Czy spanie z założonym stanikiem może powodować raka?

Plotka głosi, że noszenie stanika podczas snu może nie być dla ciebie dobre. Niektórzy nawet twierdzą, że może to zwiększyć ryzyko raka. Czy jesteś jedną z wielu kobiet, które nie mogą obejść się bez „systemu wsparcia” nawet w nocy? Jeśli tak, nadszedł czas, aby wyjaśnić odwieczne pytanie czy powinno się nosić stanik do spania.

Czy spanie z stanikiem może powodować raka?

Wiele osób twierdzi, że spanie w staniku może spowodować zatkanie układu limfatycznego, ponieważ stanik zwęża węzeł chłonny pod pachą, który powinien odprowadzać toksyczne substancje rakotwórcze z tych okolicy.

Wszystko zaczęło się w połowie lat 90., kiedy książka Dressed to Kill: The Link Between Breast Cancer and Bras wydana przez duet mąż-żona sugeruje, że noszenie stanika może być przyczyną raka piersi.

Jednak American Cancer Society (ACS) podjęło się zadania, aby odrzucić wszelkie takie roszczenia. ACS wskazuje, że badania w książce nie były poparte odpowiednią naukową metodologią lub kontrolami. Nie uwzględniono również innych czynników, które mogłyby zwiększyć ryzyko raka u danej osoby.

Społeczeństwo zleciło osobne badanie w celu zbadania możliwości, że staniki utrudniają drenaż węzłów chłonnych i zwiększają ryzyko raka piersi. W badaniu oceniano pacjentów, u których chirurgicznie usunięto węzły chłonne pod pachami, co znacznie utrudnia drenaż.

W tej grupie nie było zwiększonej częstości występowania raka piersi. Chociaż było to wstępne badanie, zdawało się, że popiera to, co mówi ACS.

Kolejna część badań to potwierdza. Naukowcy z Fred Hutchinson Cancer Research Center przeprowadzili również badanie na 1000 kobiet z rakiem piersi i 500 bez raka, wszystkie po menopauzie, aby sprawdzić czy istnieje jakiś związek.

Ich badania wykazały, że rozwój raka piersi nie jest związany z tym, czy nosisz stanik przez cały dzień, dzień i noc, czy wcale. W badaniu średnia liczba godzin noszenia stanika dziennie nie wykazała związku z występowaniem raka.

Problem z cyrkulacją: kolejny mit

Kolejnym argumentem przeciwko noszeniu stanika w nocy jest to, że ściska on klatkę piersiową i ogranicza prawidłowe krążenie krwi w tym regionie. Ale jak wyjaśniają eksperci, problemy z krążeniem – w rzeczywistości każdy dyskomfort lub ból związany z noszeniem stanika do snu – może wystąpić tylko wtedy, gdy sam stanik jest źle dopasowany lub zbyt ciasny.

Nie ma to nic wspólnego z noszeniem stanika, tylko po prostu z noszenie niewłaściwego!

Stanik może w rzeczywistości pomóc

W przeciwieństwie do tego czego się obawiałaś stanik może być dla Ciebie dobry w następujących okolicznościach.

Łagodzi ból piersi

Jeśli cierpisz na mastalgię lub ból piersi badacze twierdzą, że możesz złagodzić ból, używając odpowiedniego stanika – także podczas snu. Na przykład miękki biustonosz podtrzymujący, który utrzymuje piersi w miejscu podczas snu pomoże ci, jeśli doświadczysz cyklicznej mastalgii (związanej ze zmianami hormonalnymi, na jakie przechodzi twoje ciało w wyniku cyklu miesiączkowego).

Dla tych kobiet, które mają niecykliczny ból piersi (niezwiązany z cyklem miesiączkowym) korzystne jest stosowanie mocnego stanika podtrzymującego przez cały dzień i noc, 7 dni w tygodniu.

Zapewnia wsparcie pooperacyjne

W przypadku kobiet, które przeszły jakąkolwiek operację piersi, w tym biopsję, faktycznie może być zalecany stanik pooperacyjny. Idealny jest sportowy stanik, który można otworzyć z przodu. W ten sposób możesz uniknąć unoszenia rąk nad głową, co może być bolesne.

Nawet jeśli jesteś kimś, kto zwykle nie nosi stanika do łóżka przekonasz się, że warto go używać podczas snu – przynajmniej przez kilka dni do tygodnia po operacji.

Dokonuj własnych wyborów, ale noś odpowiedni stanik!

Stanik noszony podczas snu sprowadza się do osobistego wyboru i jest kwestią wygody. Nie musisz martwić się o swoją decyzję z punktu widzenia zdrowia lub medycyny – chyba że po operacji zalecono stanik podtrzymujący. W takim przypadku noszenie jest dobrym pomysłem.

Kluczem do uniknięcia skarg i dyskomfortu podczas noszenia stanika do spania jest wybór odpowiedniego stanika na odpowiednią okazję. Dlatego ciasny biustonosz z fiszbinami nie jest dobrym wyborem do spania.

Z drugiej strony miękki biustonosz podtrzymujący bez fiszbin lub sportowy stanik zapewniający dodatkowe wsparcie może być dla Ciebie odpowiedni. Jeśli budzisz się z czerwonymi liniami lub wgłębieniami na skórze od stanika musisz go wymienić na odpowiedni rozmiar. Dobry stanik zapewni wsparcie, a nie ból i podrażnienie.

Udostępnij ten artykuł znajomym

POPULARNE ARTYKUŁY


loading...
loading...

NAJNOWSZE ARTYKUŁY

Jak w prosty sposób przygotować domowy ocet jabłkowy

Ten ocet stał się jednym z najbardziej niezbędnych składników w opracowywaniu wielu przepisów, zwłaszcza w celu przygotowania bogatych w środki odżywcze sałatek. Właśnie dlatego, że jest to...

Potrzebujesz tylko 3 składników, aby pozbyć się rozstępów i cellulitu

Rozstępy to blizny, które pojawiają się na skórze w wyniku gwałtownych zmian wagi, ale mogą również pojawić się z powodu ciąży. Są one bardzo trudne...

Jak przygotować wodę imbirową pomagającą w leczeniu migreny

Imbir był już stosowany kilka wieków temu w kuchni chińskiej, indyjskiej i Bliskiego Wschodu, był ceniony ze względu na swoje właściwości kulinarne i lecznicze.Imbir ma wysoką...

Jak przygotować ocet jabłkowy w swoim domu

Liczne korzyści zdrowotne octu jabłkowego są niepodważalne. Ten wspólny składnik kuchenny może podnieść Twoje zdrowie na wielu poziomach. Działa cuda zarówno w środku, jak i na...

Domowe sposoby na zapalenie, ból ucha. Co zrobić kiedy boli ucho?

Ból ucha często jest nie do zniesienia, utrudnia sen, jedzenie lub robienie czegokolwiek. Szczególnie dzieciom trudno jest poradzić sobie z bólem ucha.Osoby, które cierpią...

Poznaj 4 rzeczy, które mają największe znaczenie w życiu

Czasami ludzie nie zauważają rzeczy, które mają największe znaczenie w życiu. Dlatego ważne jest, aby często podsumowywać to co naprawdę wpływa na twoje szczęście...

Zadbaj o swoje serce, mózg i nerki, oczyść tętnice

Tętnice w ciele człowieka są głównymi transporterami tlenu i składników odżywczych do serca i innych narządów. Dlatego te naczynia krwionośne są niezbędne dla naszego zdrowia...

Wypij to, aby oczyścić wątrobę i schudnąć w 72 godziny

Wątroba jest istotnym organem w organizmie, który odgrywa główną rolę we wszystkich procesach metabolicznych. Oczyszcza krew z toksyn, produkuje białka ważne dla krzepnięcia krwi, ale...

Wylecz ból i zapalenie stawów za pomocą octu jabłkowego

Ból stawów jest dość częstym schorzeniem, a jego intensywność może się wahać od łagodnego do ciężkiego.Chociaż ból zwykle znika stopniowo po dniu odpoczynku,...

Jak ananas i aloes pomogą Ci schudnąć. Kliknij i zobacz.

Te dwa owoce są naturalnymi lekami moczopędnymi, aktywują perystaltyczne ruchy jelit i pomagają zwalczać zaparcia. Ponadto aloes i ananas sprzyja metabolizowaniu tłuszczów.Te owoce mogą pośredniczyć...