Robaki jelitowe: 5 oznak, że je masz i 5 ziół, które je zabiją

Z pewnością spotkałeś się z różnymi pasożytami, ale w głębi duszy masz nadzieję, że pasożyty jelitowe Cię nie dotyczą.

Nawet jeśli ich występowanie w naszym kraju jest znacznie rzadsze, nie jest to niemożliwe i na pewno od czasu do czasu też gdzieś pojedziesz.

Im bardziej egzotycznie, im gorsze warunki higieniczne i mniej doskonałe uzdatnianie wody i pożywienia, tym większe ryzyko infekcji.

Robaki w jelitach

Co roku w naszym kraju pojawia się kilka tysięcy zarażonych osób. Są to głównie dobrze znane glisty, robaki czy tasiemce.

Leki na choroby pasożytnicze są zazwyczaj trudno dostępne, stosowane tylko w jednej lub kilku mocnych dawkach i często powodują problemy żołądkowe.

Oprócz leków można jednak spróbować także różnych ziół.

Skuteczne zioła

W przeszłości w naszym kraju stosowano także różne zioła na pospolite pasożyty, które miały na celu nie tylko oczyszczenie organizmu z pasożytów, ale także poprawę trawienia, likwidację stanów zapalnych przewodu pokarmowego czy wspomaganie produkcji żółci.

Wśród ziół znacząco wspomagających leczenie, które zazwyczaj można kupić w aptece lub supermarkecie należy wymienić te pięć:

  • Piołun
  • Nawłoć pospolita i kanadyjska
  • Goździk
  • Imbir
  • Kurkuma

Jednak na pewno istnieje wiele innych ziół, które są skuteczne, a wśród nich jest także koper włoski.

Postępuj zgodnie z instrukcją

Jeśli zamierzasz stosować zioła, zapoznaj się szczegółowo z każdym z nich lub skorzystaj z produktów aptecznych i zawsze postępuj zgodnie z zaleceniami zawartymi na ulotce dołączonej do opakowania.

Uważaj na objawy

Jak rozpoznać pasożyty? Często w ogóle się nie objawiają. Gdybyśmy mieli wymienić wszystkie możliwe objawy, okazałoby się, że masz ich wiele.

Są tak różnorodne, że obejmują po prostu wszystkie typowe objawy przeziębienia lub innych trwających chorób.

Które 5 objawów jest najczęstsze? Są to głównie:

  • Wymioty i złe samopoczucie
  • Ból brzucha i biegunka
  • Utracie masy ciała często towarzyszy zwiększone spożycie żywności i apetyt na jedzenie
  • Gorączka i ból mięśni
  • Ciągłe zmęczenie

Skonsultuj się z lekarzem

Inne objawy obejmują na przykład dreszcze, krwawienie z dziąseł, szybkie bicie serca i ból serca, bezsenność, swędzenie uszu, nosa i odbytu, problemy skórne, w tym wrzody, stany zapalne i pęcherze.

W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem. Może zlecić wykonanie serii badań w celu potwierdzenia lub wykluczenia obecności pasożytów jelitowych.