Strona głównaZdrowieSpożywaj rodzynki, aby oczyścić i odtruć wątrobę

Spożywaj rodzynki, aby oczyścić i odtruć wątrobę

Twoja wątroba jest jednym z najbardziej złożonych organów w twoim ciele. Pomaga w trawieniu i regulacji poziomu cholesterolu i cukru we krwi, wzmacnia odporność i odfiltrowuje toksyny z krwi. Na szczęście wątroba jest niezwykle odpornym narządem i może ulec regeneracji po zranieniu.

Wiemy, że rodzynki to soczysta, słodka uczta, ale nie jest to tylko niewinna przyjemność. Jako źródło niezbędnych składników odżywczych, takich jak wapń, żelazo, magnez, potas, fosfor, cynk, witamina B, C i E.

Są 3 szczególne sposoby, dzięki którym możesz chronić i oczyszczać wątrobę.

1. Może przeciwdziałać obrażeniom powodowanym przez wolne rodniki

Wszyscy wiemy, że wolne rodniki mogą uszkodzić twoje DNA i komórki. Są również zaangażowane w proces uszkodzenia wątroby spowodowany przez leki, alkohol i nadmierne spożycie żelaza.

Wolne rodniki są obecne nie tylko w toksynach środowiskowych, takich jak zanieczyszczenie, tytoń i alkohol, ale są również naturalnie wytwarzane przez organizm podczas procesu przekształcania żywności w energię.

Tak więc ich całkowite uniknięcie może nie być możliwe. Możesz jednak uchronić się przed nimi, a nawet odwrócić do pewnego stopnia szkody spowodowane przez nie przeciwutleniaczami.

Badania pokazują, że rodzynki są bogatym źródłem fenolowych przeciwutleniaczy. W rzeczywistości jedno badanie wykazało nawet, że rodzynki mają większą zdolność przeciwutleniającą niż świeże winogrona.

2. Może chronić przed szkodliwym działaniem alkoholu

Rodzynki zawierają flawonoid znany jako kwercetyna, która, jak się okazało wymiata wolne rodniki. W jednym badaniu stwierdzono również, że ten flawonoid może chronić wątrobę przed toksycznym działaniem alkoholu.

Podczas tego badania na zwierzętach, gdy badanym podawano etanol przez 10 dni w sposób ciągły, spowodowało to śmierć komórki i zwłóknienie, co jest początkowym etapem bliznowacenia wątroby.

Jednak stwierdzono, że leczenie kwercetyną ma działanie ochronne na wątrobę. Tak więc, chociaż najlepiej unikać nadmiernego picia, rodzynki mogą chronić wątrobę przed uszkodzeniami spowodowanymi okazjonalnym piciem.

3. Może chronić przed szkodliwymi dodatkami do żywności

Rodzynki zawierają również witaminę C, kolejny silny przeciwutleniacz, który może chronić wątrobę. Badanie na zwierzętach wykazało, że glutaminian sodu (MSG), który jest szeroko stosowany jako wzmacniacz smaku powoduje uszkodzenie wątroby u szczurów.

Ale kiedy witamina C została spożyta przed jego podaniem działała ochronnie przed jego toksycznością. Uważa się, że właściwości antyoksydacyjne witaminy C są odpowiedzialne za ten korzystny efekt.

Codziennie jedz rodzynki i pij wodę z rodzynkami

Według ajurwedy codzienne spożywanie garści rodzynek jest korzystne dla wątroby i może pomóc w stanach takich jak powiększenie wątroby lub śledziony. Możesz namoczyć rodzynki przez noc w wodzie i rano to wypić. To powinno również pomóc poprawić trawienie.

Zobacz Też: