Rozszerzona okrężnica komplikuje jelito drażliwe. Ryzyko pęknięcia

Zespół jelita drażliwego może wystąpić jako powikłanie zespołu jelita drażliwego. Jak się objawia i czym właściwie jest jelito drażliwe, dowiesz się z tego artykułu.

Zespół jelita drażliwego jest czasami nazywany zespołem nieszczelnego jelita. Błona śluzowa jelit u zdrowego człowieka jest słabo przepuszczalna i mogą przez nią przedostawać się tylko niektóre składniki odżywcze. W nieszczelnym jelicie znajdują się dziury, przez które mogą przedostać się duże cząsteczki, takie jak białka, bakterie i odpady . Substancje te trafiają do miejsc, w których nie mają żadnego pożytku. Powoduje to dezorientację i objawy w organizmie, które mogą nie prowadzić od razu do prawidłowej diagnozy. Głównym powikłaniem może być powiększenie okrężnicy.

Nietolerancja pokarmowa i brak składników odżywczych

Nietolerancja pokarmowa zawsze objawia się u pacjentów reakcją na spożycie niewłaściwego pokarmu lub napoju. Jeśli nie jest możliwe dokładne wyjaśnienie, dlaczego pojawia się nietolerancja konkretnego pokarmu , przyczyną może być nieszczelne jelito. Układ odpornościowy traktuje cząsteczki jedzenia znajdujące się poza jelitami jako toksyny i wytwarza przeciwko nim przeciwciała, po czym próbuje się ich pozbyć. Nasi redaktorzy we wcześniejszym artykule napisali, które pokarmy są największym złem dla jelit.

Brak składników odżywczych i problemy trawienne

Jelito drażliwe powoduje brak witamin i innych substancji, ponieważ pokarm nie jest prawidłowo wchłaniany. Wiążą się z tym również problemy trawienne takie jak biegunka , wzdęcia, wzdęcia i inne , które są identyczne z objawami zespołu jelita drażliwego. Jak pisze WebMD , ważną rolę odgrywa także prawidłowy skład mikroflory jelitowej . Brak składników odżywczych i problemy z trawieniem mogą być również spowodowane przez pasożyty , o czym możesz dowiedzieć się na JakZdravie.

Połączenie jelit i skóry jest znane od dziesięcioleci. Zdrowe jelita = zdrowa skóra.

Choroby autoimmunologiczne i problemy skórne

Zapalenie jelit może być związane z problemami skórnymi, takimi jak trądzik, łuszczyca, trądzik różowaty lub egzema. Nawet bez problemów trawiennych nieszczelne jelita mogą objawiać się problemami skórnymi . Częste są wypadanie włosów, reumatoidalne zapalenie stawów, stwardnienie rozsiane, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, cukrzyca typu 1 czy choroba Hashimoto. Pogorszenie stanu jelit zwykle pogarsza objawy danej choroby.

Rozszerzona okrężnica – objawy i powikłania

Rozszerzenie okrężnicy jest rzadkie, ale poważne. Nieleczona może prowadzić do pęknięcia jelita. Możesz rozpoznać tę chorobę po objawach , które pojawiają się nagle i obejmują ból brzucha, dudnienie, tkliwość brzucha, gorączkę, szybki puls, krwawą biegunkę, bolesne ruchy perystaltyczne i szok, gdy pojawią się ciężkie objawy. To bardzo poważny stan i należy pilnie zgłosić się do lekarza – ostrzega portal Healthline .

Jak często zmagasz się z niestrawnością?