Rozmaryn, który pochodzi z basenu Morza Śródziemnego, szybko stał się tutaj popularny i można go uprawiać w ogrodzie lub w domu za oknem w doniczce.
Ze względu na swoje pochodzenie czasami nazywana jest także Rosą Morską, jak kiedyś nazywali ją Rzymianie.
Jest symbolem szczęścia, miłości i lojalności, a poza dekoracją i zapachem mieszkania czy ogrodu, można go wykorzystać także do rozwiązania wielu problemów zdrowotnych.
Rozmaryn sprawdza się także poza kuchnią
Jeśli chodzi o rozmaryn, nie możemy pominąć jego najszerszego obecnie zastosowania, a mianowicie w kuchni.
Wykorzystuje się go w kuchni i pieczeniu, ponieważ nadaje potrawom specyficzny smak i aromat, a bez niego niektórych potraw nie sposób sobie wyobrazić. Jednak na tym nie kończy się jego zastosowanie.
Wykorzystywany jest w aromaterapii i medycynie ludowej, gdzie stosowany jest od niepamiętnych czasów.
Po to pachnące zioło możesz sięgnąć, jeśli cierpisz na problemy z trawieniem, krążeniem czy wysokie ciśnienie krwi.
Reguluje także pracę tarczycy, łagodzi bóle głowy, pomaga przy problemach skórnych, łupieżu , szczególnie działa stymulująco na porost włosów. Rozmaryn pomoże Ci również zapobiegać wszelkim rodzajom stanów zapalnych, od zapalenia oskrzeli po infekcje ucha, nosa i gardła.
Rozmaryn poprawia nastrój i jakość snu
Sama obecność rozmarynu w mieszkaniu może być dla Ciebie zbawienna. Jej zapach kojarzy się z lepszym nastrojem, jaśniejszym umysłem i redukcją poziomu kortyzolu, a co za tym idzie stresu.
Ponadto, według badania z 2017 r., jego spożycie łagodzi stany lękowe i depresję oraz poprawia jakość snu.
Rozmaryn wspomaga także pracę mózgu
W starożytnej Grecji i Rzymie rozmaryn stosowano w celu poprawy pamięci. Ma naprawdę długą historię w medycynie ludowej, nic więc dziwnego, że stała się celem także naukowców, którzy próbują zweryfikować jej rzekome właściwości.
Przeprowadzono już kilka badań, które wskazują, że rozmaryn rzeczywiście pomaga poprawić funkcje poznawcze oraz wzmacnia czujność i koncentrację.
Jedno ze starszych badań twierdzi nawet, że rozmaryn może być potencjalnym składnikiem leku stosowanego w leczeniu demencji i zapobieganiu jej.
Jak zrobić domowy olejek rozmarynowy
Jeśli chcesz regularnie stosować rozmaryn, warto przygotować olejek rozmarynowy, który możesz wykorzystać bezpośrednio, zrobić z niego okłady , dodać do kąpieli lub wlać do dyfuzora.
Możesz go kupić lub zrobić sam. Nie jest ona skomplikowana, a do jej przygotowania można wykorzystać zarówno świeży, jak i suszony rozmaryn.
Jeśli jednak masz taką możliwość, zawsze używaj świeżego.
Napełnij czysty słoik posiekanym rozmarynem i zalej odpowiednią ilością oliwy z oliwek.
Zamknij słoik i odstaw do marynowania w nasłonecznionym miejscu na około miesiąc.
Codziennie potrząsaj słojem. Następnie gotowy olej przecedzić do czystego pojemnika, najlepiej z ciemnego szkła i przechowywać w chłodnym miejscu.