Strona główna Zdrowie Rwa kulszowa: objawy, przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Rwa kulszowa: objawy, przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Rwa kulszowa – Fakty

  • Rwa kulszowa jest bólem nerwu spowodowanym podrażnieniem nerwu kulszowego.
  • Nerw kulszowy jest największym nerwem w ciele.
  • Nerw kulszowy zaczyna się od korzeni nerwowych w rdzeniu kręgowym w dolnej części pleców i rozciąga się przez obszar pośladka, a zakończenia nerwowe rozchodzą się w dół kończyny dolnej.
  • Rwa kulszowa Ból rozciąga się od pleców i promieniuje w dół, nawet poniżej kolana.
  • Leczenie rwy kulszowej zależy od przyczyny i nasilenia bólu

Czym jest rwa kulszowa?

Jest bólem w kończynie dolnej spowodowanym podrażnieniem nerwu kulszowego. Ból rwy kulszowej jest zwykle odczuwany od dolnej części pleców (obszar lędźwiowy) do uda i może promieniować poniżej kolana.

Przyczyny

Rwa kulszowa jest najczęściej wynikiem przepukliny dysku lędźwiowego bezpośrednio naciskającego na nerw, każda przyczyna podrażnienia lub zapalenia nerwu kulszowego może wywoływać objawy rwy kulszowej. To podrażnienie nerwów w wyniku nieprawidłowego krążka międzykręgowego jest określane jako radikulopatia. Inne przyczyny rwy kulszowej obejmują podrażnienie nerwu z sąsiedniej kości, guzy, mięśnie, krwawienie wewnętrzne, infekcje w okolicach kręgosłupa lędźwiowego. Czasami może wystąpić rwa kulszowa z powodu podrażnienia nerwu kulszowego podczas ciąży

Rwa kulszowa – Objawy

Czynniki ryzyka dla rwy kulszowej obejmują zwyrodnieniowe zapalenie stawów kręgosłupa lędźwiowego, chorobę tarczy lędźwiowej oraz uraz lub uszkodzenie kręgosłupa, odcinka lędźwiowego.

Powoduje ból, pieczenie, drętwienie lub mrowienie promieniujące od dolnej części pleców i górnego pośladka w dół tylnej części uda do tyłu nogi. Rezultatem jest lędźwiowy ból, ból pośladków, ból biodra, ból nóg. Podczas, gdy rwa kulszowa jest często związana z bólem krzyża ( lumbago ), może być obecna bez bólu krzyża. Ciężka rwa kulszowa może powodować trudności z poruszaniem się. Uśmierzanie bólu poprzez zmianę pozycji może być częściowe lub całkowite.

Jakie są możliwości leczenia rwy kulszowej?

Rwa kulszowa objawy, przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Opcje leczenia rwy kulszowej zależą od jej przyczyny i obejmują leczenie przyczyn leżących u podstaw i fizjoterapię. Przezskórne stymulatory nerwów (jednostki TENS) są czasem przydatne w bardziej chronicznych postaciach rwy kulszowej. Różnorodne ćwiczenia rozciągania z niskim oporem są stosowane, aby pomóc ludziom wyzdrowieć z rwy kulszowej. Leki stosowane w leczeniu rwy kulszowej to leki przeciwbólowe, zwiotczające mięśnie, leki przeciwzapalne i przeciwdepresyjne . Środki przeciwdepresyjne mogą w tym pomóc zmniejszając percepcję bólu w mózgu.

Procedury chirurgiczne mogą czasami być wymagane w przypadku utrzymującej się rwy kulszowej, która jest spowodowana kompresją nerwów w dolnej części kręgosłupa. Czasami specjaliści od leczenia bólu pomagają w przewlekłych stanach rwy kulszowej.

Jak długo trwa rwa kulszowa?

Czas trwania rwy kulszowej jest krytycznie zależny od przyczyny. Przepuklina dysku, skrócenie kręgosłupa, półpasiec i zwyrodnieniowy odcinek lędźwiowy mogą powodować przejściowe formy rwy kulszowej, trwające od kilku dni do kilku tygodni. Każda z nich może również powodować przewlekłą rwę kulszową. Czasami zwyrodnienie kręgosłupa lędźwiowego i dysków może spowodować przewlekłą rwę kulszową, która utrzyma się, dopóki nie zostanie wykonana interwencja chirurgiczna.

Rwa kulszowa – domowe środki i ćwiczenia

Rwa kulszowa objawy, przyczyny, leczenie, ćwiczenia

Środki domowe obejmują miejscowe przykładanie na przemian gorącego i zimnego okładu, dostępne bez recepty leki przeciwbólowe, a także stopniowe ćwiczenia i rozciąganie. Ćwiczenia i rozciąganie najlepiej skonsultować z fizjoterapeutami.

Zobacz także: Mleko czosnkowe: magiczny środek do złagodzenia rwy kulszowej

POLEĆ TEN ARTYKUŁ ZNAJOMYM

zobacz także


loading...
loading...

Wszystkie informacje zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny, a stosowanie ich w praktyce powinno za każdym razem być konsultowane z lekarzem specjalistą.

Czasami możesz spotkać się z trądzikiem u nastolatka w okresie dojrzewania. Jednak ten problem dotyka, także wielu dorosłych kobiet i wiąże się z nierównowagą...
Poznaj wykrztuśne leki, których właściwości pomagają usunąć wydzieliny oskrzelowe  gromadzące się w drogach oddechowych. Są często stosowane w leczeniu kaszlu, przeziębienia i innych stanów układu oddechowego,...
Miseczka z płatkami owsianymi to doskonałe, pełnoziarniste śniadanie, które promuje lepsze zdrowie. Płatki owsiane to ziarna zbóż wypełnione włóknem, białkiem i substancjami odżywczymi, takimi jak żelazo,...
Tarczyca jest jedną z najważniejszych części ludzkiego ciała, ponieważ wpływa na funkcje wielu narządów, w tym mózgu, serca, nerek, wątroby i skóry. Jeśli masz...
Udar mózgu jest czwartą z głównych przyczyn zgonów na całym świecie! Tkanka mózgowa traci tlen, gdy naczynia krwionośne w mózgu pękają i krwawią lub...