Strona głównaZdrowieSok z buraka - przepis i właściwości. Efekty po 7 dniach picia...

Sok z buraka – przepis i właściwości. Efekty po 7 dniach picia soku z buraka.

sok z buraka

Sok z buraków to nadchodzący trend zdrowotny. Sok z buraków ma wiele zalet, w tym obniża ciśnienie krwi, zapobiega nowotworom, wspomaga wątrobę i wiele innych.

[quads id=8]

Od dawna wiadomo, że burak jest bogaty w witaminę C, multiwitaminę, która nie tylko nadaje sokowi pozytywne właściwości, ale także zapobiega infekcjom.

[quads id=10]

Witamina C jest najsilniejszym przeciwutleniaczem ze wszystkich i wiadomo, że jest ważna w wielu reakcjach biochemicznych i poprawia zdrowie układu odpornościowego.

[quads id=9]

Sok z buraków jest integralną częścią zbilansowanej diety i jest również polecany przez lekarzy i dietetyków na całym świecie.

Czy warto pić sok z buraka każdego dnia?

Odpowiedź na to pytanie brzmi: tak!

[quads id=5]

Sok z buraków to doskonały sposób na dostarczenie organizmowi całej gamy składników odżywczych, które mogą pomóc w obniżeniu ciśnienia krwi, cholesterolu LDL i trójglicerydów.

Ponadto sok z buraków jest doskonałym źródłem żelaza, które może pomóc w zapobieganiu anemii.

Sok z buraka – właściwości zdrowotne

[quads id=4]

Sok z buraków jest doskonałym źródłem azotanów, które w organizmie są przekształcane w tlenek azotu. To cząsteczka, która rozkurcza naczynia krwionośne, poprawia przepływ krwi i umożliwia lepsze dostarczanie tlenu do komórek.

Tlenek azotu jest potrzebny do utrzymania dobrego stanu układu krążenia, ponieważ pomaga zapobiegać miażdżycy i wysokiemu ciśnieniu krwi.

[quads id=3]

Sok z buraków ma również wiele innych zalet! Wykazano, że zmniejsza zmęczenie powysiłkowe, poprawia funkcje poznawcze u osób z demencją, poprawia gojenie się ran, a nawet zmniejsza ryzyko raka.

Domowy przepis na sok z buraka

[quads id=7]

Składniki:

  • 2-3 buraki
  • jabłko, marchew lub inny owoc/warzywo

Przygotowanie:

Umyj i obierz od dwóch do trzech buraków, dodaj je do sokowirówki i dodaj jabłko lub inny owoc/warzywa, aby sok był mniej mdły.

Zobacz Też: