ZdrowieŚmieją się z tego, ale jest to przydatne: więc nie zdejmuj skarpet...

Śmieją się z tego, ale jest to przydatne: więc nie zdejmuj skarpet podczas snu

Skarpetki mogą być szczególnie przydatne, zwłaszcza w nocy w łóżku, ponieważ pomagają organizmowi przystosować się do nocnego odpoczynku.

Są kolorowe, wzorzyste, w kratkę i grochy, ale większość z nas stawia na wersję monochromatyczną. Jeśli są wykonane z naturalnego materiału, można je bezpiecznie nosić w łóżku i podczas snu.

Na podstawie znalezisk archeologicznych wiemy, że nawet starożytni ludzie nosili skóry owinięte wokół stóp, aby chronić stopy przed urazami, ogrzać je zimą lub złagodzić skutki gorącej ziemi.

Chociaż nadal stanowiły one rodzaj przejścia między butami, a skarpetami, o zastosowaniu dodatkowej warstwy zakładanej pod obuwie po raz pierwszy wspomniał grecki poeta Hesiodosz.

Od tego czasu odzież ta cieszy się niesłabnącym powodzeniem, wiele osób nie może się jej pozbyć nawet w letnie upały, niektórzy nawet zostawiają ją na nogach na noc, a jednocześnie są i tacy, którzy uważają, że są niezdrowe dla stóp. Ale kto ma rację?

Skarpety były noszone już w starożytności

Skarpety były również specjalnymi dodatkami mody starożytnego Egiptu. Zaledwie kilka lat temu naukowcom z British Museum udało się zrekonstruować pierwotną kompozycję kolorystyczną dziecięcej skarpety przy użyciu zupełnie nowej techniki.

Podczas pokazu tkanin sprzed tysięcy lat okazało się, że już w starożytności przy projektowaniu skarpet stawiano poważne wymagania.

Egipskie skarpetki były dopasowane do sandałów, duży palec u nogi oddzielony od pozostałych czterech i schowany w wielobarwnej szacie.

Egipcjanie robili na drutach getry z 6-7 rodzajów przędz zawierających czerwone, niebieskie i żółte barwniki.

Z ustaleń wynika, że ​​dużą popularnością cieszyły się nie tylko wersje gładkie, ale również w paski.

Czy bose stopy są zdrowsze?

Zgodnie z argumentami antyskarpetek, stopy i skóra także muszą być odpowiednio wentylowane, mieć kontakt ze światem zewnętrznym, a nasze zakończenia nerwowe mogą bez przeszkód odbierać bodźce.

Zwolennicy skarpet zwracają uwagę, że noszenie butów bez skarpetek mogą stać się siedliskiem grzybów i bakterii. 

Przez lata badania nad utrzymaniem ciepła stóp obejmowały prawie wszystkie możliwe warunki, dzięki czemu udało się odkryć połączenia, o których byśmy nie pomyśleli.

W ciągu dnia temperatura naszego ciała stale się zmienia. Dzięki naszemu zegarowi biologicznemu, rytmowi okołodobowemu, nasza aktualna temperatura jest dostosowana do zewnętrznych efektów cieplnych, pory roku, ale także pozycji słońca i naszego cyklu snu i czuwania.

W miarę zbliżania się wieczoru wewnętrzna temperatura naszego ciała zaczyna się nieprzerwanie obniżać, a jeśli nasz rytm dobowy jest regularny, to na około dwie godziny przed przebudzeniem osiąga minimum.

Ciepłe podeszwy obiecują spokojny sen

Temperatura ciała jest wprost proporcjonalna do jakości snu, a według badań przeprowadzonych przez National Sleeping Foundation, idealnym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest nieznaczne rozszerzenie naczyń krwionośnych w podeszwach stóp. 

W przeszłości ludzie kładli ciepłe cegły pod łoże u swoich stóp, aby przygotować się na sen.

Dziś w mieszkaniu o odpowiedniej temperaturze wystarczy założyć skarpetki na nogi przygotowując się do snu.

Po tym, jak naczynia krwionośne w stopach rozszerzą się pod wpływem ciepła, lekka fala ciepła przechodzi przez całe nasze ciało, przygotowując je do nocnego odpoczynku.

Utrzymywanie stóp w cieple obniża wewnętrzną temperaturę ciała, przybliżając ją do idealnej temperatury minimalnej.

Na podstawie wyników badań można stwierdzić, że średnio ci, którzy rozgrzeją nogi zasypiają kwadrans wcześniej. 

Znaczenie ma też jakie skarpety wybierzemy, ponieważ oprócz funkcji regulacji ciepła bardzo ważny jest również komfort i odpowiednia wentylacja stóp.

Naturalne materiały znacznie lepiej przepuszczają powietrze niż nylon czy włókna syntetyczne, dlatego warto wybrać skarpetki, który zawiera jak najmniej sztucznych składników.

Upewnij się również, że gumka skarpetek nie jest zbyt ciasna, ponieważ może ona utrudniać krążenie krwi.

ciepłe stopy mogą nie tylko ułatwić zasypianie, ale cała noc staje się o wiele bardziej relaksująca, jeśli do snu założysz skarpetki.

Mamy kolejną dobrą wiadomość dla kobiet w okresie menopauzy, ponieważ noszenie skarpetek może zmniejszyć pocenie się i przyspieszenie akcji serca spowodowane wahaniami hormonalnymi, a nawet ujarzmić nocne uderzenia gorąca. 


Najnowsze

Popularne

Najnowsze