Strona głównaZdrowieJak rozpoznać objawy niskiego stężenia potasu w organizmie? Poznaj sposób na zdrowe...

Jak rozpoznać objawy niskiego stężenia potasu w organizmie? Poznaj sposób na zdrowe ciśnienie krwi


Potas, jeden z najważniejszych minerałów w organizmie odgrywa istotną rolę w wielu układach w organizmie, zwłaszcza w układzie nerwowym, mięśniowym i sercowo-naczyniowym.

Potas jest elektrolitem, który zmniejsza działanie sodu wspomagając w ten sposób zdrowe ciśnienie krwi. Dodatkowo jest odpowiedzialny za utrzymanie wewnętrznej równowagi kwasowo-zasadowej.

Gdy poziom potasu w organizmie spada, wywołuje szereg problemów zdrowotnych, w tym skurcze lub osłabienie mięśni, nudności, biegunkę, częste oddawanie moczu, odwodnienie, niskie ciśnienie krwi, drażliwość, paraliż i zmiany rytmu serca.

Jak rozpoznać objawy niskiego stężenia potasu w Twoim ciele

Palpitacje serca

Nieregularne bicie serca może być spowodowane przez kilka czynników, w tym niski poziom potasu. Zwykle kołatanie serca od bardzo niewielkiego do bardzo zauważalnego, więc w przypadku wystąpienia tego symptomu zaleca się regularne sprawdzanie częstotliwości i wprowadzanie niezbędnych zmian w diecie.

Zmęczenie


Chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje nawet wtedy, gdy masz wystarczająco dużo odpoczynku jest jednym z najczęstszych objawów niskiego stężenia potasu. Ten rodzaj zmęczenia różni się od tego wynikającego z nadmiernego wysiłku. Zwykle dotyczy całego ciała bez wyraźnego powodu.

Bladość lub zawroty głowyGdy poziom potasu w organizmie gwałtownie spada, bicie serca zwalnia, a to może prowadzić do omdlenia lub zawrotów głowy. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać ten stan, więc jeśli kiedykolwiek go doświadczysz najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Sprawdź To!  5 artykułów spożywczych, które obniżają poziom cholesterolu

Wysokie ciśnienie krwi

Jak wspomniano powyżej, potas odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości ten minerał utrzymuje luźne naczynia krwionośne. Gdy poziom potasu spada, naczynia krwionośne mogą się zwężać co prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi wysoce zalecane jest sprawdzenie poziomu potasu.

Sprawdź To!  Olejek eteryczny Helichrysum - najsilniejszym naturalnym środkiem przeciwbólowym

Słabe mięśnie

Właściwe funkcjonowanie układu mięśniowego w dużej mierze zależy od potasu, ponieważ ten minerał zapewnia skurcz mięśni gładkich. Z drugiej strony niski poziom potasu wywołuje skurcze i bóle.

Drętwienie i mrowienie

Drętwienie i mrowienie są również częstymi objawami, że twoje ciało ma niski poziom potasu, ponieważ jest to ten minerał, który odpowiada za zdrowe nerwy. Kiedy jest jego niedobór często masz takie irytujące uczucie mrowienia w rękach i nogach.

Zaparcia

Ponieważ niedobór potasu koliduje z wieloma funkcjami organizmu w taki sposób, że spowalnia je, dotyczy to również układu pokarmowego. Niski poziom potasu w organizmie może powodować szereg problemów trawiennych, w tym zaparcia, skurcze brzucha i wzdęcia.
loading...
loading...
>