnie po jednej stronie często występuje opadający kącik ust. Czasami ślina może swobodnie wypływać z opadającego kącika ust.

Zaburzenia mowy i ruchu

Dana osoba ma problemy z mową. Jeśli w ogóle się komunikuje, prawdopodobnie będzie narzekała, że ma problemy z jednym okiem, że słabo widzi i nie będzie w stanie poruszyć połową ciała.

W niektórych przypadkach pacjent może być całkowicie nieruchomy i poruszać tylko oczami, widzi i słyszy, co się wokół niego dzieje, ale nie może mówić, a tym samym pokazywać, co mu dolega.

Utrata ruchu występuje zwykle w przeciwnej połowie ciała, w porównaniu do uszkodzonej półkuli, gdzie doszło do zaburzeń tkanki mózgowej.

Łagodniejsze formy udaru objawiają się jedynie bólem głowy

Jeśli dana osoba ma szczęście i rozwinie łagodniejszą postać udaru, choroba może objawiać się silnym bólem głowy i zawrotami głowy.

Często pojawiają się też problemy z wymiotami czy podwójnym widzeniem.

Zobacz Też: