Rak jelita: trzy objawy, które mogą pojawić się po jedzeniu

Rak jelita jest jednym z najczęstszych rodzajów raka diagnozowanych na całym świecie, a większość osób, u których go zdiagnozowano ma ponad 60 lat.

[quads id=8]

Rak jelita jest również nazywany rakiem jelita grubego. Wpływa na jelito grube, które składa się z okrężnicy i odbytnicy i jest czwartym najczęstszym nowotworem w Polsce.

rak jelita

Istnieje wiele czynników związanych ze stylem życia, które mogą zwiększać ryzyko, takich jak spożywanie zbyt dużej ilości czerwonego i przetworzonego mięsa lub zbyt mało błonnika.

[quads id=10]

Bardzo ważne jest, aby wcześnie wykryć raka, ponieważ może to ogromnie pomóc. Bowel Cancer UK twierdzi, że rak jelita jest uleczalny „zwłaszcza jeśli zostanie wcześnie zdiagnozowany”. Niestety, wskaźniki przeżycia spadają wraz z rozwojem choroby.

Dr Angela Rai, lekarz ogólny w The London General Practice, powiedziała, że ​​ból brzucha, dyskomfort lub wzdęcia spowodowane jedzeniem – czasami skutkujące zmniejszeniem ilości spożywanego jedzenia i masy ciała są oznaką raka jelita grubego.

[quads id=9]

Dr Rai powiedział, że „jeśli zostanie wykryty wcześnie przed wystąpieniem objawów, leczenie raka jelita ma większe szanse powodzenia”. Lekarz rodzinny mówi, że krwawienie z odbytu i krew w stolcu to objawy, które mogą wskazywać na raka jelit.

Objawy obejmują również uporczywą i niewyjaśnioną zmianę w wypróżnianiu oraz uczucie potrzeby oddawania stolca, nawet po wypróżnieniu.

[quads id=5]

Możesz również zauważyć niewyjaśnioną utratę wagi, skrajne zmęczenie bez wyraźnego powodu lub ból lub guzek w brzuchu.

Niemniej jednak dr Rai zauważył: „Większość osób z tymi objawami w rzeczywistości nie ma raka jelita grubego, ale jeśli jesteś zaniepokojony, porozmawiaj ze swoim lekarzem rodzinnym”.

[quads id=4]

Czynniki ryzyka obejmują wiek powyżej 50 lat, wywiad rodzinny w kierunku raka jelita lub długotrwałą chorobę zapalną jelit, taką jak choroba Leśniowskiego-Crohna lub wrzodziejące zapalenie jelita grubego.

Przesiewowe badanie może również wykryć nienowotworowe narośla (polipy) w jelicie, które w przyszłości mogą przekształcić się w raka. Usunięcie tych polipów może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita.

[quads id=3]

Według badań u jednego na 15 mężczyzn i u jednej na 18 kobiet rak jelita zostanie zdiagnozowany w ciągu ich życia. Dokładna przyczyna raka jelita nie jest znana, ale istnieje wiele czynników, które mogą zwiększać ryzyko.

NHS twierdzi, że palenie może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka jelita, a rak jelita występuje częściej u osób z nadwagą lub otyłością.

[quads id=7]

Chirurgia jest zwykle głównym sposobem leczenia raka jelita i może być połączona z chemioterapią lub radioterapią.