Strona głównaZdrowiePrzełom w walce z rakiem: nowy lek zwalcza raka i zapobiega nawrotom...

Przełom w walce z rakiem: nowy lek zwalcza raka i zapobiega nawrotom choroby

Przełom w walce z rakiem mózgu: pojawia się nowa metoda

Od dawna naukowcy na całym świecie prowadzą badania nad skutecznymi lekami na różne rodzaje nowotworów. Ostatnio media poinformowały o tym, że naukowcy z Brigham and Women’s Hospital opracowali nowatorską metodę leczenia raka mózgu.

Skuteczność nowej szczepionki w leczeniu agresywnego i śmiertelnego guza mózgu, takiego jak glejak wielopostaciowy, została potwierdzona w badaniach opublikowanych w „Science Translational Medicine”.

Nowa terapia przeciwnowotworowa bazuje na innej filozofii leczenia

W badaniach autorzy postanowili zamiast wykorzystywać nieaktywne komórki nowotworowe, zrobić ze żywych komórek rakowych szczepionkę, która byłaby w stanie zniszczyć nowotwór.

Za pomocą inżynierii genetycznej przeprogramowaliśmy komórki nowotworowe tak, aby niszczyły komórki guza, a także stymulowały system immunologiczny do zabijania pierwotnych guzów i zapobiegania nawrotom choroby

dr Khalid Shah, współautor metody i dyrektor Centrum Komórek Macierzystych i Immunoterapii Translacyjnej (CSTI), wiceprzewodniczący ds. badań na wydziale Harvard Medical School i Harvard Stem Cell Institute (HSCI) oraz na Wydziale Neurochirurgii w Brigham.

Podczas badań laboratoryjnych oraz testów na myszach z zaawansowanym nowotworem mózgu, terapia okazała się skuteczna i bezpieczna oraz łatwa do zaaplikowania.

Naukowcy są przekonani, że nową metodę można zastosować także w przypadku innych guzów litych. Choć eksperci podkreślają konieczność przeprowadzenia kolejnych badań, widzą duży potencjał w tej metodzie.

Zobacz Też: