Skutki uboczne farbowania włosów: czy powoduje raka?

Biorąc pod uwagę, że przemysł kosmetyczny pojawia się na linii ognia od czasu do czasu ze względu na możliwe szkodliwe działanie chemikaliów stosowanych w produktach kosmetycznych, możesz również chcieć wiedzieć, jak bezpieczna jest twoja farba do włosów.

Niezależnie od tego, czy chcesz zakryć szarości, czy dodać rozjaśnienia ważne jest, aby wiedzieć, co naprawdę oznacza „farbowanie włosów”.

Oto niektóre z możliwych skutków ubocznych farbowania włosów, wymienione w kolejności od łagodnego do najbardziej szkodliwego.

1. Może powodować przebarwienia skóry

Skóra i paznokcie są wykonane z tego samego rodzaju zrogowaciałego białka, co włosy. Dlatego wszelkie poślizgnięcia podczas procesu farbowania mogą powodować plamy przebarwionej skóry, szczególnie wokół linii włosów.

Jest to bardziej prawdopodobne u osób o ciemnej lub suchej, chłonnej skórze. Nie powinno to jednak stanowić poważnego powodu do niepokoju, ponieważ skóra powinna wrócić do normy za kilka dni lub tygodni, ponieważ skóra naturalnie się odnawia, a górna warstwa skóry jest usuwana.

2. Wpływa na jakość włosów

Chociaż półtrwały barwnik jest łagodniejszą opcją niż barwnik trwały, zwykle używa się go wielokrotnie, co prowadzi do uszkodzenia w dłuższej perspektywie. Tymczasowe farbowanie jest najmniej inwazyjne, ale upewnij się, że dobrze kondycjonujesz włosy przed ich użyciem.

Regularne stosowanie farb do włosów, szczególnie trwałych może sprawić, że włosy będą kruche i nadmiernie przetworzone. Podczas farbowania włosów amoniak podnosi pH włosów i otwiera łuski w skórze, dzięki czemu cząsteczki koloru wchodzą do następnej warstwy, kory. Poprzez łańcuch reakcji chemicznych, nadtlenek wodoru rozjaśnia włosy, a pigmenty barwne łączą się, aby osadzić się na korze. Naskórek zamyka się po spłukaniu włosów.

Po pierwsze, sztuczny wzrost skórek jest pierwszym krokiem do uszkodzenia włosów, ponieważ pozwala to na ucieczkę wilgoci. Po drugie, nadtlenek wodoru rozjaśnia włosy i dodatkowo je wysusza. Co więcej, jeśli zdarzy się, że użyjesz więcej nadtlenku wodoru lub pozostawisz kolor dłużej niż zalecono, nastąpi większe uszkodzenie.

3. Może powodować alergie

Narażenie na amoniak i PPD może powodować nieżyt nosa lub podrażnienie gardła podobne do astmy, a także kaszel i świszczący oddech. Nawet wyższe narażenie może prowadzić do gromadzenia się płynów w płucach i może prowadzić do uszkodzenia płuc. Styliści fryzur i kolorystki również mogą rozwinąć astmę.

Reakcje alergiczne na farbowanie włosów są dość powszechne, ponieważ PPD, barwnik jest częstym alergenem dotykającym około 1,5% populacji. U osób podatnych na kontaktowe zapalenie skóry może wystąpić reakcja alergiczna na PPD. Możesz odczuwać swędzenie lub obrzęk powiek lub w pobliżu uszu. Ale w rzadkich przypadkach PPD może również wywołać wstrząs anafilaktyczny, zagrażającą życiu reakcję alergiczną.

3. Może wpływać na płodność

Chociaż może to wydawać się dziwne, farbowanie włosów może powodować problemy z płodnością zarówno u mężczyzn, jak i kobiet. Ostatnie badanie wykazało, że dzięki ciągłemu narażeniu na substancje chemiczne występujące w produktach do włosów (w tym do farbowania włosów) fryzjerzy częściej mają zaburzenia rozrodcze.

Jedną z substancji chemicznych, którą można pociągnąć do odpowiedzialności, jest octan ołowiu, który znajduje się w postępujących lub stopniowych farbach do włosów wymagających wielokrotnego nakładania. Światowa Organizacja Zdrowia utrzymuje, że poziom octanu ołowiu w farbie do włosów nie jest wystarczający, aby spowodować nagromadzenie ołowiu w organizmie. Jednak producenci produktów do włosów muszą podać ostrzeżenie dotyczące wszystkich produktów zawierających octan ołowiu.

4. Może powodować raka

W farbach do włosów sprzedawanych przed 1980 r. stwierdzono, że niektóre aminy powodują raka podczas testowania na zwierzętach. W latach 80-tych firmy produkujące farby do włosów pozbyły się ich, aby farbowanie włosów był bezpieczniejsze.  Kilka rodzajów nowotworów i ich powiązań zbadano w badaniach na zwierzętach lub na izolowanych komórkach ludzkich lub w badaniach obserwacyjnych na pewnej grupie ludzi, ale wydaje się, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Rak pęcherza: fryzjerzy, którzy stosują barwniki do włosów codziennie przez 10 lat lub dłużej mogą mieć większe ryzyko zachorowania na raka pęcherza, ale osobisty użytek nie wydaje się być związany z rakiem pęcherza, z wyjątkiem niektórych podgrup kobiet.

Chłoniak nieziarniczy: Niektóre badania naukowe wykazały związek (niekoniecznie przyczynowy) między stosowaniem farb do włosów a prawdopodobieństwem rozwoju chłoniaka nieziarniczego, szczególnie u kobiet, które stosowały barwniki przed 1980 r.

Białaczka: Badacze znaleźli również dowody sugerujące, że długotrwałe stosowanie trwałego koloru włosów może potencjalnie zwiększyć ryzyko wystąpienia ostrej białaczki u dorosłych. Jednak inne badania nie potwierdziły tych twierdzeń.

Rak piersi: Badania wskazują również na związek między farbowaniem włosów, a rakiem piersi.

Szpiczak mnogi: Podczas gdy badanie z 1994 r. wykazało, że kobiety, które stosowały farbę do czarnych włosów przez ponad 20 lat, miały nieco podwyższone ryzyko śmierci na szpiczaka mnogiego, kolejne badania nie znalazły żadnego związku.

Ze względu na te mieszane wyniki społeczność naukowa pozostaje w dużej mierze ambiwalentna, czy można jednoznacznie stwierdzić, że farbowanie włosów jest powiązaney z różnymi rodzajami raka. Narodowy Program Toksykologiczny stwierdza, że ​​niektóre chemikalia stosowane w barwnikach są rakotwórcze

👇Udostępnij znajomym👇

Zobacz Też: