Jak rozpoznać objawy niskiego stężenia potasu w organizmie? Poznaj sposób na zdrowe ciśnienie krwi

Potas, jeden z najważniejszych minerałów w organizmie odgrywa istotną rolę w wielu układach w organizmie, zwłaszcza w układzie nerwowym, mięśniowym i sercowo-naczyniowym.

Potas jest elektrolitem, który zmniejsza działanie sodu wspomagając w ten sposób zdrowe ciśnienie krwi. Dodatkowo jest odpowiedzialny za utrzymanie wewnętrznej równowagi kwasowo-zasadowej.

Gdy poziom potasu w organizmie spada, wywołuje szereg problemów zdrowotnych, w tym skurcze lub osłabienie mięśni, nudności, biegunkę, częste oddawanie moczu, odwodnienie, niskie ciśnienie krwi, drażliwość, paraliż i zmiany rytmu serca.

Jak rozpoznać objawy niskiego stężenia potasu w Twoim ciele

Palpitacje serca

Nieregularne bicie serca może być spowodowane przez kilka czynników, w tym niski poziom potasu. Zwykle kołatanie serca od bardzo niewielkiego do bardzo zauważalnego, więc w przypadku wystąpienia tego symptomu zaleca się regularne sprawdzanie częstotliwości i wprowadzanie niezbędnych zmian w diecie.

Zmęczenie

Chroniczne zmęczenie, które nie ustępuje nawet wtedy, gdy masz wystarczająco dużo odpoczynku jest jednym z najczęstszych objawów niskiego stężenia potasu. Ten rodzaj zmęczenia różni się od tego wynikającego z nadmiernego wysiłku. Zwykle dotyczy całego ciała bez wyraźnego powodu.

Bladość lub zawroty głowy

Gdy poziom potasu w organizmie gwałtownie spada, bicie serca zwalnia, a to może prowadzić do omdlenia lub zawrotów głowy. Istnieje wiele czynników, które mogą wywołać ten stan, więc jeśli kiedykolwiek go doświadczysz najlepiej jak najszybciej udać się do lekarza.

Wysokie ciśnienie krwi

Jak wspomniano powyżej, potas odgrywa kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu układu sercowo-naczyniowego. W rzeczywistości ten minerał utrzymuje luźne naczynia krwionośne. Gdy poziom potasu spada, naczynia krwionośne mogą się zwężać co prowadzi do wysokiego ciśnienia krwi. W przypadku wysokiego ciśnienia krwi wysoce zalecane jest sprawdzenie poziomu potasu.

Słabe mięśnie

Właściwe funkcjonowanie układu mięśniowego w dużej mierze zależy od potasu, ponieważ ten minerał zapewnia skurcz mięśni gładkich. Z drugiej strony niski poziom potasu wywołuje skurcze i bóle.

Drętwienie i mrowienie

Drętwienie i mrowienie są również częstymi objawami, że twoje ciało ma niski poziom potasu, ponieważ jest to ten minerał, który odpowiada za zdrowe nerwy. Kiedy jest jego niedobór często masz takie irytujące uczucie mrowienia w rękach i nogach.

Zaparcia

Ponieważ niedobór potasu koliduje z wieloma funkcjami organizmu w taki sposób, że spowalnia je, dotyczy to również układu pokarmowego. Niski poziom potasu w organizmie może powodować szereg problemów trawiennych, w tym zaparcia, skurcze brzucha i wzdęcia.

PODOBNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

POPULARNE ARTYKUŁY

Pij ten napój godzinę przed snem i zobacz, co się dzieje! Niesamowite!

Jakość snu ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Z drugiej strony brak snu może wywołać szereg problemów zdrowotnych, w tym nadciśnienie, depresję, osłabienie, nerwowość...

Ten przepis uzdrowi Twoje kolana i odbuduje kości i stawy

Starzenie się naszego organizmu powoduje liczne dolegliwości związane z wiekiem, przede wszystkim coraz bardziej osłabiają się nasze kości i zużywają się stawy.Ból w kolanach, kości...

Herbata z cynamonu i liści laurowych pomoże Ci schudnąć w 7 dni

Jeśli chcesz schudnąć, cynamon i liście laurowe są doskonałym wyborem. Połączenie tych dwóch składników jest bardzo korzystne, ponieważ ułatwia trawienie i przyspiesza metabolizm.Poprzez przyspieszenie metabolizmu...

Lekarze potwierdzili: czerwona cebula robi cuda dla tarczycy

Problemy z tarczycą dotykają około 200 milionów ludzi na świecie, jak informuje Swiatowa Fundacja ds. Tarczycy. Istnieją różne metody leczenia i leki na zaburzenia tarczycy,...

Czy pomidor to warzywo czy owoc? Rozwiązujemy zagadkę!

Zastanawialiście się kiedyś czy pomidor to warzywo czy owoc? W tym artykule odkrywamy, czy pomidory są owocami czy warzywami, i dlaczego czasem są zdezorientowane z jednego...

Toaleta zawsze pachnie świeżo i pozostaje czysta. Wszystko czego potrzebujesz to….

Sprzątanie toalety zawsze było jednym z najmniej lubianych domowych zajęć, ale tak jak nie lubimy tego robić, wiemy, że to musi być zrobione. Świeża, czysta...